Živě: Jsem lakomý, varoval premiéra Pilný. Babiš už má sbaleno, Sobotkovi pohrozil soudem

Živě
Vleklá vládní krize se může chýlit ke konci. Premiér Bohuslav Sobotka přijal návrh hnutí ANO a navrhne prezidentovi Miloši Zemanovi jmenování Ivana Pilného ministrem financí. Hlava státu má podle předsedy vlády návrhu vyhovět hned po svém návratu z Čínu. Ve vládě tak skončí šéf hnutí ANO Andrej Babiš, na jehož odvolání Sobotka od počátku trvá. Odvolání Babiše a jmenování Pilného podle Sobotky vyřeší spor v koalici. Žádná ze tří koaličních stran nechce z vlády odejít, řekl premiér.
Sledujete přímý přenos demonstrace nazvané: Proč? Proto! | Video: DVTV
Živě
Aktualizovat reportáž
22:30
22:00

O případné formě dalších protestů by podle jejich organizátorky Šárky Fialové měli rozhodnout sympatizanti, například prostřednictvím sociálních sítí. "Jsme teď rozhodnuti nechat na lidech, aby se vyjádřili, jestli mají pocit, že to má smysl, nebo jestli se chtějí soustředit na něco jiného," řekla.

21:05

Cestou na Pražský hrad demonstranti skandovali hesla "Zemana tu nechceme", "Zůstaň v Číně, nebo "Kdo lže, ten krade". U budovy ministerstva v Letenské ulici dav hlasitě bučel, pískal a cinkal klíči. K Hradu došli lidé zhruba po hodině pochodu. Na Hradčanském náměstí zazpívali státní hymnu. Poté organizátoři akci oficiálně ukončili. Lidé ale dál skandovali "Zemane, odejdi" a "Je to na nás". Většina z nich se rozešla až před 21:00.

20:43 Demonstrace na Václavském náměstí.

"Ústavě čelem, Zemanovi zády," skandovali před Pražským hradem protestující.

20:35 Demonstrace na Václavském náměstí.

Protestující dorazili před Pražský hrad.

20:18 Demonstrace na Václavském náměstí.

Průvod z Václavského náměstí již překročil Mánesův most a míří k Pražskému hradu.

Foto: Vanda Nárožná
19:45 Demonstrace na Václavském náměstí.

V Praze protestovali mladí i staří.

19:41 Demonstrace na Václavském náměstí.

Demonstrace v centru Olomouce se zúčastnil i bývalý hejtman Oto Košta, který po svém odvolání vystoupil z ANO. Spolu s ním protestovala asi stovka lidí, kteří ve svých projevech dávali najevo svůj nesouhlas s politikou i výroky prezidenta a ministra financí.

19:36 Demonstrace na Václavském náměstí.

Protestující v Praze právě vyrazili z Václavského náměstí směrem k Hradu.

19:34 Demonstrace na Václavském náměstí.

Na Masarykově náměstí v centru Hradce Králové se na shromáždění, které pořádali občanští aktivisté, sešlo podle některých odhadů kolem osmi set lidí. Na transparentech byl například nápis "Nesměju se hradním bonmotům a neberu si účtenky EET" nebo "Pryč s koblihářem". "Moc jsem se bál, že vám to bude jedno, že nepřijdete, ale děkuju, že společně pošleme zprávu, že to Hradci Králové není jedno," řekl jeden z organizátorů hradecké demonstrace Pavel Vrbický.

19:28 Demonstrace na Václavském náměstí.

V Brně podle mluvčího brněnské policie Pavla Švába dorazilo odhadem do tisíce lidí. Někteří opět přišli vybaveni transparenty s různými hesly, například "Bylo by skvělé mít prezidenta, který respektuje ústavu a ví, co říká", "Učím své děti, že lhát se nemá. Co učíte své děti Vy, Andreji?". K vidění byl ale i nápis "Stydím se za svého prezidenta" nebo "Jsme občané ČR, ne zaměstnanci Agrofertu." Mezi lidmi byl i muž s maskou Zemana a transparentem "Ústava je mi putna."

19:20 Demonstrace na Václavském náměstí.

