Vážení čtenáři, ukončujeme naši online reportáž. Další informace přineseme v našem zpravodajství.
Kolem 21:00 nejezdily vlaky ještě na pěti tratích. Mezi Kutnou Horou a Světlou nad Sázavou by měl být provoz obnoven kolem půlnoci, na dalších čtyřech tratích během úterka, informovala mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Ještě po celé úterý nemají podle aktuálního výhledu jezdit vlaky mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem. V poledne se čeká zprovoznění tratí Tábor - Bechyně a Františkovy Lázně - Hazlov. Na jihočeský úsek z Borovan do Českých Velenic se mají vlaky vrátit v úterý po 10:00. V úsecích, kde je provoz zastaven, vlaky nahradily autobusy. Podrobné informace o provozu lidé najdou na webu Českých drah.
V Libereckém kraji se situace uklidnila, odstraňování následků ale bude pokračovat i v dalších dnech. V kraji nadále platí kalamitní stav, který v neděli energetici vyhlásili pro Liberecký a dalších sedm krajů. V kraji zůstávají bez proudu tisíce domácností, problémy jsou hlavně na Českolipsku. Řeky se vrátily do normálu a podařilo se obnovit provoz na všech železničních tratích. Vlaky začaly večer po 32 hodinách jezdit i po celé trati z Bakova nad Jizerou do Doks. Některé silnice hlavně v horských oblastech ale zůstávají neprůjezdné.
Na většině čerpacích stanic, které vyřadila nedělní bouře, by už měl být provoz obnoven. která se v neděli prohnala Českem, vyřadila z provozu také desítky čerpacích stanic. Řada čerpacích stanic byla kvůli výpadku proudu mimo provoz například na nejfrekventovanější tuzemské dálnici D1.
V Osečku na Nymbursku způsobila nedělní vichřice značné škody v místní sklárně. Silný vítr utrhl a sroloval střechu, výroba však nemusela být přerušena. Původní hrubý odhad škody byl nad tři miliony korun, je ale možné, že konečné číslo bude úplně jiné, řekl majitel Alfonz Kasák. "Srolovala se střecha, byla to rána, jako když praskají trubky. To jsem v životě nezažil," uvedl. Trosky střechy podle něj dopadly na příjezdovou cestu k továrně.
Zabezpečit poškozenou budovu není jednoduché. "Nemůžeme sehnat někoho, kdo by to přikryl a zabezpečil, aby to nepokračovalo dál. Začínají mokvat zdi, prší tam," uvedl Kasák. Na výrobu firmy s 20 zaměstnanci ale podle něj událost neměla vliv, práce nemusely být přerušeny a sklárna funguje dál.
V Domě s pečovatelskou službou v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku nainstalovala radnice plynové bomby a vařiče, a zajišťuje tak obyvatelům domova teplé nápoje a polévky. "Teplota v objektu je zatím dobrá, pokud by měl výpadek proudu trvat i dnes v noci, jsme domluveni s hasiči na zajištění náhradního zdroje," řekl starosta Martin Kamarád.
Na Vysočině jsou kvůli spadlým stromům stále neprůjezdné některé železniční tratě. Podle webu Českých drah je na území Vysočiny stále neprůjezdná například trať 225 mezi Jihlavou a Veselím nad Lužnicí a Jihlavou a Havlíčkovým Brodem. Náhradní dopravu zajišťují autobusy. Popadané stromy leží také na kolejích v úseku Kolín - Havlíčkův Brod. Na odstranění stromů a opravě tratě pracuje Správa železniční dopravní cesty.
Na Havlíčkobrodsku eviduje společnost ČEZ dnes večer stále 20 poruch na vedení vysokého napětí. Kalamitní stav tam stále trvá. Nejpostiženější je okolí Havlíčkova Brodu a Přibyslavi. Bez elektrické energie jsou tam stovky odběratelů. Na opravách poruch se bude pracovat i v noci.
V Jihočeském kraji nadále leží na některých železničních tratích stromy a omezují dopravu. Vlaky tak od neděle stále nejezdí mezi Českými Budějovicemi a Českými Velenicemi, Rybníkem a Lipnem a mezi Bechyní a Táborem.
V kraji zůstane do úterý bez elektřiny přibližně 1000 domácností. Momentálně je nejvíce domácností bez elektřiny na Jindřichohradecku a Českokrumlovsku. "Dnes jsme se věnovali odstraňování poruch především na linkách vysokého napětí. V úterý se pak budou opravy týkat linek s nízkým napětím," uvedl řekl mluvčí distribuční společnosti E.ON Vladimír Vácha.
Na Děčínsku zůstávají bez proudu tisíce domácností. V Ústeckém kraji stále platí kalamitní stav, který energetici vyhlásili po nedělní vichřici. Někteří by se proudu mohli dočkat ještě dnes večer, jiní budou muset vydržet do úterý, řekla severočeská mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová.
Sjízdné jsou v kraji už všechny silnice a bez omezení jezdí vlaky. V Děčíně platí zákaz vstupu do lesů, parků a na hřbitovy. Vstup do lesů nedoporučuje správa národního parku České Švýcarsko.
Vstup na pražské Olšanské hřbitovy je částečně omezen. Polomy odstraňují zaměstnanci hřbitova od časných ranních hodin s pomocí těžké techniky. Celkem zde popadalo asi 40 stromů. Více ve videoreportáži Aktuálně.cz
Areál holešovického Výstaviště je od pondělního odpoledne opět otevřen veřejnosti. Uzavřen zůstává Průmyslový palác, který v neděli poškodila vichřice. Informovala o tom městská firma Výstaviště Praha, která pro hlavní město areál spravuje. Kvůli poškození paláce musela předčasně skončit mezinárodní výstava Designblok, několik jejích instalací bylo poničeno.
Vítr poškodil montovanou halu na místě vyhořelého levého křídla a strhl střechu z historické střední části paláce. Podle předsedy představenstva Výstaviště Praha Pavla Klašky se v nejbližších dnech uskuteční sanační práce a cílem bude palác co nejrychleji znovu zpřístupnit. Od pondělka se lidem otevřel zbytek areálu s atrakcemi Vodní svět, Plavecký bazén, Lapidárium, restaurace Pražan, Malá sportovní hala a Goja Music Hall.
Polomy, které způsobila víkendová vichřice Herwart na území Národního parku Šumava, jsou podle prvních odhadů lesníků Správy v objemech do 50 tisíc metrů krychlových.
"V oblasti Stožce a Nové Pece leží odhadem 20 tisíc metrů krychlových polomů. První odhady lesníků z Kvildska a Borovoladska pak hovoří o 10 tisících metrech krychlových. Celkově v lesích Správy Národního parku Šumava způsobila vichřice polomy v objemu zhruba 48 tisíc kubíků," informuje mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák.
Od zhruba osmi hodin večer až do půl sedmé ráno nebyla na operační středisko Plzeňského kraje nahlášena jediná událost, která by souvisela s vichřicí.
"V pondělí od půl sedmé až do večera hasiči po celém kraji likvidovali dozvuky nedělního nepříznivého počasí. Během dne hasiči vyjeli průměrně čtyřikrát do hodiny odstranit ze silnic, železnic či chodníků popadané stromy a polámané větve, či porazit vyvrácené stromy," informovala mluvčí plzeňských hasičů Pavla Jakoubková.
Po vichřici, která se Českem prohnala v neděli, v pondělí ve 14:00 stále nejezdily vlaky na 12 tratích. Většina z nich by měla být opět zprovozněna během odpoledne či podvečera. Výjimkou je úsek z Veselí nad Lužnicí do Jihlavy, kde nebudou kvůli velkému množství popadaných stromů vlaky jezdit ani v úterý. Informovala mluvčí drah Radka Pistoriusová.
V neděli největší komplikace způsobilo zastavení provozu na železničním koridoru mezi Prahou a Olomoucí, kudy se první vlaky po vichřici rozjely večer kolem 20:00.
Škody se odklízí také v Hradci Králové, kde bude na veřejných prostranstvích přes sto polámaných nebo vyvrácených stromů. Pády poškodily ve městě veřejné osvětlení, několik lamp je ze stožárů uražených. Informoval o tom Daniel Jeřábek z hradeckých technických služeb.
Polámané stromy technické služby zaznamenaly také na městských hřbitovech, především na lesním v Malšovicích, kde spadlo zhruba deset stromů, nebo na vojenském na Pouchově, kde se kmen padajícího stromu opřel o zeď.
V hradeckých lesích nedělní vichřice poničila stromy v objemu zhruba čtyři tisíce kubíků dřeva, což je asi jedna čtvrtina roční těžby městských lesů, tedy dřevo v hodnotě zhruba šesti milionů korun.
V blízkosti náměstí Bratří Synků v Praze se v neděli zřítilo lešení.
V Ústí nad Labem pokračuje likvidace škod po nedělní vichřici. Stromy padaly na zahrady u mateřských škol, poškozena je střecha muzea nebo střecha pavilonu gepardů v zoologické zahradě. Informovala mluvčí magistrátu Romana Macová.
