Vážení čtenáři, spouštíme další on-line přenos sledující v přímém přenosu vývoj na politické scéně. Středa možná bude klíčovým dnem ve vládní krizi. Ministr financí Andrej Babiš má dnes na osobní schůzce představit premiéru Bohuslavu Sobotkovi další, v pořadí už třetí návrh na svého nástupce. Od včerejška prý vybíral ze tří kandidátů, veřejně ale přiznal pouze jméno poslance ANO a bývalého prvního šéfa tuzemské pobočky Microsoftu Ivana Pilného. Jako o dalších dvou kandidátek se spekuluje o stávajících ministrech Robertu Pelikánovi a Karle Šlechtové.
Milí čtenáři, ukončujme úterní online reportáž z politického dění, další informace přineseme v našem středečním zpravodajství.
Podle České televize nabídlo ANO post ministra financí kromě poslance Ivana Pilného také ministryni pro místní rozvoj Karle Šlechtové a ministru spravedlnosti Robertovi Pelikánovi.
Radek Bartoníček shrnuje situaci po večerním jednání ANO.
Podle Babiše všichni tři oslovení kandidáti souhlasili. "Chceme, aby ještě před příjezdem pana prezidenta z Číny bylo jasno, že v rámci koalice máme dohodu a vláda po výměně ministra financí může pokračovat," podotkl předseda ANO a stále ještě ministr financí.
"Věřím, že premiér můj návrh přijme," řekl Babiš po jednání. Odkázal při tom na koaliční smlouvu, podle níž by měl Sobotka návrh ANO akceptovat.
Babiš potvrdil, že nabídku dostal mimo jiné poslanec Ivan Pilný. Další dvě jména nechtěl komentovat.
Večerní jednání vedení ANO skončilo. Šéf hnutí Andrej Babiš potvrdil, že má tři kandidáty na post ministra financí. Do středy vybere jednoho z nich a návrh oznámí premiérovi Bohuslavovi Sobotkovi.
Při projednávání zákona ve Sněmovně v dubnu Pilný například řekl, že je iluzí, aby kvůli zákonu klesla cena mobilních dat, jak slibuje sociální demokracie.
S poslancem Pilným by mohla mít část ČSSD problém, protože kritizuje zákon o elektronických komunikacích, na kterém premiérovi Sobotkovi hodně záleží.
Nabídku na ministerský post dostal Ivan Pilný až dnes. Ještě včera odpoledne na dotaz Aktuálně.cz reagoval: "Ta nabídka nepadla a jsem rád. Musel bych ji totiž odmítnout," řekl Pilný s tím, že je ministerský post zcela mimo jeho odbornost. "A když něčemu nerozumím, tak to nedělám," dodal. O den později připouští, že nabídku zvažuje.
Vládní mluvčí Martin Ayrer v reakci na Pilného vyjádření sdělil, že Sobotka dosud žádný nový návrh na ministra financi od hnutí ANO nedostal. "Až jej dostane, bude se jím zabývat," uvedl mluvčí.
Pilný dodal, že krizi je potřeba vyřešit rychle, proto se rozhodne ještě během úterka.
"Tu nabídku jsem dostal, ale rozhodující slovo má předsednictvo hnutí ANO a já jsem se také nerozhodl," řekl Pilný.
Ještě dnes večer bude vedení hnutí ANO jednat o nástupci Andreje Babiše na postu ministra financí. Se jménem, na kterém se dnes vedení dohodne, pak hnutí půjde za premiérem Bohuslavem Sobotkou.
V Poslanecké sněmovně se dnes neřešila pouze vládní krize a její příčiny.
Alespoň chvíli dnes jela Poslanecká sněmovna jak mašina:) Zákon o posílení kontroly zpravodajských služeb mi prošel do 3. čtení!
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) May 16, 2017
Ani vyjádření České konference rektorů, která si přeje setrvání Kateřiny Valachové ve funkci ministryně školství, nic na jejím rozhodnutí odstoupit nemění. "Paní ministryně si velmi váží podpory, kterou jí předsednictvo České konference rektorů vyjadřuje, ale na jejím rozhodnutí rezignovat k 31. květnu to nic nemění," napsalo tiskové oddělení ministerstva.
K aktuální situaci se vyjadřují i dnes poslanci napříč politickým spektrem. Názory některých z nich si ale své posluchače zřejmě nenajdou.
"Jistě najdeme společně termín, kdy tady bude pan ministr financí, aby ta debata mohla proběhnout," uvedl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Babiš se z dnešního jednání Sněmovny omluvil. Stanjura by chtěl mimo jiné znovu otevřít otázku Babišovy koupě a zaplacení jednokorunových dluhopisů nebo jeho vztah s bývalým ředitelem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robertem Šlachtou.
Poslanec ANO a někdejší šéf českého Microsoftu v ČT řekl, že dostal nabídku stát se ministrem financí, kterou teď zvažuje.
Skoro všichni poslanci hlasovali pro to, aby Andrej Babiš ve sněmovně opět vysvětlil své kauzy.
Poslanci schválili program. Jako první budou v prvním čtení projednávat zákon o Hospodářské a Agrární komoře.
Babiš uvedl, že chce co nejdříve opustit svůj post ministra. Potvrdil navíc, že se musel v úterý omluvit z účasti na jednání Hospodářské komory ze zdravotních důvodů. "Byl jsem v IKEMu," potvrdil. Blíže svůj stav nechtěl komentovat, odmítl však, že by jeho zájem ukončit kariéru ministra v současné vládě souvisel se zdravím.
Poslanci zatím ve sněmovně stále hlasují o programu schůze.
Stanjura použil nešťastné přirovnání.
Vyjádření ODS k finanční správě.
Hnutí ANO má podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) další kvalitní kandidáty na ministra financí. Ministr to dnes uvedl na tiskové konferenci k EET s tím, že hnutí může nyní nabídnout tři kandidáty. Jejich jména odmítl sdělit. Navrhovanou náměstkyni ministra Alenu Schillerovou v pondělí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl.
"Máme další kvalitní kandidáty, ale mám pocit, že pan premiér tuto krizi řešit nechce. Mám pocit, že jsem zástěrka pro spor mezi panem prezidentem a panem premiérem. Pokud tedy pan premiér tvrdí, že platí koaliční smlouva, tak doufám, že nám toho kandidáta schválí. A až se vrátí pan prezident, tak ta vláda bude pokračovat dál, nastoupí sem nový ministr. Kandidáty máme," uvedl Babiš. Dodal, že má zájem vyřešit krizi, že ve vládě již být nechce a zároveň také nechce být důvodem sporu mezi prezidentem a premiérem.
Podle šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka ministr zahraničí Lubomír Zaorálek lhal.
Faltýnek by se chtěl chovat podle pravidla "třikrát a dost". ANO podle něj vygeneruje ještě třetího a posledního kandidáta na post ministra financí.
Poslanci ANO se podle předsedy klubu Jaroslava Faltýnka usnesli na tom, že premiér by měl respektovat jejich návrh na obsazení ministerstva financí.
"Je neuvěřitelné, že se pan premiér ani jednou s paní náměstkyní nepotkal, nic o ní neví, nic neví o její práci a rozhoduje se na základě lží a polopravd," řekl Faltýnek s upozorněním, že tak Bohuslav Sobotka "neúměrně a záměrně natahuje vládní krizi, kterou sám vyvolal".
Podle předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka poslanci v úterý většinu diskuse věnovali vládní krizi. "Měli jsme k dispozici přepis celého jednání rozpočtového výboru," řekl Faltýnek s tím, že v zápise není výrok náměstkyně ministerstva financí Aleny Schillerové, na který o víkendu upozornil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). "Pan ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nemluvil pravdu. Přeloženo do češtiny to znamená, že asi lže," uvedl Faltýnek a vyzval Zaorálka, aby se náměstkyni omluvil.
Komunisté se snaží dosáhnout toho, aby vláda dovládla.
První místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová sdělila, že nikdo z poslanců ODS nepřidá podpis pod návrh komunistů.
Komunisté se dál snaží získat podpisy pro to, aby se sešla mimořádná schůze sněmovny, na které by se hlasovalo o vyslovení nedůvěry vládě. Teď mají asi tři desítky podpisů, potřebují jich 50. Předseda Vojtěch Filip se podivil tomu, že ODS drží premiéra Sobotku u vlády.
Šéf lidovců Pavel Bělobrádek řekl, ho zajímá jak to, kdo nahrávky s Babišem pořídil, tak jejich autentičnost a obsah.
Předsednictvo České konference rektorů by chtělo, aby ministryně školství Valachová zůstala v úřadu, dokončila přípravu rozpočtu a další agendu.
Lidovci žádají, aby dění kolem Andreje Babiše bylo důkladně prošetřeno.
