Návrh komunistů zdanit náhrady církvím prošel druhým čtením, hlasovat se může v lednu

Živě
Poslanci se ve čtvrtek sešli k dalšímu projednávání návrhu KSČM na zdanění státních náhrad církvím, které dostávají za majetek nevydaný v restitucích. Svolání schůze s jediným bodem podnítili komunističtí poslanci za podpory některých dalších klubů. Z dosavadních vyjádření zástupců stran vyplývá, že sněmovna by návrh mohla schválit. Politické dění jsme sledovali v on-line reportáži.
Záznam: Mimořádná schůze poslanců. Projednávali návrh KSČM na zdanění státních náhrad církvím | Video: ČTK
Živě
Aktualizovat reportáž
16:06

Petr Fiala ukončil jednání sněmovny. 

16:02

Petr Fiala ukončil obecnou rozpravu a zahájil odbornou rozpravu. 

15:51

Poslanci mají přestávku 10 minut. 

15:49

Poslanci o návrhu Marka Bendy o odložení zatím nebudou hlasovat, protože v sále není dost poslanců.

15:48

Poslanec ODS Marek Benda navrhl, aby se hlasování o zdanění náhrad odložilo do roku 2021.

15:45

"Nikdo církvi a ani věřícím neupírá nic z toho, na co mají právo. Není to o církvi, není to o věřících, jde pouze o nápravu špatného zákona," řekl ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD.

15:27

Poslanec KDU-ČSL Marian Jurečka ve sněmovně obhajuje historickou roli církve v rozvoji "duchovní i materiální" kultury v českých zemích.

15:15

Poslanec pirátů Lukáš Černohorský k diskusi o církevních restitucích.

15:49

Poslanci hlasují o návrhu Bendovi, jednat o církevních restitucích až v roce 2019. 

15:10

"Na podpoře tohoto zákonu se neukáže nic jiného, než to, kolik tady ve sněmovně máme bolševiků, ať už v jakékoli straně. Někteří jsou v KSČM, ti jsou aspoň čitelní, u ostatních se to dozvíme díky hlasování," uvedla Markéta Pekarová Adamová z TOP 09.

15:02

Poslanci pokračují v jednání. Do rozpravy jsou přihlášení ještě tři poslanci. 

14:54

"Tak už jednoduše řekněte, že to nechcete podpořit, a nehrajte si tady na nějaké analýzy. Už to bylo stokrát řečeno, žádná analýza není, nebyla, nebude, pokud o tom někdo hovořil, tak mluvil o výpočtech, které připravil můj předchůdce," vzkázal pirátům ministr kultury Antonín Staněk.

 

14:48

Jednání sněmovny pokračuje. "Momenálně nemáme žádné matematické podklady zpracované nějakou autoritou. Pokud nemáme k dispozici žádnou analýzu, podle čeho chceme hlasovat?" řekl poslanec pirátů Lukáš Černohorský.

13:02

Vojtěch Filip vyhlásil polední přestávku. Poslanci budou v jednání pokračovat ve 14:30.

12:45

"Napravování starých křivd nelze dělat tak, že vzniknou křivdy nové. A to se v případě církevních restitucí bohužel stalo. Tím nově poškozeným jsou v tomto případě zejména daňoví poplatníci," řekl ministr kultury Antonín Staněk. 

12:11

"My jsme jedno společenství," odmítl odloučení církve od státu Zaorálek. 

12:10

"Váš neférově, nespravedlivě přijatý zákon jenom plodí další křivdy a nespravedlnosti. To je to, co jste vyprodukovali," řekl ve svém emotivním projevu směrem k opozici Lubomír Zaorálek. 

11:58

"Chybí mi tady Miroslav Kalousek," řekl úvodem proslovu Lubomír Zaorálek. 

11:41

Vládní koalice hájí zdanění církevních restitucí. 

11:36

Návrh Markéty Pekarové Adamové nebyl přijat a schůze sněmovny pokračuje. 

11:35

Markéta Pekarová Adamová navrhla přerušení jednání do doby, než budou přítomni ministryně financí a ministr spravedlnosti. 