Ministerstvo zemědělství prodloužilo kvůli výpadkům elektřiny způsobeným vichřicí o dva dny příjem žádostí o dotaci v rozvojovém programu. Přerozděluje v něm více než tři miliardy korun, zájemci můžou elektronicky posílat žádosti do 1. listopadu do 13 hodin, původní termín byl do pondělí.
Nedělní vichřice má třetí oběť. V liberecké nemocnici zemřel muž, na kterého v Bělé pod Bezdězem v neděli spadl strom.
"Muž utrpěl vážná mnohočetná poranění, byl přímo ohrožen na životě," řekla mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Záchranáři muže přepravili letecky do liberecké nemocnice, kde na následky zranění zemřel.
Také Průmyslový palác bojoval v neděli s větrem.
Střecha Průmyslového paláce dostala taky pěkně zabrat... pic.twitter.com/vPkPeLHgfG
— Filip Titlbach (@FilipTitlbach) October 30, 2017
Silný vítr o víkendu napáchal v hlavním městě největší škody v Kunratickém lese. Zástupci Lesů hlavního města (LHM) dosud zaznamenali 300 metrů krychlových polomů a vývratů. O škodách informovala mluvčí příspěvkové organizace Petra Fišerová.
Naši pracovníci jsou od rána v terénu, projíždí pražské lesy, parky i porosty u vodních ploch a dále upřesňují data. Podle prvních zjištění to vypadá, že škody na porostech přímo způsobené větrem jsou spíše lokálního charakteru, jednotlivé zlomy a vývraty, a nedošlo k nějakému velkoplošnému polomu," uvedla Fišerová.
Vichřice Hewart, která se v neděli prohnala Českem, způsobila energetické společnosti ČEZ podle prvotního odhadu škody v řádu desítek milionů korun. Informoval o tom mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle něj to byla pro firmu čtvrtá nejhorší větrná kalamita.
Extrémně silná bouře Herwart provázená silným větrem, která se v neděli prohnala republikou, byla podle meteorologů nejničivější větrnou epizodou v Česku od orkánu Kyrill v lednu 2007. Na svém webu o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Nejsilnější poryvy větru hlásí Krkonoše, konkrétně na Luční boudě foukal vítr maximální rychlostí 182 kilometrů za hodinu.
Pojišťovny mají po nedělní vichřici nahlášeny tisíce škod za mnoho desítek milionů korun. Nejčastěji jde o poškozené střechy, škody následkem pádu stromu, ale i vytopené sklepy. Vyplývá to z vyjádření největších pojišťoven.
Při nedělním silném větru bylo poškozeno kolem 50 tisíc kubíků dřeva v lesích, které v Libereckém kraji spravují Lesy ČR. Zatím jde jen o hrubý odhad, do všech lokalit se revírníci ještě nedostali. Informoval krajský ředitel státní firmy Ludvík Řičář.
Silný vítr polámal desítky tisíc krychlových metrů dřeva také v šumavském národním parku. Lidé by proto neměli vstupovat do lesů.
Stovky domácností zůstávají v Olomouckém kraji po nedělní vichřici bez dodávky elektrického proudu. Zbývající závady na rozvodné síti, které způsobil silný vítr, by měly být odstraněny během dneška, řekl mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.
Nejvíce závad na rozvodné síti bylo po nedělním silném větru podle Sobola nahlášeno na Šumpersku. Přerušena je nyní dodávka elektrického proudu většinou do menších obcí v odlehlých podhorských oblastech.
V trojské zoo v pondělí pokračuje odstraňování škod po včerejší vichřici. Zahrada by měla znovu otevřít v úterý.
Aktuální info: @zoo_praha zítra otevře. pic.twitter.com/LWBQgarxbu
— Filip Titlbach (@FilipTitlbach) October 30, 2017
Popadané větve najdou uplatnění v Pražské ZOO.
Budeme rádi, když nám do @zoo_praha dovezete pro zvířata větve popadaných listnáčů. Kontaktujte, prosím, p. Žohu, 737 208 982. Děkujeme!
— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) October 30, 2017
Německo hlásí už tři oběti nedělní bouře. Celkový počet obětí bouře doprovázené mimořádně silným větrem tak vzrostl v nejvíce zasažených zemích - Německu, Polsku a Česku - na sedm.
Německá policie v pondělí ráno oznámila, že svým vážným zraněním podlehl 56letý muž, který byl jedním z lidí na palubě převrženého motorového člunu v rameni Severního moře Peenestrom.
Už v neděli podlehla zraněním jeho 48letá kolegyně, zatímco další 48letý muž ze člunu je nadále nezvěstný.
