Vážení čtenáři, on-line přenos z dění ve sněmovně pro dnešek končí.
Předseda ODS Petr Fiala označil Okamurovo vystoupení za směs demagogie a dezinterpretací a urážek lidu, který vládne pomocí orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní. Za demagogii označil tvrzení šéfa SPD, že přímá demokracie je vyšší a lepší než zastupitelská. Okamura možná mluvil ze zkušenosti vlastního hnutí, když hovořil o stranické oligarchii, míní předseda ODS.
Hnutí SPD je podle svého předsedy Tomia Okamury ochotno k úpravám svého zákona o celostátním referendu, přestože s nimi nesouhlasí. Změny chce i prezident Miloš Zeman, řekl při obhajobě předlohy Okamura. Snahy o odmítnutí zákona už v prvním kole projednávání označil nechuť ke skutečné demokracii a výtky vůči předloze za výmluvy elit, jak všelidové hlasování neumožnit. Jeho výpady odmítli Piráti nebo ODS. Sněmovna projednávání zákona po zhruba dvouhodinové debatě přerušila do další schůze.
"Máme nejvyšší čas tady demokracii zavést a národ k ní přivést. Pokud budeme žít ve stranické oligarchii, která bude monopolně za občany rozhodovat, nikdy občany k odpovědnosti za vlastní zemi nevychováme," uvedl mimo jiné Okamura. "Zastupitelský systém nutí občany věřit elitám a elity nutí masy ohlupovat, korumpovat a podvádět, aby získaly hlasy," dodal.
Nově zvolený předseda ČSSD Jan Hamáček v úterý informoval prezidenta Miloše Zemana o tom, že sociální demokracie chce jednat o přímé účasti strany ve vládě s hnutím ANO. Na středeční schůzce s ANO chtějí sociální demokraté mluvit o programu, nikoliv o personálních otázkách, řekl novinářům po setkání s prezidentem v Lánech.
Špičky hnutí ANO a ČSSD se sejdou k druhému jednání o případné nové vládě ve středu odpoledne. "Budeme se bavit hlavně o programu, to jsme také panu prezidentovi sdělili. A na závěr jsme pana prezidenta informovali, že forma, kterou sociální demokracie prosazuje a bude o ní nadále vyjednávat, bude forma přímé účasti sociální demokracie ve vládě," uvedl šéf strany. Zeman na nedávném sjezdu sociální demokraty od přímé účasti ve vládě zrazoval. Hamáček zopakoval, že k jednání o přímé účasti ve vládě dostalo nové vedení strany mandát na nedávném sjezdu ČSSD.
Bezpečnostní výbor si zve premiéra Andreje Babiše, aby vysvětlil, proč vyzývá šéfa GIBS Michala Murína k rezignaci. "Pan premiér je sice v demisi, ale pokud by to mělo nějakým zásadním způsobem ohrožovat bezpečnost státu, tak je to legitimní. A my si samozřejmě na bezpečnostním výboru vyslechneme stanovisko pana Babiše a zjistíme, co se vlastně děje a jaká je situace, protože v tomto případě si to rádi necháme vysvětlit," řekl Aktuálně.cz předseda výboru Radek Koten (SPD). "Právě jednáme ve výboru, na kdy to svoláme a podle toho, jak bude mít pan premiér čas, tak si ho tam pozveme," dodal.
Sněmovna nejspíš přeruší projednávání zákona o referendu, který navrhlo hnutí Svoboda a přímá demokracie. Jeho předseda Tomio Okamura to podpořil kvůli dohodě o parametrech všelidového hlasování. Pro byly i ANO a KSČM. Zástupci menších stran návrh SPD odmítli, lidovci chtějí prosadit jeho zamítnutí už v prvním kole projednávání. ČSSD se rozhodla předložit vlastní verzi zákona o referendu, k jehož vypsání by bylo třeba získat 850 000 podpisů.
Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek uvedl, že hnutí nechce návrh SPD "zabít" hned na začátku projednávání, ve hře je ale také vrácení návrhu SPD k dopracování. ANO totiž podle bývalé ministryně spravedlnosti Heleny Válkové nechce, aby předmětem referenda mohlo být vystoupení z NATO či EU, výše daní nebo státní rozpočet.
"Tyto kroky ve mě důvěru nevzbuzují, protože je činí vláda bez důvěry," komentoval předseda ČSSD Jan Hamáček kroky premiéra v demisi Andreje Babiše. V minulých dnech byli odvoláni ředitelé nemocnic, ředitel České pošty a nyní je vyvíjen tlak na odchod šéfa GIBS. "Ty důvody jsou velmi vágní," dodal Hamáček po schůzce s prezidentem Zemanem.
Náměstek ministra spravedlnosti za ANO Jeroným Tejc.
Mnohokrát se Jeroným Tejc pohyboval ve Sněmovně jako poslanec ČSSD... Dnes přišel jako už nečlen ČSSD, ale jako náměstek ministra spravedlnosti za ANO... A co v parlamentu dělal? Byl na klubu KDU-ČSL, kde s poslanci diskutoval o návrhu insolvenčního zákona-a zdál se v pohodě :) pic.twitter.com/5UYyvnbw7O
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) February 27, 2018
Vít Rakušan ze STAN přečetl jména obětí z tábora v Letech.
Tady je 337 důvodů pro odvolání T. Okamury, oznámil mistopredseda STAN V. Rakušan, který četl 337 jmen lidi, kteří zemřeli v koncentračním táboře v Letech. Věřím, ze s postupujícím počtem jmen přecházel mráz po zádech i těm, kteří využívají T.O. a jeho SPD k držení moci nad ČR. pic.twitter.com/X8mp5u4H1h
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) February 27, 2018
Poslanci řeší vládní návrh zákona o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu.
Poslanci dnes odvolání Tomia Okamury z vedení sněmovny neprojednají.
Přesto, že návrh na odvolání Tomia Okamury z postu místopředsedy sněmovny podepsalo dostatečný počet 86 poslanců, na program aktuální schůze ho sněmovna nezařadila. Starostové a lidovci proto svolají mimořádné jednání sněmovny.
— Veronika Neprašová (@VeronikaNepras) February 27, 2018
Hlasování se ale zdržel i Zbyněk Stanjura (ODS), Helena Langšádlová (TOP 09) a Vlastimil Válek (TOP 09).
Proti také bylo všech 22 poslanců SPD. Stejně hlasovali také čtyři zákonodárci KSČM, zbývající přítomní komunisté se hlasování zdrželi.
Poslanci ANO nebyli v hlasování jednotní. Proti zařazení odvolání Okamury z postu místopředsedy strany hlasovalo 44 poslanců, dalších 17 se zdrželo. Naopak pro hlasoval Marek Novák, Rostislav Vyzula, Stanislav Fridrich, Martin Kolovratník a Michal Ratiborský.
Poslanci na dnešní schůzi neprojednají odvolání Tomia Okamury z postu místopředsedy sněmovny. 70 poslanců hlasovalo pro, 70 poslanců hlasovalo proti návrhu. Pro zařazení bylo potřeba 85 hlasů.
Vít Rakušan STAN začíná na mikrofon ve sněmovně číst jména více než 300 obětí koncentračního tábora v Letech u Písku. "Zaslouží si, aby jejich jména tady na plénu sněmovny padla. Nezpochybňujme utrpení jakékoliv skupiny obyvatel."
Podle Lubomíra Zaorálka se premiér v demisi Andrej Babiš k šéfovi SPD a místopředsedovi sněmovny Tomio Okamurovi staví velmi vlídně.
Ó, jak vlídně se dnes opět staví pan Babiš k panu Okamurovi! Máme prý důležitější věci než nějaké nešťastné výroky. Je vidět, že ti dva se jen tak nepustí. Tak dobře, tak se obejměte a postavte si vládní koalici. Jestli tu někdo něco blokuje, tak je to Andrej Babiš sám.
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) February 27, 2018
Návrh, aby se na program jednání sněmovny dostal bod o odvolání místopředsedy sněmovny Tomia Okamury z SPD, podpořilo 86 poslanců. Poslanci tedy budou o jeho odvolání hlasovat.
Už 86 poslanců podpořilo, aby se na program jednání sněmovny dostal bod o odvolání místopředsedy sněmovny Tomia Okamury z SPD. Poslanci tedy budou o jeho odvolání hlasovat.
Dobrá zpráva, 86 poslanců podepsalo navrh @kdu-čsl zařazení bodu o odvolání Tomia Okamury z funkce místopředsedy PS. Ať se ukáže, jak to kdo myslí.
— Marek Výborný (@MarekVyborny) February 27, 2018
Poslanci uctili minutou ticha památku zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.
Šéf pirátů Ivan Bartoš se zeptá na dění v Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) při čtvrtečních interpelacích ve sněmovně premiéra v demisi Andreje Babiše. Nátlak na odvolání ředitele GIBS Michala Murína, jak o něm informoval on-line deník Aktuálně.cz, Piráti kritizují podobně jako ODS.
Bartoš novinářům řekl, že bude od Babiše chtít znát důvody, proč chce odvolat takto vysoce postaveného člověka
Ve vnitrostranickém referendu se ANO bude svých členů ptát mimo jiné i na to, zda členská základna podporuje vládu bez premiéra Andreje Babiše. Výsledky by měly být v řádu dní.
Poslanci hnutí ANO nepodpoří odvolání Tomia Okamury z postu místopředsedy sněmovny.
Šéf poslaneckého klubu ANO Faltýnek prave oznámil, ze ANO nepodpoří odvolání Tomia Okamury z postu místopředsedy Sněmovny :( pic.twitter.com/dgGugugnrm
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) February 27, 2018
"Trestně stíhaný premiér řekl šéfovi GIBS, aby rezignoval," komentuje dění předseda klubu poslanců ODS Zbyněk Stanjura.
ANO chystá vnitrostranické referendum o tom, jak by měla vypadat příští vláda. Oznámil předseda poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek. "Poprosíme je, aby nám řekli, kterou variantu naši členové kterých jsou asi 3 tisíce podporují. Zda menšinovou vládu nebo třeba koaliční s ČSSD," uvedl Faltýnek.
V Lánech už probíhá schůzka mezi prezidentem Milošem Zemanem, Janem Hamáčkem a Jiřím Zimolou.
Přátelské setkání v Lánech. Pan prezident před chvílí přivítal předsedu ČSSD J. Hamáčka a statutárního místopředsedu ČSSD J. Zimolu. pic.twitter.com/3Xtb6HkhRE
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) February 27, 2018
Šéf poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek: "Tomio Okamura se omluvil za své výroky o táboru v Letech. Drtivou většinou hlasů našich poslanců jsme se poté shodli na tom, že nepodpoříme bod o jeho odvolání z postu místopředsedy sněmovny na jednání sněmovny. "
Předseda SPD Tomio Okamura se dnes na jednání poslanců ANO omluvil za výroky ohledně protektorátního koncentračního tábora pro Romy v Letech u Písku, kvůli nimž mu hrozí odvolání z vedení sněmovny. Předseda poslanců SPD Radim Fiala tuto hrozbu označil za politický boj ze strany KDU-ČSL, jehož smyslem je oslabit případnou podporu SPD a KSČM menšinové vládě ANO v čele s Andrejem Babišem. Okamura a Fiala to po návštěvě v poslaneckém klubu ANO řekli novinářům.
Oba prý na jednání klubu ANO pobyli jen krátce a nechali na poslancích nejsilnější parlamentní frakce, aby vše sami zvážili. Okamura uvedl, že řekl poslancům ANO jen tři věty. "Řekl jsem, že za nepřesné výroky jsem se omluvil a vysvětlil jsem, že jsme nezpochybňovali hrůzy holokaustu," řekl.
ODS se rozhodla, že bude pro odvolání Tomia Okamury z postu místopředsedy sněmovny. "Poslanecký klub to projednal a my jsme se rozhodli, že to podpoříme," uvedl předseda občanských demokratů Petr Fiala.
Piráti požádali vedení sněmovny, aby na začátek schůze poslanci uctili památku zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka minutou ticha.
Předseda komunistů Vojtěch Filip k památníku v Letech:
Šéf KSČM Filip k památníku v Letech: "A co z toho Romové budou mít? Budou někde zaměstnaní?Budou peníze na sociální dávky?Vaše otázka je nesmyslná, protože ve prospěch Romů bude,když tu bude dost výrobní kapacity,aby měli kde pracovat."
— Kateřina Frouzová (@KaterinaFrouz) February 27, 2018
PS:Lety byly zpočátku pracovní tábor.
Vojtěch Filip se rozhodl znovu kandidovat na post předsedy KSČM, informovala o tom Česká televize.
Tomio Okamura oznámil, že chystá na půdě sněmovny seminář, ve kterém chce probírat téma referenda.
"Protože KDU-ČSL nemá žádná věcná téma tak, se pouští do kritiky osob," komentoval Filip návrh lidovců na odvolání Tomia Okamury z postu místopředsedy sněmovny. "KSČM nemá žádný důvod podepsat iniciativu KDU-ČSL," dodal.
Komunisté nepodpoří návrh na odvolání Okamury, řekl jejich předseda Vojtěch Filip.
Jan Bartošek shání 80 podpisů poslanců, aby sněmovna projednala návrh na odvolání Tomia Okamury z postu místopředsedy sněmovny.
Lidovecký poslanec Jan Bartošek je v pořádné časové tísni. Do 14.00 potřebuje sehnat 80 podpisu poslanců, aby Sněmovna projednala navrh na odvolání Tomia Okamury z postu místopředsedy Sněmovny. Teď jich má 40 a dalších skoro 40 slibenych. Napjatě čeká, kdo z ANO přidá podpis.. pic.twitter.com/gRwJ5qz2Cc
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) February 27, 2018
Předseda ČSSD Jan Hamáček oznámil, že sociální demokraté odevzdají sněmovně vlastní návrh referenda, variantu SPD považuje za šitý horkou jehlou a proto neopravitelný. ČSSD se chystá předložit i vlastní návrh na zdanění církevních restitucí.
Lidovci však v zásadě podporují obecné referendum. Jen mu chtějí nastavit jiná pravidla než navrhuje SPD. "Obecné referendum podporujeme dlouhodobě, ale jsme přesvědčeni, že by to měl být výjimečný nástroj," uvedl předseda lidovců s tím, že by parametry referenda měly být jasně nastavené. Pro jeho vyvolání by například požadoval podpisy deseti procent voličů. "Mělo by být jasně dané, za jakých podmínek je referendum závazné, a že lidé jsou dobře informování o tom, o čem hlasují," řekl Bělobrádek.
Lidovci nepodpoří návrh všeobecného referenda, jak jej navrhuje SPD. "Je to katastrofální paskvil a má tolik chyb, že je třeba jej odmítnout a předložit nový zákon," uvedl Bělobrádek a poznamenal, že návrh vypadá tak, jako by jej sepsal žák páté třídy během sledování televize. "Jinak si jeho nekvalitu neumím vysvětlit," poznamenal Bělobrádek.
Lidovci se také ostře postavili proti útokům na novináře, a to jak fyzickým, tak i verbálním. "Demokracie je nezbytně spojená se svobodu slova a nezávislými svobodnými médii," řekl předseda lidovců. Bělobrádek přitom připomněl výroky prezidenta, který na média verbálně útočí opakovaně a po schůzce s Vladimírem Putinem v Rusku žertoval na téma zabíjení novinářů. "Je to otevření dveří, aby se legitimizovalo to, že tu novináři opravdu mohou někdy zabíjet," poznamenal Bělobrádek.
Předseda KDU-ČSL upozornil na to, že ANO a ČSSD jednají o vládě opřené o hlasy komunistů a ostře to zkritizoval. "Komunisté se nevyrovnali se svou minulostí," řekl Bělobrádek. "Je dost možné, že jsme na prahu boje o demokratický charakter České republiky," dodal. Podle něj půjde v tomto boji o to, zda se Česko stane demokracií západního střihu či bude směřovat na východ "k režimům, které jsou polodemokratické".
Jan Bartošek (KDU-ČSL) řekl, že má již 48 z 80 potřebných podpisů pro navržení odvolání Tomia Okamury z postu místopředsedy sněmovny. Důvodem jsou jeho výroku o koncentračním táboře v Letech. Bartošek zdůraznil, že především bude záležet na tom, jak se rozhodnou poslanci z hnutí ANO.
TOP 09 podpoří návrh lidovců na odvolání Tomia Okamury z postu místopředsedy sněmovny. Důvodem jsou Okamurovy výroky o koncentračním táboře v Letech.
"Návrh obecného referenda pana Okamury je cesta k czexitu," řekl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil s tím, že se strana bude snažit, aby návrh byl zamítnut již v prvním čtení. Zároveň zdůraznil, že vystoupení Česka z EU nebo z NATO by bylo pro Česko katastrofou.
Za skandální Pospíšil rovněž označil podezření, že prezident Zeman nebo jeho kancléř vyvíjeli nátlak na ministra Pelikána v kauze ruského hackera Nikulina.
STAN jsou příznivci principu referenda na obecní a komunální úrovni, s návrhem SPD o obecním referendu ale strana nesouhlasí. "To co předkládá klub SPD je legislativní paskvil," dodal Rakušan.
Předseda SPD Tomio Okamura bude vysvětlovat poslancům ANO na úterním jednání klubu své výroky ohledně protektorátního koncentračního tábora pro Romy v Letech u Písku. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl předseda ANO a premiér Andrej Babiš.
Okamurovi kvůli výrokům hrozí odvolání z funkce místopředsedy sněmovny. S iniciativou přišli lidovci. Aby mohl být návrh případně zařazen na schůzi dolní komory, která začíná dnes odpoledne, potřebují shromáždit podpisy 80 poslanců, tedy dvou pětin z jejich celkového počtu.
V případě, že by dolní komora nakonec o Okamurově odvolání hlasovala, bylo by to podle dostupných informací vůbec poprvé, kdy by se rozhodovalo o odvolání místopředsedy sněmovny. Postoj zákonodárců nejsilnější frakce ANO by přitom mohl být rozhodující.
Šéf SPD v lednu řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat.
Klub STAN se rozhodl podpořit návrh lidovců na odvolání Tomia Okamury z postu místopředsedy. Na tiskové konferenci to oznámil Vít Rakušan.
Poslanecká sněmovna bude držet minutu ticha za zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovou.
Zatím není jisté, zda se na program schůze dostane i návrh na odvolání Tomia Okamury z jeho funkce místopředsedy sněmovny kvůli jeho výrokům na adresu tábora v Letech u Písku.
"Pro mě je nepřijatelné být ve vládě, která se bude jakkoli opírat o SPD. Jednoduše proto, že by nás nepodporovali jen tak a něco by za to chtěli," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz. O Okamurově hnutí mluví jako o "fašistické straně".
Lidovecký návrh na odvolání šéfa SPD Tomia Okamury z postu místopředsedy sněmovny za jeho výroky o táboře v Letech podpoří také poslanci ČSSD.
Výroky Okamury a dalších členů SPD podle předsedy ústavního soudu Pavla Rychetského vyvolávají v Evropě diskusi o tom, co se v Česku vlastně děje. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO) řekl, že ho mrzí, že se po volbách ostatní strany nespojily proti SPD.