Úřad nedokázal zakázat pochodně. Na extremisty čekaly v Brně protesty i zvukové dělo

Jakub Heller ČTK Jakub Heller, ČTK
Aktualizováno 1. 5. 2019 20:45
Národní a sociální fronta (NSF) na První máj svolala do Brna pochod příznivců. Kromě transparentů a vlajek byli vybaveni pochodněmi, které se brněnskému úřadu nepodařilo zakázat. Podle odborníků se NSF snaží přilákat mediální pozornost a nevylučují, že bude mít brzy i politické ambice. Už odpoledne se v Brně sešlo několik stovek odpůrců pravicových radikálů k akci nazvané Kdo si hraje, nehajluje.
Národní a sociální fronta na sociálních sítích svolává k prvomájové demonstraci v Brně.
Národní a sociální fronta na sociálních sítích svolává k prvomájové demonstraci v Brně. | Foto: Národní a sociální fronta

Tajemník městské části Brno-střed Petr Štika rozpustil kolem 20:15 shromáždění desítek radikálů v Brně, kteří pochodovali ze Zelného trhu a chtěli jít až na Mendlovo náměstí. Blokovaly je ale stovky odpůrců, takže do cíle pochodu nedošli a projevy měli na Nových sadech. Štika jim proto navrhl jinou trasu, kterou ale odmítli. Proto tajemník shromáždění rozpustil se zdůvodněním, že byly v ohrožení zdraví a majetek lidí. Na akci dohlížely stovky policistů, z nich bylo několik desítek těžkooděnců.

Odpůrci blokovali pochod už na Zelném trhu. Na něm se strhla potyčka, policisté ale konflikt rychle utlumili a zajistili pár lidí. Poté vytvořili koridor, aby mohl průvod vyjít ze Zelného trhu a projít Masarykovou ulicí k nádraží až k Novým sadům, kde se uskutečnily projevy. V místě bouchlo pár petard. Policisté v průběhu pochodu zajistili i několik dalších lidí.

Koridor tvořili těžkooděnci, policejní dodávky a na místě byli i psovodi a policisté na koních. Jakmile Štika shromáždění rozpustil, zapálili radikálové v reakci na to pochodně. Štika i policisté je pak vyzvali, aby pochodně zhasli a odešli. Radikálové pochodně po pár minutách uhasili.

Před Novou radnicí na Dominikánském náměstí stálo pódium. Václav Pecl z pořadatelského Brno blokuje odpoledne vyzval účastníky, aby se zdrželi násilí, ale aby zábavnou formou "ukázali, že Brno nácky nechce".

Na pódiu promluvili například Zdena Mašínová a slovenský sociolog a bývalý politik Fedor Gál. Mašínová uvedla, že totalita je nejvíce ponižující věc. "Někdy jsem zděšená z toho, čeho se dožívám v naší nové demokracii. Nemůžu sama uvěřit, že po 40 letech totality zůstala komunistická strana v Parlamentu. Poznamenává to celou společnost, když vidíme, koho máme v čele," řekla Mašínová.

Vyzvala, aby k tomu společnost nebyla lhostejná a aby ministerský předseda Andrej Babiš (ANO) odstoupil. Gál uvedl, že lidé jako Babiš, prezident Miloš Zeman nebo předseda SPD Tomio Okamura nepředstavují slušné Česko.

Pořadatelé vyzvali přítomné, aby na pochod pravicových radikálů reagovali například divadelním vystoupením nebo hudbou. 

Pochodňový průvod svolala Národní a sociální fronta. Aktéři by se měli scházet na 19:00 na Zelném trhu. Poté by měl průvod projít přes Masarykovu a Nádražní ulici a dále přes Hybešovu a Václavskou až na Mendlovo náměstí. Pořadatelé pochodu uvádějí,že chtějí "zažehnout plamen svobody" a "pozvednout Evropu z duchovního a biologického bahna".

"Dělnická mládež" v nové formě

Národní sociální fronta je poměrně nová organizace. "Její hlavní aktivisté se odštěpili z Dělnické mládeže," říká Miroslav Mareš, odborník na pravicový i levicový extremismus Masarykovy univerzity. Přestože se podle něj zatím NSF příliš neprojevovala, vzbudila už pozornost bezpečnostních složek. "Ministerstvo vnitra ji zařadilo mezi pravicové extremisty ve zprávě za rok 2018," dodává Mareš.

Brněnskou demonstrací chce podle něj NSF v Brně navázat na tradici prvomájových akcí, kterou před lety zahájili členové neonacistické scény. Asi dvě stovky demonstrantů mají v plánu pochodovat v trojstupu s vlajkami a pochodněmi. 

Pochodně nejsou zbraně, nemůžeme je zakázat, říkají úředníci

Úřady a policisté mají vyjma hrozícího násilí obavy zejména z pochodní, kterými budou vybaveni příznivci NSF. Jednak z bezpečnostních důvodů a jednak proto, že nápadně připomínají použití pochodní v nacistických průvodech. Brněnský úřad se proto do poslední chvíle snažil zjistit, zda je využití pochodní na demonstraci v souladu se zákonem a případně je na brněnské demonstraci zakázat. Nicméně nakonec nebyl úspěšný.

"Úřad dohlíží na shromáždění a je vázán zákonem. Pro nás je to nové, že by v Brně byl pochod s hořícími pochodněmi. Konzultovali jsme to s hasiči, ministerstvem vnitra a řadou dalších orgánů. Nezjistili jsme nic, co by bránilo pochodně použít," říká Aktuálně.cz Petr Štika, tajemník úřadu městské části Brno-střed.

Úřad se zabýval i symbolikou pochodní jakožto součástí nacistické ideologie, kterou probíral se znaleckým ústavem. "Dospěli jsme k názoru, že toto spojení není nutně namístě, protože pochodně se jednak k těmto účelům používaly už ve starověku a jednak je i dnes při pochodech používá řada jiných spolků v Česku, třeba havíři, sokolové či Světluška," říká Štika. Úřad tak podle něj odkaz na nacistickou symboliku nemůže dokázat, a tudíž nemá zákonný důvod je zakazovat.

NSF může mít politické ambice

Podobně to vidí i Mareš. "Nemám přímý důkaz toho, že jde o odkaz na nacistickou symboliku, ač tomu kontext propagace té organizace dává určité indicie," říká politolog. Podle něj je však hlavním cílem pochodní přilákat k demonstraci NSF mediální pozornost.

Myslí si, že organizace chce dokázat, že je sjednocujícím prvkem krajně pravicové části politického spektra a nemusela by skončit jen u pořádání demonstrací. Po čase by se podle Mareše dokonce mohla snažit prosadit v komunální či celostátní politice. 

"Zatím to vypadá, že zjišťují, jakou mají podporu, a potom bych takové ambice nevylučoval, protože se koneckonců ukázalo, že Dělnická strana sociální spravedlnosti nedokázala dosáhnout toho, co si od ní někteří aktivisté představovali," dodává Mareš. 

Pochodně tak zítra v brněnských ulicích téměř jistě vzplanou. Pro ohlášené demonstrace v Česku sice platí jistá pravidla, například zákaz zahalování tváře či nošení zbraní, ale využití pochodní omezeno není. Podle Štiky totiž běžně dostupné pochodně nelze předem označit za zbraně.

"Pokud by však došlo na místě k nějakým násilnostem a účastníci by pochodně skutečně používali k útoku nebo se k tomu schylovalo, tak samozřejmě potom lze tu situaci tímto způsobem vyhodnotit," dodává Štika. 

On sám bude na demonstraci dohlížet. "Budu dbát na to, aby veškerý průběh shromáždění byl po celou dobu v souladu se zákonem. Na druhou stranu, z mých zkušeností jsou účastníci podobných pochodů vesměs poměrně ukáznění," uzavírá tajemník.

Policie má v záloze zvukové dělo

Na demonstrace se připravují i policie, která se chystá do brněnských ulic vyslat stovky policistů - od jezdců na koních, psovody, přes kriminalisty v civilu a členy antikonfliktního týmu. Budou dokonce vyzbrojeni takzvaným zvukovým dělem.

"Jde o zařízení, které v první řadě slouží k předávání zákonných výzev až na vzdálenost 750 metrů. Lze jej však využít i jako donucovací prostředek, pokud by předchozí výzvy byly neúčinné," říká Pavel Šváb z Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje.

V případě potřeby totiž dokáže zařízení kromě výzev vydávat také ostré kvílivé zvuky, které jsou pro lidi velmi nepříjemné a donutí je opustit prostor pod "palbou". Poprvé tento výkonný směrový reproduktor použili čeští policisté v březnu 2017 v Opavě při útoku fotbalových fanoušků na brány stadionu při zápasu s Baníkem.

Současně policisté doporučují obyvatelům a návštěvníkům Brna, aby se v zájmu vlastní bezpečnosti vyhýbali místům, kde se bude demonstrovat. 

 

Právě se děje

Další zprávy