Evropská média o Česku: Poslední balvan je odvalen

Martin Novák Martin Novák
30. 10. 2009 10:02
O tom, že by Václav Klaus ještě dělal s Lisabonem "problémy," už skoro nikdo neuvažuje
Společné foto státníků 27 členských zemí.
Společné foto státníků 27 členských zemí. | Foto: Reuters

Praha - Na předních místech informuje většina evropských deníků, zpravodajských serverů a tiskových agentur o výjimce, kterou včera schválili pro Česku republiku lídři EU na summitu v Bruselu.

Většina prvních reakcí se shoduje v jednom: Byla odstraněna velká překážka na cestě k ukončení ratifikace Lisabonské smlouvy. Klausův podpis je nyní očekáván víceméně jako hotová věc. Bez ohledu na to, že Ústavní soud v Brně teprve rozhodne.

Agentura Reuters cituje ve své zprávě švédského diplomata, který byl přítomen jednání: "Odsouhlasili jsme výjimku. Všichni povstali a aplaudovali."

Britská BBC cituje pro změnu francouzského diplomata, který říká, že EU nyní požaduje, aby Klaus podepsal nejpozději do konce roku.

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Podle BBC se nyní ocitá ve složité situaci šéf britských konzervativců David Cameron. Sliboval na příští rok referendum o Lisabonské smlouvě v případě, že nebude ve všech 27 zemích ratifikována.

Ani takto ale prý "nenechá věci tak, jak jsou." Zatím však není jasné, co chce Konzervativní strana s už schválenou a ratifikovanou smlouvou dělat.

Slovenský list Sme cituje premiéra Roberta Fica, podle kterého je dohoda pro Slovensko úspěchem. "Slovensku se podařilo dosáhnout dvou věcí. Definitivně se vyloučí propojení Charty lidských práv EU a Benešových dekretů a současně zůstane na Slovensku v platnosti v plném rozsahu charta," řekl Fico.

Fico na stránkách deníku Klause za jeho vymáhání podmínky nepřímo kritizoval. "To, co dnes dělá Česká republika, je její vnitropolitická záležitost. Nemá to nic společného s Benešovými dekrety. Nehrajme tady nějakou hru. Jestliže se někdo chce zbavit charty, nemůže se tvářit, že jde o nějaký boj o dekrety," prohlásil slovenský premiér.

"České psychodrama, které hrozilo potopením lisabonské smlouvy, nakonec dospělo k rozuzlení ve čtvrtek v Bruselu. Klaus se zatím může chlubit před svými voliči, že přinutil Evropu, aby se před ním sklonila," napsal francouzský deník Le Figaro. 

Britské deníky ve zpravodajství ze summitu více informují o tom, že šance Tonyho Blaira stát se historicky prvním prezidentem Evropské unie poklesly, protože řada státníků se postavila proti němu.

Ve hře je tak znovu lucemburský premiér Jean-Claude Juncker.

 

Právě se děje

Další zprávy