Podívejte se na snímky z brněnské demonstrace nacionalistů a z protiakce brněnských protifašistických aktivistů.
Víc než stovka odpůrců pochodu radikálů v Brně si přišla na policii pro zadržené kolegy. Policie je rozehnala, zadržené už propustila.
Policie večer uvedla, že v Brně zajistila šest lidí a zraněni byli dva policisté. Poté, co pochod radikálů tajemník městské části Brno-střed Petr Štika rozpustil, se o něco později začaly rozcházet i stovky jejich odpůrců.
Nacionalisté se v Brně střetli s odpůrci průvodu. Police zadržela dva lidi.
Radikálové v reakci na rozpuštění jejich shromáždění v Brně zapálili pochodně. Tajemník Brna-střed je vyzval, aby je uhasili a místo opustili.
Tajemník Brna-střed rozpustil shromáždění radikálů v Brně. Blokovali je odpůrci. Navrhl jinou trasu, oni ji neakceptovali. Mohly vzniknout škody.
Policisté i tajemník městské části Brno-střed Petr Štika antifašisty vyzvali, aby pochod neblokovali. Radikálové kvůli odpůrcům nemohli vyjít ze Zelného trhu, pak se ale policii podařilo oba tábory oddělit a průvod se dal do pohybu. Radikálů jsou desítky, odpůrců stovky.
Už před setkáním radikálů jim odpůrci pustili z reproduktorů písničky z divadla Husa na provázku, aby zabránili jejich projevům, také začali jezdit v blízkosti radikálů na kolech. Na obě shromáždění dohlížejí stovky policistů včetně vrtulníku i tajemník Štika, který by mohl v krajním případě obě shromáždění rozpustit. Akce provází občasný déšť.
Policie potyčku mezi radikály a jejich odpůrci v Brně rychle utlumila. Zajistila dva účastníky potyčky. Na místě jsou desítky těžkooděnců i vrtulník.
V Brně se strhla bitka mezi radikály a jejich odpůrci. Zasahovala policie. Odpůrci blokují pochod radikálů. Radikálů jsou desítky, odpůrců stovky.
Jiří Pospíšil (TOP 09) se Stanislavem Polčákem (STAN) sázeli strom Medy Mládkové. Oslavili tak 15. výročí vstupu do EU.
ODS rozdávala na Petříně ceny dětem, pod sochou Máchy se lidé tradičně líbali.
První máj se v Brně v minulých letech opakovaně stal dnem slovních střetů i potyček mezi radikály a jejich odpůrci z řad antifašistů. Před dvěma lety prošlo městem 150 radikálů a sešlo se i 300 jejich odpůrců. Zasahovat musela policie.
Akci odpůrců pochodu radikálů v Brně přerušil déšť. Kvůli němu odešla z náměstí část lidí. Přišlo několik stovek. Pochod radikálů má vyjít v 19:00.
Pochodňový průvod svolala Národní a sociální fronta. Aktéři by se měli scházet na 19:00 na Zelném trhu. Poté by měl průvod projít přes Masarykovu a Nádražní ulici a dále přes Hybešovu a Václavskou až na Mendlovo náměstí.
Na situaci budou dohlížet stovky policistů včetně jízdní policie, psovodů a vrtulníku. Tajemník městské části Brno-střed Štika by mohl akce v krajním případě i rozpustit, pokud by účastníci směřovali k popírání nebo omezování práv a svobod osob pro jejich národnost, pohlaví, rasu, původ, politické smýšlení, náboženské vyznání a také pokud by akce vedla k podněcování nenávisti a nesnášenlivosti a účastníci by se dopouštěli násilí nebo jinak porušovali ústavu.
Účastníci se nesmějí chovat násilně, ani mít střelné zbraně, výbušniny, pyrotechniku nebo si zahalovat obličeje. Rozpuštění je možné, nepodaří-li se situaci, která je v rozporu se zákonem, vyřešit jiným zákrokem.
Před brněnskou Novou radnicí stojí pódium. Promluvit by na něm měli slovenský sociolog a bývalý politik Fedor Gál, Zdena Mašínová nebo krajský politik Michal Doležel. Pořadatelé vyzvali přítomné, aby pochodu pravicových radikálů čelili zábavnou formou, udělali například divadlo nebo hudební doprovod. Už na Dominikánském náměstí zněla hudba.