Protest na Václavském náměstí končí. Demonstranti nyní zamíří na Hradčanské náměstí k Pražskému hradu.

19:17 Demonstrace na Václavském náměstí.

Demonstrace se dnes opakují také v Brně, Liberci, Olomouci a Českých Budějovicích. Nově se přidal Hradec Králové, Ostrava a Uherské Hradiště.

19:15 Demonstrace na Václavském náměstí.

K 18:30 bylo na náměstí podle organizátorů 6000 až 7000 lidí, policie nechtěla počty účastníků odhadovat.

19:08 Demonstrace na Václavském náměstí.

Demonstrace na Václavském náměstí v Praze se účastní i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Živě z demonstrace na Václavském náměstí.

Zveřejnil(a) Miroslav Kalousek dne 17. Květen 2017
19:04

První místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek se domnívá, že Andrej Babiš bude dále řídit ministerstvo financí skrze Ivana Pilného.

18:52

Volbu Pilného uvítal i prezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček. "Pilný je zkušený manažer, má potřebný nadhled a zdravé ekonomické uvažování. Z pohledu znalosti prostředí, zákonů a procesů celého resortu by byla nejvhodnějším kandidátem (náměstkyně ministra) Alena Schillerová. Pilný je ale lepší volba, než kdyby to dělal premiér nebo někdo, kdo nemá s hospodářskou politikou nic společného," myslí si.

18:43 Demonstrace na Václavském náměstí.

"Stále více roste počet lidí, kteří jsou schopni směnit hodnoty, za které umírali naši předci, třeba za koblihy," řekl před protestujícími novinář Mikuláš Kroupa.

18:37

Nominaci Ivana Pilného na ministra financí viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar vítá. "Pana Pilného známe. Je pozitivní, že jako předseda hospodářského výboru sněmovny zná aktuální ekonomická témata a nemusí se s nimi seznamovat," řekl.

18:34 Demonstrace na Václavském náměstí.

Před demonstranty vystoupila vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová.

18:27 Demonstrace na Václavském náměstí.

Kolik dorazilo lidí dorazilo na Václavské náměstí demonstrovat?

18:25

Budoucí ministr financí Ivan Pilný se sestavování státního rozpočtu nebojí. "Já už jsem hájil rozpočty proti Billu Gatesovi nebo Stevenu Ballmerovi, a to byla teda zatracená fuška," řekl bývalý generální ředitel české pobočky Microsoftu.

18:21 Demonstrace na Václavském náměstí.

Demonstrující dorazili na Václavské náměstí opět v hojném počtu.

18:15

Na Václavském náměstí znovu protestují lidé proti Miloši Zemanovi a Andreji Babišovi.

18:01

Za chvíli začíná demonstrace na Václavském náměstí v Praze proti chování Andreje Babiše a Miloše Zemana. Sledovat ji můžete na streamu DVTV.

Živě: Demonstrace na Václavském náměstí na protest proti chování Andreje Babiše a Miloše Zemana

Proč? Proto!
Sledujete přímý přenos demonstrace nazvané: Proč? Proto! | Video: DVTV
17:45

Premiér své rozhodnutí okomentoval už i na twitteru.

17:30

Babiš hájil fungování médií, jejichž je faktickým vlastníkem. "Já jsem přesvědčen, že novináři Mafry nebyli nikdy svobodný jako za mě," řekl.

17:29

Babiš se rozesmál při otázce, jestli nebude na ministerstvu financí dělat náměstka. "To si děláte srandu? Náměstkem? Určitě ne. Já jsem byl označen za nějaké zlo, tak očekávám, že do konce měsíce skončím a že odevzdám funkci. Doufejme, že pan prezident rozhodne rychle a že tam bude nějaký normální termín, do konce května. Já už jsem odstěhovaný. Krabice jsou pryč. Nebudu mít s ministerstvem nic společného," zdůraznil.

17:27

Babiš předpokládá, že na ministerstvu financí skončí do konce měsíce. "Krabice jsou pryč," řekl.