11:23

"Nebavím se o příjmu, bavíme se o náhradách," reagoval na své předřečníky Marek Výborný. 

11:14

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna na jednání sněmovny dorazil ve žluté vestě.

10:57

Podle Bendy si sněmovna utrhne ostudu, pokud schválí zákon, který později Ústavní soud zruší.

10:54

"To, co tady zažíváme dnes, je na vyhlášení dne trapnosti. Nekonečná kázání komunistické strany, která chodí a říká: Nepodařilo se nám za naší vlády církve dorazit, tak by bylo ideální, abychom je dorazili dnes, kdy už tu vládu jenom podporujeme," řekl Marek Benda.

10:47

Stanislav Grospič připomněl, že v historii církve majetek nevlastnily, ale pouze ho spravovaly. "Hovořit o tom, že majetek byl ukraden po roce 1948, je mylné a zkreslující," dodal. 

10:41

"Křivdy z minulosti po roce 1948 spáchané komunisty je třeba napravit," apeloval Marek Výborný a zdůraznil, že není důvod, aby stát financoval církve. Zároveň zdůraznil, že organizace vykonávají činnost ve prospěch celé společnosti, nejen věřících. 

10:33

Poslanci se ve sněmovně vyjadřovali i k situaci na dálnici D1, kde se ve středu tvořily až 35 km dlouhé kolony. Lidovci navrhnou projednávání ve sněmovně příští úterý.

10:29

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přišel na dnešní jednání sněmovny ve žluté vestě. Vyjadřuje tím své sympatie k hnutí Žluté vesty, které ve Francii již několik dní protestuje. "Hnutí Žluté vesty vnímám jako protest Evropanů proti těm, kteří sami sebe vidí jako elity a kteří se dívají na obyčejné Evropany jako na otroky, jako na tažné koně bez vlastní vůle, vlastních zájmů a vlastní identity," vysvětlil Foldyna Aktuálně.cz

10:16

Návrh na přerušení jednání o zdanění církevních restitucí do doby, než přijde ministryně financí, neprošel. 

10:00

"Komunisté jasně řekli, že dnešní hlasování je zkouškou, zda mají podíl na moci a zda mají dále podporovat slabou vládní koalici. Podle toho, jak budou poslanci ANO a ČSSD hlasovat, dnes všichni uvidíme, zda a jak moc se ve skutečnosti komunisté podílí na vládě," sdělila místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

9:59

Zdanění státních náhrad církvím, jak je prosazuje KSČM, bude čelit ve sněmovním finále návrhu TOP 09 na zamítnutí. Nyní pokračuje druhé čtení novely.

9:58

Sněmovna navzdory kritice pravicové opozice schválila program schůze, na níž poslanci pokračují v debatě o návrhu KSČM na zdanění náhrad církvím.

9:25

Jaroslav Foldyna přišel do sněmovny ve žluté vestě. 

8:30

"Pokud se prokáže, že náhrady byly nadhodnocené, podpoříme zdanění církevních restitucí," říká šéf SPD Tomio Okamura.

8:20

Zdanění církevních restitucí je nemravný pokus, stát se nemá chovat jako sprostý dlužník, říká Balík.

Zdanění církevních restitucí je nemravný pokus, stát se nemá chovat jako sprostý dlužník, říká Balík

Stanislav Balík
15:07
Návrh je jednoznačně protiústavní, to by mělo být jasné každému studentovi právnické fakulty, tvrdí bývalý soudce Ústavního soudu Stanislav Balík. | Video: Emma Smetana
8:12

Premiér Andrej Babiš (ANO) tvrdí, že stát přišel kvůli církevním restitucím o 54 miliard korun. Ministryně financí Alena Schillerová dokonce tvrdila, že za Babiše jako šéfa financí k tomu vznikla pracovní analýza. Když chtěla redakce tento dokument vidět, Schillerová nakonec sdělila, že žádná skutečná analýza na financích nevznikla.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 13. 12. 2018 16:11
 

Právě se děje

Další zprávy