Na Dominikánském náměstí v Brně se odpoledne sešly zhruba dvě stovky odpůrců pravicových radikálů k akci nazvané Kdo si hraje, nehajluje. Zábavnou formou chtějí čelit pochodu, který má vyrazit s pochodněmi z nedalekého Zelného trhu kolem 19:00. Na akci dohlížejí stovky policistů včetně vrtulníku. Na místě je i tajemník městské části Brno-střed Petr Štika, který by mohl v krajní situaci obě akce rozpustit.
V Česku proběhly zatím všechny dnešní akce poklidně. Na rozdíl od Francie. Tam se prvomájových demonstrací účastní přes 150 000 lidí, v Paříži vyšlo do ulic 40 000 demonstrantů. Policie tam zatkla 249 lidí, kteří útočili kameny.
V Pardubicích oslavili svátek práce během - konal se tradiční závod Pardubická devitka. Na snímku Mikuláš Ferjenčík předává cenu nejstaršímu a nejmladšímu účastníkovi, které dělí 82 let - Lukášovi je 9 let, Jiřímu Soukupovi 91 let.
Pro předsedu TOP09 a europoslance Jiřího Pospíšila je letošní 1. máj především synonymem pro oslavy patnáctiletého členství Česka v EU. "Jsem přesvědčený, že po 17. listopadu 1979 jsou vstup do NATO a vstup do EU dva nejvýznamnější dny pro Českou republiku," uvedl také.
Na První Máj se tradičně koná řada rozmanitých akcí. I letos mezi nimi hrají prim politické mítinky, ovšem sešli se například i vegani a studenti odstartovali Majáles. Svátek práce v temných dobách komunismu si připomněli průvody recesisté.
Akce TOP 09 a STAN na Kampě.
1. máj se letos nenese jen v duchu oslav svátku práce (a času lásky❤️), ale také připomínky patnácti let od vstupu Česka do EU a blížících se voleb do EP. Spojenci pro Evropu mají dnes stánek na Kampě. pic.twitter.com/LQYfeoMwgY
— Adéla Očenášková (@Adela__O) May 1, 2019
Pro návštěvníky občanští demokraté připravili nejen předvolební stánky, ale také stany s občerstvením či vínem. Děti mohly skákat v nafukovacím hradu, běhat slalom nebo si kreslit v dětském koutku. Pro děti i dospělé byly připraveny soutěže. Jako cenu pro dospělé přinesl Zahradil výtisk Máje Karla Hynka Máchy.
ODS připravila akci k 1. máji v Praze na Petříně. Europoslanec ODS Jan Zahradil tam uvedl, že by považoval za úspěch, kdyby strana získala v eurovolbách čtyři mandáty, čímž by zdvojnásobila současný počet. "My jsme utrpěli poměrně velkou porážku v roce 2014, předtím jsme dvakrát vyhráli, teď se pomalu vracíme zpátky, takže místo dvou mandátů čtyři bych považoval za úspěch," řekl Zahradil.
Ani na akci ČSSD nechyběl kameraman Aktuálně.cz
Studenti dnes v Praze slaví majáles.
Oslava ČSSD probíhá poklidně, na místě jsou zhruba čtyři desítky lidí. Hamáček na ní dále řekl: "V roce 1890, když se slavil svátek práce poprvé, tak naši předkové bojovali za věci, které my teď pokládáme za automatické. To ale neznamená, že usneme na vavřínech a že už není co zlepšovat. (…) Ve vládě bojujeme za lepší pracovní podmínky, bojujeme za zkrácení pracovního týdne, společně s odbory za změny v zákoníků práce."
Hamáček také připomněl, že Česká republika dnes neslaví jen svátek práce, ale také patnáctileté výročí od vstupu do EU. "Evropská unie nám dala stabilitu - ekonomickou, politickou, bezpečnostní. (…) Ti, co dnes chodí a říkají, že je unie špatně a měli bychom ji opustit, tak lžou a podvádí, protože žádnou jinou alternativu nemají."
Prvomájový projev předsedy ČSSD Hamáčka.
“Obchodníci s teplou vodou, kteří možná mají svůj produkt zabalený do krásných marketingových hesel, ale za tím už není vůbec nic” - tak dnes @jhamacek označil ty, co protestují proti členství Česka v EU.🇪🇺 pic.twitter.com/TycwPCW8Jk
— Adéla Očenášková (@Adela__O) May 1, 2019
Předseda strany Jan Hamáček na dvoře Lidového domu.