17:25

Poslechněte si živě první vyjádření kandidáta na ministra financí Ivana Pilného:

17:24

Babiš zopakoval, že chce ve vládních funkcích skončit. "Pokud budu mít příležitost, tak pana prezidenta požádám, aby akceptoval tuto dohodu," uvedl.

17:23

Babiš kritizoval i poslance. "Poslanecká sněmovna se staví do role, že chce řídit všechno - finanční správu, státní zastupitelství. Tyhle instituce mají zůstat nezávislé a nemají je řídit politicky, respektive nový mocenský pakt Kalousek, Sobotka," řekl.

17:23

"Jsem rád, že se ta situace díky nám zklidnila. Díky tomu, že hnutí ANO má v zásobě několik kvalitních kandidátů na ministerské pozice," prohlásil vicepremiér.

17:22

"Já jsem rád, že hnutí ANO přispělo k vyřešení krize, kterou vyvolal pan premiér, a jsem rád, že pan premiér konečně zase dodržuje koaliční smlouvu, protože je to jednoznačné, že má podle koaliční smlouvy náš návrh akceptovat," uvedl Babiš.

17:20

"Jsem velice lidsky zklamán, jak premiér vystoupil. Znovu zopakoval lži. Asi se řídí pravidlem, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou," prohlásil Babiš.

17:22

Stejně jako Andrej Babiš je i Ivan Pilný obhájcem elektronické evidence tržeb. Její rušení odmítá, připouští ale, že v zákoně o EET jsou potřeba úpravy. "Je tam celá řada věcí, které je třeba nějakým způsobem upravit. Teď je ta situace poněkud chaotická," připustil Pilný. 

17:18

K novinářům hovoří vicepremiér Andrej Babiš, který kritizuje premiéra Sobotku za to, že o něm "opakuje lži". "Zítra mu pošlu dopis, kde ho vyzvu, aby to neříkal, protože se budu muset bránit soudní cestou. Není možné, aby tady někdo opakovaně říkal, že neplatím daně, vyhýbám se daním a tak dál. Není to pravda a já to odmítám," řekl Babiš.

17:12

"Konzultace s bývalým ministrem financí Babišem určitě dělat budu," odpověděl Pilný na dotaz, jaké bude nové postavení šéfa hnutí ANO na ministerstvu financí," to ale neznamená, že budu přistupovat na jeho názory nebo se jimi nechám ovlivňovat," tvrdí. 

17:10

Na Václavském náměstí má za necelou hodinu začít už druhá demonstrace proti prezidentovi Miloši Zemanovi a vicepremiérovi Andreji Babišovi. Dění bude sledovat DVTV.

17:08

"Převážil smysl pro odpovědnost. Já ty ambice nemám, ale je potřeba tu krizi už nějakým způsobem ukončit," reagoval Pilný na dotaz Aktuálně.cz, proč ještě v pondělí své možné jmenování do funkce ministra razantně odmítal s odkazem na to, že jeho odbornost je úplně jiná. "Práce ministra je také manažerská práce. Tu jsem léta dělal a byl jsem vystavený možná větším tlakům, než kterým je vystavený ministr financí," říká o necelé dva dny později Pilný.

17:05

Nabídku na post ministra financí prý Ivan Pilný vyslechl od Andreje Babiše v úterý odpoledne. Na rozhodnutí měl jen pár hodin. Mezi jeho hlavní priority bude sestavení rozpočtu pro příští rok. "Nebojím se toho. V minulosti jsem musel hájit rozpočet i před Billem Gatesem," naráží Pilný na svou kariéru šéfa tuzemské pobočky Microsoftu, který vedl mezi léty 1992 až 1998. 

17:04

"Je to, jako by na mě spadla stodola," okomentoval své rozhodnutí přijmout ministerský post Ivan Pilný, "pana premiéra jsem během osobní schůzky varoval, že jsem lakomý." 

17:01 ikona ODS online

Premiér Bohuslav Sobotka se s ANO dohodl na jméně nového ministra financí. Bude ale koalice i po těchto sporech dále schopná spolupráce? Předseda ODS o tom pochybuje.

16:57

Po souhlasu premiéra s Ivanem Pilným považuje předseda TOP 09 Miroslav Kalousek odmítnutí Aleny Schillerové za zbytečné.