Předseda klubu TOP 09 Michal Kučera oznámil, že jeho strana nebude dělat nic pro konání předčasných voleb. "Zhruba před 14 dny jsme se vyslovili pro to, že bychom byli pro uspořádání předčasných voleb v mimořádném červnovém termínu, kdy pan premiér avizoval demisi vlády. Ale tím, že pan premiér demisi stáhl a rozhodnutí o předčasných volbách by muselo padnout v řádu dnů, tak jsme se rozhodli předčasné volby nevyvolávat," řekl Kučera.
Pokud jde o snahu komunistů sehnat podpisy pro vyvolání mimořádné schůze sněmovny s cílem vyjádřit vládě nedůvěru, Kučera sdělil, že o svém postupu bude ještě TOP 09 jednat. "Prozatím se k tomu stavíme velmi obezřetně, protože bychom velmi neradi dali panu prezidentu šanci, aby si tady ustanovil vládu úředníků nebo vládu svých kamarádů," uvedl šéf klubu TOP 09.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) má na příští dny naplánované schůzky s kandidáty do čela ministerstva školství. Nástupce Kateřiny Valachová (ČSSD), která ohlásila rezignaci kvůli kauze sportovních dotací, chce najít do konce května, kdy Valachová úřad opustí.
"V minulých dnech jsem se spíš zabýval otázkou nového ministra financí, v příštích dnech mám ale naplánované první schůzky," řekl Sobotka.
Na to, že ČSSD zvažuje vyslání vlastního kandidáta do boje o Hrad, upozornily už v pondělí Hospodářské noviny. O této variantě jednalo v pátek už i předsednictvo strany. Zatím sice neformálně, ale mnohem intenzivněji než dříve.
Jedním z motivů kampaně před podzimními volbami proto bude obrana demokratického právního státu, uvedl Sobotka. "Jako sociální demokracie jsme odpůrci toho, abychom se stali firmou Andreje Babiše, abychom se posouvali autoritářským směrem," řekl. Česko má podle něj silnou demokratickou tradici a lidé si nepřejí, aby byli součástí jedné firmy a žili jen ve strachu z jejího majitele.
Podle Hradu chce Sobotka zabránit znovuzvolení Miloše Zemana.
Není to žádné tajemství. Dlouhodobým cílem B. Sobotky a spřízněných lobbistických struktur je zabránit druhému mandátu Miloše Zemana.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) May 16, 2017
Předseda vlády připustil, že Babiš dodal svými kauzami sociální demokracii munici do předvolební kampaně. ČSSD se proto chce prezentovat jako strana, která brání demokratický právní stát a liberální politický systém proti Babišovi. "Já myslím, že nějakou munici nám Andrej Babiš dodal. Z pohledu jeho minulosti, která se teď odhalila, a také z pohledu toho, že se ukázalo, že je to člověk, který lže," řekl Sobotka.
O svobodu slova můžeme snadno přijít, varoval odborník na média Václav Štětka.
Proti premiérovi Bohuslavu Sobotkovi se v rozhovoru pro Aktuálně vymezil ministr životního prostředí Richard Brabec.
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček okamžitě zareagoval na zprávu, že ČSSD chce postavit vlastního kandidáta na Hrad.
Už na počátku roku J. Pehe, který má blízko právě k B. Sobotkovi, uvedl: Sobotka rozhodně nechce, aby byl Zeman znovu prezidentem.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) May 16, 2017
"Potom, co Miloš Zeman udělal, silně ztratil podporu uvnitř ČSSD. Znovu se rozvinula diskuse o tom, zda bychom neměli jako ČSSD postavit nějakého svého kandidáta," uvedl Sobotka. Vnitrostranické referendum proto sociální demokraté odsunuli na listopad, do té doby budou čekat, zda se neobjeví levicový kandidát uvnitř ČSSD, nebo mimo.
Mezi kandidáty na Hrad nevidí ČSSD levicového uchazeče, uvažuje o vlastním, který by se postavil paktu Zeman - Babiš. Sobotka své jméno vyloučil.
Komentář NIkoly Hořejše.
"Pan Babiš se k tomu vyjádřil. A novináři, které z těch médií znám, by si těžko něco nechali diktovat. Celá kauza uráží především je," říká eurokomisařka a bývalá ministryně za hnutí ANO Věra Jourová.
Připomeňte si události, které se na české politické scéně odehrály v pondělí.