Po shromáždění KSČM na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze se strhla slovní potyčka. Jeden člověk poté použil pepřový sprej, policisté útočníka vzápětí zadrželi, řekla na dotaz ČTK mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Kdo z aktérů incidentu patřil k přívržencům komunistů a kdo k jejich odpůrcům, není jasné. Policisté podle Zoulové politickou orientaci nezjišťovali. Jednadvacetiletého muže, kterého sprej zasáhl, ošetřili na místě záchranáři.
"Pro sociální demokracii je první máj svátkem práce i svátkem lásky," řekla v úvodu svého krátkého projevu ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Na pódiu na dvoře Lidového domu, kde letos ČSSD slaví svátek práce, vystoupila společně s europoslancem Pavlem Pocem a ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem.
Prvomájové setkání si nenechal ujít poslední předrevoluční generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš, který v srpnu oslaví 97. narozeniny. "Na těch 97 to ještě jde," řekl novinářům při dotazu na to, jak se cítí. Vývoj v Česku od pádu komunismu hodnotí negativně. "Nemělo k takovému převratu dojít, byli bychom dnes dál," prohlásil.
Vstupu do Evropské unie, od kterého dnes uplynulo 15 let, naopak Jakeš nelituje, byť by se podle něj měla unie reformovat. "Myslím, že to bylo správné, že se vstoupilo do EU. Jde o to, aby EU nechala větší práva jednotlivým státům a nechtěla to dělat všechno a nařizovat za všechny," uvedl. K volbám do Evropského parlamentu se chystá. "Volby jsou na to, aby k nim člověk šel. Kdo nejde, tak se zříká vlivu. Pak může nadávat, ale jen na sebe," konstatoval.
Stejně jako na Výstaviště dorazili kromě účastníků akce také lidé, kteří s ní chtěli vyjádřit nesouhlas. Přímo za pódiem komunistické akce si nad schody kostela Nejsvětějšího srdce Páně rozvěsili transparenty s nápisy jako Komunisté jsou vrazi, Rudý zrůdy či transparent kladoucí rovnítko mezi symboly srpu a kladiva a hákového kříže. Proslovy narušovali skandováním hesel jako "Česko není Rusko" či "Hanba soudruhům".
Komunisté se uchýlili na náměstí Jiřího z Poděbrad kvůli rekonstrukci Křižíkovy fontány na Výstavišti, která je tradičním místem jejich setkání. S ohledem na menší prostor byl skromnější doprovodný program. Zhruba tři až čtyři stovky návštěvníků si tak k poslechu projevů a hudby dua Regent nemohly pořídit občerstvení ve stáncích KSČM, ale jedině na farmářských trzích, které otevřely opodál na obvyklém místě po straně náměstí.
Demonstrace KSČM
Prvomájové překvapení: “Vstup Česka do EU byl správný krok. EU je třeba reformovat a ne rušit,” řekl na komunistické manifestaci 97letý Miloš Jakeš. pic.twitter.com/pdKW9fGTc1
— Zdenka Trachtová (@ZdenTra) May 1, 2019
Před ministerstvem zdravotnictví dnes také protestovali lidé, kteří se věnuji domácí zdravotní péči. Na znamení protestu uvázali červené mašle na stromy u ministerstva. Jde hlavně o zdravotní sestry sdružené pod Charitou ČR, které si stěžují, ze zdravotní pojišťovny nedostatečně oceňuji jejich práci. Průměrný plat sestry je mnohdy 25 tisíc hrubého, přestože jde o odpovědnou a dosti kvalifikovanou práci.
Pražský primátor Zdeněk Hřib upozorňuje na dnešní výročí 15 let vstupu do EU opakovaným hlášením v metru. Ke stejné formě přistoupil i při výročí vstupu Česka do NATO.
Komunisté si připomněli 1. máj v Praze náměstí Jiřího z Poděbrad. Kromě příznivců a politiků dorazili i lidé s protikomunistickými transparenty.
První politickou demonstrací mělo být dnes setkání příznivců radikální Dělnické strany sociální spravedlnosti na pražském Palackého náměstí. Avizovaný program lákající na protest "v souvislosti s imigrační krizí a diktátem EU" však příliš nezaujal. Podle zpravodaje Aktuálně.cz se totiž aktivisté vůbec nesešli a akce se nekonala.
Protestní prvomájový průvod pod názvem Zachraňme nemocnici začal v 10:00 před litoměřickou nemocnicí. Na místě se sešly stovky lidí, kteří podepisují petici za záchranu nemocnice. Aktuálně má petice téměř 7000 tisíc podpisů, řekla ČTK krátce po zahájení akce členka petičního výboru Alena Rožcová. Akce se účastní náměstek ústeckého hejtmana pro zdravotnictví Stanislav Rybák (KSČM), který ČTK řekl, že půjde i před litoměřickou radnici. Účastníci tam chtějí symbolicky předat petici vedení města.
Prvomájové demonstrace se však nebudou týkat jen české politiky. Na 12. hodinu je plánována demonstrace venezuelské komunity žijící v Česku. Chtějí se setkat desítky Venezuelanů, kteří nesouhlasí s diktaturou prezidenta Nicoláse Madura a chtějí do své země zpět vrátit demokracii.
V Paříži, Berlíně, Londýně a řadě dalších měst po celé Evropě i ve světě se budou dnes u příležitosti Svátku práce konat demonstrace. Ve Francii se uskuteční shromáždění odborových organizací i příznivců hnutí takzvaných žlutých vest, kteří proti vládě a prezidentovi protestují již od poloviny loňského listopadu. V německé metropoli se sejdou příznivci levice i pravice, v Londýně se bude před parlamentem protestovat za lepší ochranu klimatu.
Obyvatelé a návštěvníci Prahy si dnes mohou prohlédnout Hrzánský palác na Hradčanech a Lichtenštejnský palác na Kampě. Obě budovy slouží k reprezentačním účelům vlády a premiéra. Komentované prohlídky začnou v 09:00, poslední bude v 16:00. Akce se koná u příležitosti dnešního Svátku práce a výročí 15 let od vstupu země do Evropské unie. Návštěvníci si prohlédnou interiéry historických budov a mohou obdivovat pražské panorama z jindy nepřístupných míst. "Prohlídky budou probíhat v organizovaných skupinách za doprovodu průvodců, přičemž jedna prohlídka potrvá přibližně 40 minut," informoval Úřad vlády.
Podle pověry se ženy vystavují nebezpečí, že nebudou-li políbeny na 1. máje pod rozkvetlým stromem, do roka a do dne uschnou nebo bude v ohrožení jejich ženskost, krása a plodnost. Meteorologové ale míní, že bude letos s polibkem pod rozkvetlou třešní problém. Na většině území již odkvetly. Větší šance nalézt potřebný strom je v podhůří a horách.
Studenti zahájí dopoledne průvodem z náměstí Václava Havla majáles. Půjdou do kampusu v Hybernské ulici, kde je bude čekat bohatý kulturní program s vystoupeními studentských kapel a divadel, studentskou literární a filmovou tvorbou či výstavami.
Politické strany spojí oslavy v Praze s kampaní před evropskými volbami. Komunisté svolali setkání na náměstí Jiřího z Poděbrad, sociální demokraté uspořádají podle stranického kalendáře oslavy na dvoře svého sídla - Lidového domu. Občanští demokraté organizují jako každý rok slavnost "Vzhůru na Petřín". Akce v hlavním městě pořádají i TOP 09 a STAN, Svobodní, Dělnická strana sociální spravedlnosti nebo Česká suverenita.
Stovky policistů dohlédnou na dvě odpolední akce v Brně. Pochodňový průvod svolala k příležitosti Svátku práce do Brna radikální Národní a sociální fronta, proti ní se sejdou nesouhlasící Brňané. První máj se v Brně v minulých letech opakovaně stal dnem slovních střetů i potyček mezi demonstranty a jejich odpůrci z řad antifašistů.
Česko dnes čekají tradiční oslavy 1. máje. Naplánovány jsou demonstrace, předvolební kampaně, vysokoškolský majáles i desítky slavností a dalších akcí po celé zemi. Lidé ale budou mít letos problém políbit se pod rozkvetlou třešní. Stromy kvůli teplu odkvetly dříve než obvykle, zamilovaní tak musí do hor.