16:46

Naopak předseda STAN dohodu vítá.

16:43

Pro Miroslava Kalouska je premiérův postup zklamáním.

16:33

Nyní je na tahu prezident Miloš Zeman.

16:27

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek nominaci Pilného označil za komedii.

16:26

Sobotka řekl, že návrh na jmenování Pilného odešle na Hrad v řádu několika hodin.

16:24

Postup ze strany pana prezidenta je zřejmý, musí podle ústavy akceptovat návrh, který jsem mu předložil, uvedl Sobotka. "A nevidím důvod, proč by neměl akceptovat návrh na jmenování nového ministra, když ten současný bude odvolán," dodal.

16:22

Odvolání Babiše a jmenování Pilného podle Sobotky vyřeší spor v koalici. Žádná ze tří koaličních stran nechce z vlády odejít, řekl premiér.

16:21

Prioritou pro Pilného bude nestranné fungování finanční správy, valorizace penzí, pomoc při čerpání peněz z evropských fondů či růst platů policistů a hasičů.

16:18

Rozhodl jsem se vyhovět žádosti hnutí ANO a navrhnout jmenování pana Ivana Pilného prezidentu republiky, řekl Sobotka.

15:50

Sledujte vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky k nominaci Ivana Pilného na post ministra financí živě:

15:42 ikona ODS online

Ivan Pilný změnu nepřinese, míní předseda ODS Petr Fiala. "Je dobře, pokud Andrej Babiš ministerstvo financí konečně opustí - každý další den, kdy tam setrvává, je špatně. Na druhou stranu, ze žánru cirkusu jsme přešli k hodině pravdy. Toto je ukázka personálních kapacit ANO. Nejdřív nabídli prodlouženou ruku Andreje Babiše a teď kandidáta, který se sám vyjádřil, že na ministerstvo financí nemá. A to, jak dnes ve Sněmovně v podstatě obhajoval represivní politiku státu vůči firmám a podnikatelům, žádnou velkou naději na změnu neslibuje," uvedl.

15:41

Ivan Pilný odmítl, že by byl závislý na Andreji Babišovi.

15:04 Ikona KDU-ČSL

Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) respektuje nominaci poslance Ivana Pilného (ANO) na nového ministra financí, je to podle něj právo hnutí ANO. Podle předsedy lidovců je na zodpovědnosti ANO a premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), že nový ministr dokáže připravit návrh státního rozpočtu na příští rok, což Bělobrádek považuje za prioritu pro práci ministra do voleb. Řekl to dnes novinářům ve Sněmovně.

"Je i lepší, když do takové funkce přijde někdo, kdo na ministerstvu působí nebo alespoň působil. Ať už je to bývalý ministr nebo náměstek, ať už současný nebo bývalý. Ale je to samozřejmě zodpovědnost hnutí ANO a také pana premiéra, zda usoudí, že to pan Pilný zvládne," řekl Bělobrádek v souvislosti s tím, že hlavním úkolem Pilného, pokud Sobotka jeho nominaci přijme, bude příprava rozpočtu.

14:58

Pilný na dotaz novinářů odmítl, že by byl ve funkci ministra financí závislý na svém předchůdci Andreji Babišovi.

14:57

Poslanec Ivan Pilný už dorazil na Úřad vlády, kde bude jednat s premiérem Bohuslavem Sobotkou.

14:56 ikona ODS online

Poslanec ODS Jan Skopeček ve středu vyjádřil překvapení nad nominací poslance Ivana Pilného (ANO) na ministra financí, nepovažuje ho za experta na tento resort. Ministrem by se měl stát někdo zběhlý v přípravě státního rozpočtu, protože to bude hlavní úkol pro ministerstvo ve zbytku volebního období, řekl dnes Skopeček novinářům.

"Pro mě je to jméno překvapivé, protože ještě před nedávnem hnutí ANO nechtělo pana Pilného zařadit ani na kandidátku pro další volby do Poslanecké sněmovny. Pan Pilný ještě před nedávnem říkal, že by tu nabídku odmítl, kdyby přišla, protože se nezdá být na to odborně zdatný," řekl Skopeček. Pilného nicméně označil za slušného člověka. "Považuji ho za to racionálnější, co hnutí ANO může nabídnout," uvedl.

14:23

Předseda KSČM Vojtěch Filip nechtěl předjímat, zda premiér nominaci Pilného přijme. "Kdyby pan premiér učinil jiný krok, by to bylo vnímáno spíše jako další eskalace vnitropolitického sporu," upozornil. Podotkl také, že Pilný pochází z jiných kruhů než je pole působnosti holdingu Agrofert, který patřil dosavadnímu ministrovi financí Andreji Babišovi.

14:12

"Pokud chce změnu skutečnou pak (Sobotka) nemůže akceptovat nominanta za ANO," zdůraznil Kalousek.

14:06

Pokud chce Sobotka kosmetickou, formální změnu tak kandidáta navrženého hnutím ANO přijme, řekl Miroslav Kalousek s tím, že jsme pouze svědky maňáskového divadla.

14:04

Jako první hodnotil jméno možného nástupce Andreje Babiše v křesle ministra financí šéf TOP 09 Miroslav Kalousek: "Hnutí ANO, Agrofert a Andrej Babiš je jeden, nedělitelný organismus. Takže pokud chce Bohuslav Sobotka udělat skutečnou změnu, těžko může akceptovat kohokoliv z hnutí ANO," řekl Kalousek, "pokud se chce spokojit pouze s kosmetickou změnou, pak nového kandidáta může akceptovat." 

13:57

Sobotka se sejde s kandidátem na nového ministra financí Ivanem Pilným v 15 hodin.

13:49

Andrej Babiš po úterní návštěvě IKEM novináře ujišťuje, že je zdravotně v pořádku. "Já jsem možná na hlavu, kdybych nebyl na hlavu tak bych nešel do politiky," dodal se smíchem.

13:47

"Nemám na pana prezidenta žádný kontakt," odpověděl Babiš na dotaz, jestli o svém rozhodnutí navrhnout na svého nástupce Ivana Pilného informoval i prezidenta Miloše Zemana, který je až do zítra na zahraniční cestě v Číně. 

13:45

Jestli premiér Sobotka Pilného nominaci přijme, zatím neřekl. Nejprve se s Pilným chce osobně sejít. 

13:36

Premiér Bohuslav Sobotka se s poslancem Ivanem Pilným, kterého Andrej Babiš navrhl na post ministra financí, sejde hned ve středu odpoledne. Pak oznámí své rozhodnutí.

13:29

"Určitě se chystám," odpověděl Babiš na otázku jestli už se začal chystat na předvolební kampaň.

13:38

Ivan Pilný zatím svou nominaci komentovat odmítl. Na 15 hodin míří na schůzku s premiérem, vyjádřit se chce až po ní. 

13:28

"Byl bych rád, aby můj konec byl korektní," řekl novinářům Babiš."Nerad bych skončil jako kapesní zloděj, který musí hned vypadnout z baráku," dodal.

13:26

Na nového ministra financí navrhne Andrej Babiš (ANO) poslance Ivana Pilného. "Rozhodně není moje loutka," řekl šéf hnutí ANO novinářům.

13:23

Novým ministrem financí navrhl Andrej Babiš poslance hnutí ANO a šéfa sněmovního Hospodářského výboru Ivana Pilného. 

13:10

Premiér dorazil na Úřad vlády, schůzka s Andrejem Babišem začala. 

13:04

Premiér se teprve teď, kdy je ve sněmovně vyhlášená přestávka, zvedá a míří na Úřad vlády. 

13:03

Andrej Babiš už dorazil do Strakovy akademie. 

12:53

Premiér Sobotka na sebe nechá Andreje Babiše čekat. Sejít se mají podle informací tiskového oddělení Úřadu vlády v jednu hodinu ve Strakově akademii. Zatímco Babiš ve sněmovně není, Sobotka i pět minut před termínem stále sedí ve své lavici. 

10:57

Hru na schovávanou a naháněnou dnes připomíná práce novinářů. Úřad vlády napřed tajil, kdy a kde se mají Sobotka s Babišem sejít. Teď to vypadá, že po schůzce premiér s žádným komentářem ke jménu nového ministra nevystoupí. 

