Prvomájový polibek pod třešní se komplikuje. Zájemci musejí do podhůří či hor

ČTK ČTK
29. 4. 2019 14:26
Pro tradiční polibek pod rozkvetlou třešní budou muset letos na 1. máje zamilovaní vyrazit v Česku do podhůří či hor. Třešně podle Lenky Horákové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) letos kvůli teplu rozkvetly o víc než dva týdny dříve než obvykle.
Rozkvetlé třešně
Rozkvetlé třešně | Foto: Reuters

"V Polabské nížině, v Praze a okolí, v okolí Českých Budějovic, v Brně a okolí, na Hodonínsku a Uherskohradišťsku začala třešeň ptačí kvést již před 5. dubnem," uvedla Horáková na webu ČHMÚ. Na více než 80 procentech území ČR pak třešně rozkvetly mezi 6. a 20. dubnem.

V podhůří však začaly kvést teprve minulý týden, v horských polohách vykvetou v závislosti na vývoji počasí.

Obecně vlivem vyšších teplot, které panovaly do minulého týdne, rostlinám dříve nastoupily vegetační fáze. "Podle pozorování našich fenologů začínají rostliny i o několik týdnů časněji svoji vegetační aktivitu. Pro leckterou rostlinu, především strom či keř, je fáze kvetení tak energeticky náročná, že ji vynechá a začne se rovnou olisťovat," uvádí zpráva. Fenologie se zabývá studiem časového průběhu periodicky se opakujících životních projevů rostlin a živočichů v závislosti na podmínkách vnějšího prostředí.

Rašení listových pupenů u třešně ptačí v polohách okolo 300 metrů nad mořem je obvyklé na začátku dubna, počátek kvetení spadá do termínu 19. až 23. dubna a konec kvetení mezi 4. až 5. května.

Vědecky nepotvrzená pověra

Podle pověry se ženy vystavují nebezpečí, že nebudou-li políbeny na 1. máje pod rozkvetlým stromem, do roka a do dne uschnou nebo bude v ohrožení jejich ženskost, krása a plodnost. Podle některých znalců ale prameny nepotvrzují, že by se tento zvyk na českém venkově v dávnější minulosti dodržoval. "Spíš je to soudobý zvyk posledních generací z měst, a ne z venkova," řekla již dříve Jiřina Langhammerová z Národopisného muzea v Praze.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 4 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy