Živě: Ústavní soud rozcupoval Klausovy argumenty

Domácí Domácí
3. 11. 2009 12:04
Sledujeme podrobně rozhodování o reformním dokumentu Evropské unie
Jiří Oberfalzer prohrál. Ani tak se nevzdává a chce Lisabon hnát do Štrasburku.
Jiří Oberfalzer prohrál. Ani tak se nevzdává a chce Lisabon hnát do Štrasburku. | Foto: Jan Langer

Brno - Je Lisabonská smlouva v souladu s českou Ústavou, nebo ne? Podle Ústavního soudu platí to první - Ústavě neodporuje.

Na jeho verdikt bez nadsázky čekala celá Evropská unie. Česko je totiž poslední zemí sedmadvacítky, která dosud reformní dokument neratifikovala.

Pokud soud - jak se očekává - odmítne stížnost skupiny euroskeptických senátorů, bude chybět jen podpis prezidenta Václava Klause, napsala britská BBC.

Soudci už si vyslechli námitky senátorů, jež zastupuje zákonodárce ODS Jiří Oberfalzer.

Pro celou Unii je dokončení ratifikace klíčové. Zástupci všech členských zemí dokonce ve čtvrtek ustoupili Klausovi i v jeho nejnovějším požadavku - žádosti o výjimku ze závazné Listiny základních práv, se kterou počítá Lisabonská smlouva.

Prezident se dušuje, že víc už nežádá. Odpůrci Lisabonu se ovšem tak snadno nevzdávají. Pohrozili dokonce tím, že se obrátí na Evropský soudní dvůr ve Štrasburku.

Dění v Brně sledujeme v podrobné online reportáži:


Projev

Verdikt

Dokument

Zajímavost

12:04 - "Padla poslední překážka," nechal se slyšet předseda ODS Mirek Topolánek. Podle něj zatím není jasné, co bude protahování ratifikace a výjimka z Charty práv EU pro Česko znamenat.

11:31 - Soudci o Lisabonské smlouvě rozhodli až dnes ráno. Na tiskové konferenci to řekl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. "Hlasovalo se dnes v 8:50," přiblížil novinářům.

Ústavní soud v obsáhlém zdůvodnění rozmetal námitky skupiny 17 senátorů. Přečtěte si, jak vše vysvětlil. Znění nálezu najdete ZDE.

10:53 - Šéf britských konzervativců David Cameron řekl, že je "zklamán" dnešním rozhodnutím českého Ústavního soudu. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí LBC řekl, že tento týden rozhodne o referendu o "Lisabonu", které toryové slibovali.

10:22 - Agentura Reuters píše, že pokud Václav Klaus smlouvu podepíše "během pár týdnů, jak se očekává", vstoupí dokument v platnost v lednu.

09:51 - Premiér Jan Fischer přijal verdikt ÚS s uspokojením. Dokončení ratifikace podle něj nyní nestojí nic v cestě, tlumočil Fischerova slova jeho mluvčí Roman Prorok.

09:20 - Ústavní soudci odmítli také pět otázek, které soudu položil prezident Václav Klaus s tím, že je už rozebrali ve svém prvním rozhodnutí o Lisabonské smlouvě. "Úkolem soudu není odpovídat na otázky," uvedl Rychetský.

09:09 - Rychetský nyní podrobně čte nález soudců.

09:06 - Ústavní soudci odmítli také všechny ostatní námitky senátorů týkající projednávání Lisabonské smlouvy.

09:04 - "Lisabonská smlouva pozměňující Smlouvu o Evropské unii a Smlouvu o založení Evropského společenství a její ratifikace nejsou v rozporu s ústavním pořádkem České republiky," řekl Rychetský.

09:01 - Jednání začalo. Předseda Pavel Rychetský ihned začal s vynesením verdiktu.

08:54 - V sále je už Klausův kancléř Jiří Weigl i právní zástupce Aleš Pejchal. Těsně za nimi přišel předseda sněmovny Miloslav Vlček. Dorazil už i zástupce senátorů Jiří Oberfalzer.

08:39 - Jako první z účastníků jednání přišel do sálu právní zástupce senátorů Jaroslav Kuba, jinak je sál poloprázdný, sedí v něm většinou studenti.

08:34 - Soudci se ještě dnes ráno sešli na poslední poradě. Podle informací deníku Aktuálně.cz probírají poslední doplnění stížnosti, které na soud doručili senátoři v pátek.

08:30 - Před Ústavním soudem se - stejně jako minulé úterý - demonstruje. Dorazili sem zástupci Strany svobodných občanů, kteří protest uspořádali společně s iniciativou D.O.S.T. Účast je ovšem podstatně menší než před týdnem. Nepřeje jim ani počasí - v Brně sněží.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy