ANO nechce odejít z vlády. Babiš vybírá svého nástupce ze tří adeptů, potvrdil pouze Pilného

Kateřina Frouzová Radek Bartoníček Kateřina Frouzová, Radek Bartoníček
Aktualizováno 16. 5. 2017 22:15
Předseda ANO Andrej Babiš vybere do středečního setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) kandidáta hnutí na post ministra financí. Babiš po úterním večerním jednání špiček ANO potvrdil, že vybírá ze tří adeptů, mezi kterými je i poslanec ANO Ivan Pilný. ANO předtím nabídlo do čela ministerstva financí náměstkyni Alenu Schillerovou a místopředsedu ANO Richarda Brabce, ale Sobotka je odmítl.
Alenu Schillerovou premiér na post ministryně financí odmítl, teď má Andrej Babiš další tři jména.
Alenu Schillerovou premiér na post ministryně financí odmítl, teď má Andrej Babiš další tři jména. | Foto: Radek Bartoníček

PrahaAndrej Babiš i další politici hnutí ANO sice navenek tvrdí, že v krajním případě začnou přemýšlet o odchodu z vlády, ovšem ve skutečnosti se v ní budou snažit zůstat takřka za každou cenu. Tedy i za cenu toho, že případně opět uslyší od premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, že po dvou odmítnutích nechce ani jejich třetího kandidáta na ministra financí.

"Odchod z vlády je něco, co chce premiér Sobotka, a právě proto na to nemůže přistoupit, kdyby nás dostal z vlády, byl by nejvíc spokojený," sdělil jeden z vrcholných politiků ANO.  

Tyto informace potvrdil i postup vedení ANO, které se v úterý večer radilo, koho navrhnout Sobotkovi na ministra financí, aby šéf vlády návrh skutečně přijal. "Oslovili jsme tři kandidáty, zda by eventuálně tuto pozici zastávali, všichni tři souhlasili," oznámil Babiš.

Jedním z oslovených je poslanec Ivan Pilný (ANO), který to sám oznámil už dříve během dne. Další jména Babiš nechtěl sdělit. Podle České televize vedení hnutí zvažuje nominaci ministra spravedlnosti Roberta Pelikána a ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou. Konečný návrh předloží Babiš na středeční schůzce premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), její přesný termín novinářům po večerním jednání předsednictva neprozradil.

Babiš zároveň mluvil o tom, že ANO chce politickou krizi ukončit co nejdříve. "Chceme, aby ještě před příjezdem pana prezidenta z Číny bylo jasno, že v rámci koalice máme dohodu a vláda po výměně ministra financí může pokračovat," podotkl předseda ANO a stále ještě ministr financí.

Prezident Miloš Zeman se vrátí z Číny ve čtvrtek. Co a jak ale udělá ohledně řešení krize není jasné, na Hradě má už od 5. května návrh předsedy vlády na odvolání Babiše, ale zatím s tímto návrhem nic neudělal.

Sobotka neslíbil, že už nikoho z ANO "nevyžene"

Špičky ANO nechtějí podle informací Aktuálně.cz z vlády odejít, protože se obávají toho, že uvolněný prostor by maximálně využila sociální demokracie k tomu, aby se ukázala těsně před podzimními volbami v co nejlepším světle.

"Například ministerstvo financí by pod správou ČSSD navrhlo takový rozpočet, aby voličům mohlo slibovat, co všechno pro ně chystá, pokud by jim lidé dali hlasy," vysvětlil vysoce postavený zdroj v Babišově hnutí. To si chce pod svou kontrolou ponechat především dva resorty - právě finance a pak ještě spravedlnost.

Navenek ale politici ANO mluví o tom, že by za určitých okolností vládu opustili. Už v pondělí po jednání koalice a vlády takovou možnost připustil předseda ANO Babiš a následně také místopředseda Richard Brabec. 

"Na jednání předsednictva půjdu s názorem třikrát a dost. Měli bychom navrhnout ještě třetího kandidáta, a pokud nebude panem premiérem akceptován, měli bychom přistoupit ke krokům, o kterých jsme hovořili," uvedl ještě před večerním jednání předseda klubu poslanců ANO Jaroslav Faltýnek

Uvnitř je ANO z napjaté situace nervózní a snaží se přečíst premiéra a jeho plány, aby vybralo správného kandidáta na post ministra financí a udrželo se ve vládě. Dobře to ilustruje příhoda z posledního setkání Babiše a Sobotky. Šéf ANO u premiéra zjišťoval, zda se tlak ČSSD bude zvyšoval a zeptal se ho, jestli se mu předseda vlády zaručí, že dalšího ministra za ANO se již nepokusí odstranit. Odpověď dostal neurčitou, když mu Sobotka odvětil, že takovou věc mu zaručit nemůže.

"My potřebujeme dokázat, aby spadly fíkové listy, masky, aby se jasně ukázalo, co vlastně sociální demokracie chce," uvedl místopředseda ANO a ministr životního prostředí Richard Brabec. Otázka hnutí směřovaná k premiérovi je pro vyřešení vládního konfliktu zásadní, protože Brabec vidí dvě cesty. "Opravdu budou zkoumat každého kandidáta a na každého něco najdou, nebo je tam opravdu zájem sociální demokracie, aby tato vláda dovládla. To je pro nás zásadní," řekl Brabec.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Podíleli se na ochraně ohrožených gepardů, íránský soud je poslal na dlouhé roky do vězení za špionáž

Íránský soud vyměřil tresty odnětí svobody v délce šesti až deseti let šesti ochráncům přírody. Byli obviněni ze špionáže. Podíleli se totiž na projektu záchrany v Asii kriticky ohrožených gepardů a používali k jejich pozorování skryté kamery. Informovala o tom dnes agentura AP.

Newyorské centrum zabývající se lidskými právy v Íránu oznámilo, že ochránci byli odsouzeni za kontakty s USA, tedy nepřítelem státu. V téže kauze budou souzeni ještě dva lidé. Ve skupině byl také Kavous Seyed Emami s občanstvím Íránu a Kanady, který zemřel loni v únoru za nejasných okolností ve vězeňské vazbě, kde čekal na soud. Vdově po něm pak Írán po nějaký čas bránil vycestovat ze země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy