Verdikt nad Lisabonem se odkládá, rozhodne se za týden

Reportéři Aktuálně.cz
27. 10. 2009 15:01
Ústavní soud si poslechl argumenty všech, pak jednání odročil na příští úterý
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský | Foto: Jan Langer

Brno - Zraky doslova celé Evropy od rána směřovaly do Brna.

Právě tam začalo u Ústavního soudu jednání o stížnosti skupiny senátorů na Lisabonskou smlouvu. Zatím ovšem bez výsledku.

Soudci si vyslechli argumenty účastníků a posléze jednání přerušil do příštího úterý. Očekávalo se přitom, že verdikt padne ještě tento týden.

Dosavadní jednání spíše provázely půtky. Senátoři nařkli předsedu soudu Pavla Rychetského z podjatosti, ten jim opětoval výtkou, že jen dělají obstrukce.

Češi zůstávají poslední

Česko je poslední zemí evropské sedmadvacítky, která dosud reformní dokument EU neratifikovala.

Pokud soud rozhodne, že Lisabonská smlouva neodporuje české Ústavě, zbude už jen podpis prezidenta Václava Klause. Dokument by přijala poslední země a tudíž by mohl začít platit i pro všechny státy Evropské unie.

Po vývoji posledních dní se sice jednání Ústavního soudu jeví už jen jako formalita. Stoprocentní jistota to však není.

Dění v Brně jsme sledovali v podrobné online reportáži:


Projev

Verdikt

Dokument

Zajímavost

15:01 - "Ústavní soud by měl velmi zevrubně posoudit výhrady senátorů, nejsou to obstrukce, je to důležité pro všechyn občany," řekl po jednání soudu prezidentův kancléř Jiří Weigl.

14:55 - Ústavní soudci se znovu sejdou příští týden. "Odročuji jednání na 3. listopadu v 9:00," oznámil předseda soudu Pavel Rychetský. Je to překvapivé rozhodnutí, čekalo se, že soud svůj verdikt vyhlásí do konce týdne.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Jiřího Dienstbiera k Lisabonské smlouvě:
 Představa, že by britská královna odmítla podepsat rozhodnutí britského parlamentu, je absurdní

14:53 - Füle bod po bodu vyvracel námitky prezidenta Václava Klause ke smlouvě. Podle něj Ústavní soud nemůže rozhodnout jinak než loni v listopadu. "Na rozdíl od pana prezidenta se nedomníváme, že v listopadovém nálezu Ústavního soudu byla většina sporných otázek týkajících se Lisabonské smlouvy už zodpovězěna," řekl.

14:37 - Ministr Füle s délkou své závěrečné řeči už jasně vede. Odmítá například, že by Lisabon umožňoval nekontrolované přenášení pravomocí z národní na evropskou úroveň. To je jeden z hlavních argumentů senátorů.

14:28 - Füle svou dlouhou a poměrně monotónní  závěrečnou řečí spíše lidi v sále uspává. Soudci sledují spíše dění v sále, málokdo z nich si dělá při politikově řeči poznámky.

14:17 - Místopředseda vlády Štefan Füle zopakoval, že Česká republika přijetím Lisabonské smlouvy o svrchovanost nepřijde. Ani plán na společnou obranu podle něj není cestou k federálnímu státu. "Argumenty stěžovatelů o rozporu Lisabonské smlouvy s ústavním pořádkem České republiky jsou neopodstatněné," tvrdí. Tařka bod po bodu vyvrací stížnost senátorů.

Foto: Aktuálně.cz
Blog specialisty na ústavní právo Zdeňka Koudelky: Benešovy dekrety - včera, dnes i zítra?

14:12 - Hovoří ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle, který zastupuje vládu. Pokud Ústavní soud rozhodne, že Lisabonská smlouva není v rozporu s Ústavou, nevidí vláda důvod, proč otálet s ratifikací, nechal se slyšet. Pustil se do rozboru stížnosti skupiny senátorů.

14:07 - Zástupci obou komor parlamentu se práva na závěrečnou řeč vzdali. "Stanovisko jsem předal Ústavnímu soudu písemně a již jsem ho přednesl, takže se k němu nebudu znovu meritorně vyjadřovat," prohlásil pouze předseda Senátu Přemysl Sobotka. Obdobně se vyjádřil i šéf Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček.

14:05 - Ani právní zástupce prezidenta Aleš Pejchal ve svém poměrně dlouhé řeči nepřinesl žádné nové či překvapivé informace, hodně času věnoval citacím z přihlášky České republiky do Evropské unie, kterou podal v roce 1995 právě Václav Klaus. "Můžeme shrnout, že Česká republika vstupovala do EU v době, kdy se v EU uznával princip konsensu," uvedl Pejchal s tím, že Lisabonská smlouva přesouvá velkou část pravomocí Česka na evropskou úroveň.

13:58 - Kuba ve své závěrečné řeči neopomněl pochválit prezidenta Václava Klause za jeho postoj k Lisabonské smlouvě. Jinak zopakoval už známé argumenty. Jeho řeč příliš přesvědčivá nebyla, trvala přesto takřka deset minut. Slovo dostal Klausův právník Pejchal.

13:53 - Hovoří právník stěžovatelů Jaroslav Kuba. Nebývá zvykem, aby za jednoho účastníka sporu hovořili dva lidé.

13:49 - Oberfalzer hovořil bezmála dvacet minut, žádné nové argumenty ovšem nepřednesl. Zapochyboval ovšem o nestrannosti Ústavního soudu. Zapochyboval totiž, zda soudci rozhodovali

13:47 - Podle informací deníku Aktuálně.cz ještě soudci definitivně nerozhodli, kdy vyhlásí svůj verdikt. Sice se už nečekají žádné překvapivé informace, ale kvůli poradě po závěrečných návrzích senátorů i zástupců prezidenta, parlamentu i vlády, soudci ještě mohou odložit vyhlášení verdiktu na čtvrtek či pátek.

13:42 - "Nenapadáme princip zastupitelské demokracie jako takový. Evropská unie musí stavět na skutečnosti, že jde o společenství zemí," pokračuje Oberfalzer s tím, že je nezbytné, aby podstatná část pravomocí zůstala v rukou jednotlivých států.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Jiřího Oberfalzera: Jsem proevropský, a proto nechci Lisabonskou smlouvu 

13:37 - Senátor Oberfalzer opakuje ve své závěrečné řeči námitky politiků proti smlouvě. Lisabonská smlouva podle něj zavádí vágní pojmy a ideologicky zabarvené kategorie. Smlouva mění zásadně fungování EU a postavení Česka v budoucí Unii, tvrdí Oberfalzer.

13:34 - Jednání soudu pokračuje. V sále je výrazně méně lidí než dopoledne.

11:53 - Lisabonská smlouva už poměrně dlouho polarizuje českou veřejnost. Akademici a umělci zopakovali svůj apel na prezidenta Klause, aby kvůli otálení s ratifikací odstoupil. Otevřený dopis podepsali například režisér Jiří Menzel, katolický kněz Tomáš Halík či muzikant David Koller.

11:39 - Diskuse s německým velvyslancem mohla podle Oberfalzera soud ovlivnit. "Respektujeme rozhodutí soudu, takže podjatost je jenom hypotetická," řekl novinářům. Rovněž vyzval, aby nebyli napadáni, že dělají obstrukce. Online deník Aktuálně.cz žádal o vyjádření i právníka senátorů Jaroslava Kubu. Ten ale rychlým krokem soud mlčky opustil.

11:29 - Po přestávce si soudci vyslechnou závěrečné řeči. Pokud dnes padne verdikt, bude to až v podvečer.

11:27 - Ústavní soudci nemají na účastníky řízení žádné otázky. Jednání přerušili do 13:30.

11:23 - Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček prohlásil, že projednání Lisabonské smlouvy věnovali poslanci maximální pozornost. Podle něj jsou výtky senátorů spíše než věcnou obavou vedeny snahou podat stížnost za každou cenu. "

11:16 - "To máme vaši řeč vnímat jako dotazník?" otázal se Pejchala Rychetský. Právník oponuje tím, že jde o argumentaci. Lisabon by ale podle něj měl být posouzen komplexně. Slova se ujal předseda Senátu Přemysl Sobotka. Podle něj je rozhodnutí o stížnosti senátorů plně v kompetenci ÚS.

11:12 - Klausův advokát Aleš Pejchal uvedl, že prezident chce znát odpovědi na otázky, zda zůstane Česko svrchovaným státem i po ní, zda má listina základních práv právní status, zda zůstane Unie po vstupu Lisabonu v platnost mezinárodní institucí a jestli se nevztahuje se na Lisabonskou smlouvu náš předpis o referendu, nemá být ratifikace předmětem referenda.

11:09 - Právník senátorů Kuba vyjmenovává, v čem podle něj odporuje Lisabonská smlouva české Ústavě. Výtek má hned několik.

11:07 - Podle Rychetského měli senátoři dost času na předložení svého návrhu.

11:07 - Senátoři předkládají překvapivě další návrh na doplnění stížnosti. Rychetskému se to ale nelíbí. "Toto jednání je na okraji obstrukčního jednání," zlobí se Rychetský.

11:00 - Prezident Václav Klaus podle Rychetského chce, aby soud rozhodl jasně a konkrétně o Lisabonské smlouvě jako celku a aby sdělil, zda Česká repoublika zůstane svrchovaným, jednotným státem.

10:57 - Zatímco argumenty senátorů četl Rychetský skoro dvacet minut, přečíst stanovisko Sněmovny, Senátu i vlády mu zabralo jenom pár minut. Všechny tři instituce tvrdí, že přijetí Lisabonské smlouvy je v pořádku. Vyjádření prezidenta Klause je podstatně obsáhlejší.

10:47 - Názory právního zástupce senátorů Jaroslava Kuby jsou výrazně euroskeptické. Obává se sílícího vlivu velkých států. Takto i veřejně vystupuje. "A tak se důvodně obávám, že tzv. ´české předsednictví´ má jen prospět k šíření ´demokratického kolonialismu Evropské unie´, ovládané jejími nejsilnějšími národy a státy. A bude zároveň pro neinformované a mediálně zmanipulované Čechy činit stravitelnějším podrobení se mocenského mechanismu. Který jejich zem na dlouhou dobu, ne-li jednou provždy, pohltí především pro jejich mocného souseda, coby jeho životní prostor," napsal Kuba v článku na serveru Virtually.

Foto: Aktuálně.cz
Lisabon ANO, či NE? Politici si dopisují na Aktuálně.cz

10:40 - Lisabonská smlouva navíc podle senátorů předává na Evropskou unii příliš mnoho pravomocí. "Česká republika nesmí usilovat o společnou evropskou obranu, porušila by tím ústavu," čte ze stížnosti Rychetský.

10:35 - Vznik společné evropské obrany je pravomoc, která musí zůstat svrchovanému státu, tvrdí senátoři. Ti ve stížnosti také uvedli, že EU začne mít po přijetí Lisabonu prvky federálního státu.

10:31 - Senátoři si ve své stížnosti stěžují například na to, že Lisabonská smlouva narušuje demokratičnost a svrchovanost českého státu. "Podle navrhovatele je Lisabonská smlouva v rozporu s článkem 1 Ústavy České republiky jako právního státu," čte z jejich stížnosti Rychetský. Smlouva je podle navrhovatelů i v rozporu s článkem dvě Ústavy. Takto vymezené cíle Unie předem omezují rozhodnutí většiny, vlády lidu.

10:27 - Rychetský seznamuje přítomné s dosavadním průběhem jednání. Detailně popisuje obsah stížnosti, kterou zákonodárci horní komory podali.

10:25 - Rychetský zůstává zpravodajem jednání. Podle ústavního soudce Pavel Holländera nelze brát veřejnou prezentaci soudců v obecné rovině za podjatost.

10:22 - Plénum Ústavního soudu odmítl námitku senátorů pro podjatost. Předseda ÚS Rychetský podle něj podjatý není.

10:20 - Od senátorů je vznesení námitky podjatosti Rychetského překvapivý krok. Měli na to několik týdnů. "Je to napínavé," říká do telefonu odpůrce smlouvy a šéf Strany svobodných občanů Petr Mach, který sedí v sále.

10:17 - Nic dalšího nechystáme, prohlásil v České televizi senátor Oberfalzer, který zastupuje stěžující si zákonodárce horní komory. Pokud ale Ústavní soud námitky proti Lisabonu odmítne, nebude přesvědčovat prezidenta Klause, aby dokument podepsal.

10:13 - Ústavní soud už dříve uvedl, že na schůzce Rychetského s německým velvyslancem nebylo nic nečekaného. "Nešlo o žádnou konspirativní schůzku, ale o přijetí nově nastupujícího velvyslance sousední země, který u nás protokolárně zastupuje hlavu státu. Je pochopitelné, že nový velvyslanec žádá po svém nástupu do úřadu o přijetí u nejvyšších ústavních orgánů hostitelské země, aby se jednak představil, jednak seznámil s nejdůležitějšími institucemi země svého nového působiště. Ústavní soud o tomto formálním přijetí standardně a otevřeně informoval na svých internetových stránkách; to je také jediný zdroj, z něhož některá média čerpají a na jehož základě spekulují," uvedl v prohlášení soud.

10:09 - Další účastníci řízení námitky pro podjatost nemají. Jednání je přerušeno na deset minut, soudci rozhodnout, zda je Rychetský podjatý. Důvodem pro jeho vyloučení z projednávání má být to, že se sešel s německým velvyslancem a měl s ním mluvit o rychlém projednání Lisabonské smlouvy.

10:08 - Právník senátorů na začátku jednání namítají podjatost předsedy soudu a zpravodaje Pavla Rychetského. To hned na začátku může jednání zablokovat.

10:03 - Hned na začátku jednání se objevil problém. Senátoři mají dva právníky, což podle předsedy soudu Pavla Rychetského nejde. Oberfalzer si tedy musel zvolit jen jednoho z nich.

10:00 - Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský zahájil jednání o Lisabonské smlouvě.

09:56 - V sále je už předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD). Ten přišel obhajovat názory dolní komory parlamentu. na rozdíl od projednávání ústavní stížnosti Miloše Melčáka. Tehdy Vlček nečekaně onemocněl. V sále je už také předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS).

09:52 - Ani zájem novinářů o už druhé jednání o Lisabonské smlouvě není takový, jak Ústavní soud předpokládal. Nově zřízené press centrum je zaplněno asi ze čtvrtiny. U vchodu do budovy je fronta asi dvaceti lidí - novinářů i zástupců veřejnosti.

09:49 - Deset minut před začátkem jednání je sál zaplněný zatím jenom z poloviny, hlásí z Brna reportér Aktuálně.cz. Do sálu už přišel i senátor Jiří Oberfalzer (ODS), který ústavní stížnost společně se svými kolegy podal.

Foto: Jan Langer
Zaorálek a Oberfalzer se na Aktuálně.cz přeli o Lisabon

09:34 - Do jednacího sálu už dorazili prezidentův právník Aleš Pejchal i kancléř Jiří Weigl. Prezident Václav Klaus se tentokrát rozhodování soudu nezúčastní. Nikdo další z účastníků řízení zatím nepřišel.

09:28 - Na vstupenky do sálu, které soud zavedl podruhé (poprvé při pojednávání ústavní stížnosti Miloše Melčáka, pozn. red.) stojí ve frontě asi deset lidí, k dispozici je asi 40 vstupenek. V sále už část lidí sedí, jde většinou o studenty.

09:13 - Sto metrů před Ústavním soudem protestuje proti Lisabonské smlouvě asi padesátka příznivců Strany svobodných občanů i se svým předsedou Petrem Machem. Do takové vzdálenosti je přesunula policie. Přímo před budovou Ústavního soudu v centru Brna jsou totiž demonstrace zakázané.

09:09 - Češi jsou opět v centru pozornosti. Na výsledek jednání o Lisabonu totiž čeká celá Evropská unie. Důležitost dokazuje i to, že ho jako hlavní zprávu má britská BBC.

09:08 - Jednání Ústavního soudu začíná úderem desáté hodiny.

 

Právě se děje

Další zprávy