10:21

Žádné zákulisní "piklení" na poslední chvíli v ČSSD podle všeho neprobíhá. Zatímco Andrej Babiš se z dnešní schůze Poslanecké sněmovny omluvil a v budově se od rána neukázal, premiér Bohuslav Sobotka sedí ve své poslanecké lavici. 

10:10

Jednání Poslanecké sněmovny můžete sledovat živě:

PŘÍMÝ PŘENOS: Jednání Poslanecké sněmovny

PŘÍMÝ PŘENOS: Jednání Poslanecké sněmovny | Video: Poslanecká sněmovna
9:34

Sobotka se s Babišem sejde hodinu po poledni.

9:12

Šéf hnutí ANO Babiš se s Bohuslavem Sobotkou má sejít podle zákulisních informací v budově Poslanecké sněmovny v půl dvanácté dopoledne.

9:05

Středa může být pro vládní krizi klíčovým dnem. Ministr financí Andrej Babiš totiž na osobní schůzce představí premiéru Bohuslavu Sobotkovi další, v pořadí už třetí, návrh na svého nástupce. V úterý prý vybíral ze tří kandidátů, veřejně ale přiznal pouze jméno poslance ANO a bývalého prvního šéfa tuzemské pobočky Microsoftu Ivana Pilného. Jako o dalších dvou kandidátech se spekuluje o stávajících ministrech Robertu Pelikánovi a Karle Šlechtové. 

9:00

Mluvčí Miloše Zemana: "Pan prezident tvrdě maká".

8:50

Publicista a spisovatel Luděk Navara: "Politika je vždy trochu hra, v níž jde o chytré tahy, ale ty musí směřovat k nějakým cílům a naplňovat smysl. Překvapivě se chová i premiér: pryč je očekávatelnost jeho kroků, najednou ostře hrotí krizi, přičemž neumí vždy své překvapivé kroky vysvětlit."

8:45

"Chceme, aby ještě před příjezdem pana prezidenta z Číny bylo jasno, že v rámci koalice máme dohodu a vláda po výměně ministra financí může pokračovat," říká Andrej Babiš.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 17. 5. 2017 22:32
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Pražské letiště odbavilo v srpnu téměř 700 000 lidí, meziročně o 102 procent víc

Pražské letiště v srpnu odbavilo téměř 700 000 pasažérů, což je o 102 procent více než v předchozím roce. Oproti předkrizovému období jde však o propad o 65 procent. Nejvíce se létalo do Řecka, nejoblíbenější destinací byl bulharský Burgas. V pondělí to uvedlo Letiště Praha. Češi v létě mířili hlavně do tradičních letních dovolenkových destinací. V současnosti se z Prahy létá do více než stovky míst.

"V měsíci srpnu se nám potvrdily naše prognózy o silném výjezdovém cestovním ruchu. V souvislosti s postupným rozvolněním opatření došlo i k mírnému oživení cestovního ruchu z vybraných zemí jako jsou například Izrael nebo Spojené státy americké,“ řekl ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip. Během srpna se na pražském letišti uskutečnilo přes 7500 vzletů a přistání, což představuje nárůst o 39 procent oproti loňskému srpnu.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Soud uznal vinným z terorismu muže, který inspiroval film Hotel Rwanda

Rwandský soud uznal vinným z terorismu Paula Rusesabaginu, jehož činy byly inspirací pro známý hollywoodský snímek Hotel Rwanda. Oznámila to agentura Reuters. Hrozí mu 25 let za mřížemi až doživotí. Rozhodnutí o výši trestu se čeká později.

Kromě Rusesabaginy bylo souzeno za členství k teroristické skupině několik dalších lidí. "Útočili na lidi v jejich domovech i na silnicích v autech, spáchali teroristické činy a pak se tím chlubili z natočených videí," řekla soudkyně Beatrice Mukamurenziová.

Mezi devíti body obžaloby proti Rusesabaginovi bylo členství v teroristické skupině, únos, žhářství a vražda. Prokuratura požaduje doživotní trest.

Zdroj: ČTK
Další zprávy