Nedělní vichřice poničila v Krkonoších tisíce metrů krychlových dřeva. "Škody jsou větší s ohledem na podmáčenou půdu po vydatných deštích," řekl mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný. Rychlost větru na Sněžce dosahovala v neděli rychlosti až 180 kilometrů v hodině, tedy síly orkánu.
Správa Krkonošského národního parku návštěvníky nejvyšších českých hor varovala před nebezpečím pádu dalších stromů. "Pohyb po lesních cestách může být v těchto dnech nebezpečný až nemožný. Upozorňujeme, že je třeba při pohybu lesem dbát zvýšené opatrnosti, sledovat situaci v korunách stromů nad sebou a nevstupovat do potenciálně nebezpečných míst," uvedl Drahný.
Vyvrácený strom v Praze
V Ústeckém kraji zůstávají po vichřici bez proudu tisíce domácnosti na Děčínsku. Informovala severočeská mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová. Hasiči vyjížděli ještě v pondělí k nalomeným stromům, všechny cesty jsou už na severu Čech sjízdné.
V Ústeckém kraji bylo v neděli na 130 tisíc domácností bez elektřiny, teď je to několik tisíc. "Evidujeme ještě 50 poruch na vysokém napětí, které postupně opravujeme. Díky příznivému počasí se nám snad většinu podaří opravit ještě dopoledne," uvedla Holingerová.
Situace ve Středočeském kraji se po nedělní vichřici zklidnila. V neděli hasiči evidovali kolem kolem 1000 zásahů, v pondělí jich mají přes deset, informoval mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Některé domácnosti na Benešovsku, Kladensku, Rakovnicku i dalších středočeských okresech byly kolem 7:00 ještě bez proudu.
Hasiči na Vysočině měli v noci na 200 výjezdů kvůli počasí. Hlavně odstraňovali spadlé stromy a v pondělí ráno v tom pokračují. Spadlé stromy leží i na kolejích a blokují dopravu.
V kraji zůstává kolem 20 tisíc domácností bez dodávek elektřiny. Dopravu na silnici I/38 u Stonařova na Jihlavsku komplikovala ledovka.
Na odstraňování spadlých stromů pracovaly během noci na území celého kraje desítky hasičů. "Od nedělního rána přesáhl počet zásahů sedm stovek. Od dnešního rána řeší události, které měly v neděli nižší prioritu, kdy nebyla ohroženy životy a zdraví lidí," řekla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.
Kvůli nedělní vichřici bylo v pondělí ráno bez dodávek elektrické energie 150 tisíc domácností. Kalamitní stav trvá ve všech osmi krajích, firma předpokládá jeho rušení během pondělí. Nejvíce poruch čeká na opravu stále na Děčínsku, Havlíčkobrodsku, Českolipsku, Benešovsku, Jičínsku a Chrudimsku. Informovala mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.
Bez proudu zůstávají v Plzeňském kraji stovky domácností, nejvíc v menších odlehlých obcích. ČEZ Distribuce by měl veškeré výpadky vyřešit do dnešního večera. Informovaly regionální mluvčí ČEZ Michaela Jirovcová a hasičů Pavla Jakoubková.
"Od včerejších (nedělních) 20:09, kdy jsme odstraňovali poslední strom na silnici, byl úplný klid. V neděli večer se vichřice uklidnila," uvedla Jakoubková. Dnes po 06:30 vyjížděli ještě hasiči ke spadlým stromům přes silnici v Kokašicích na Tachovsku a v Hrádku u Sušice.
ČEZ stále eviduje v Plzeňském kraji 15 poruch na vedení vysokého napětí, což je čtvrtina oproti nedělnímu odpoledni.
Po vichřici v pondělí stále nejezdí vlaky na hlavním tahu mezi Chebem a Plzní a na více než dvaceti úsecích regionálních tratí. Jde většinou o horské a podhorské oblasti Libereckého kraje a Krušných hor, ale také jižní Čechy a Vysočinu.
Jde například o úsek České Budějovice - České Velenice, Tábor - Bechyně a Rybník - Lipno, kde se obnovení provozu předpokládá kolem poledne. Větší množství stromů je popadaných na trať mezi Libercem a Českou Lípou.
V nejvyšších polohách Krušných hor v Karlovarském kraji napadl v neděli večer sníh. Několikacentimetrový poprašek se objevil na vrcholu Klínovce a na Božím Daru. Sníh na vrcholcích hor ještě více komplikuje situaci pro řidiče. Řada silnic v Krušných horách je kvůli kalamitě uzavřena, leží na nich spadané stromy.
Podívejte se na nedělní práci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje.
Řežeme :-) A Tomáš Lach to statečně točí, ačkoli kolem něj padají stromy a létají plechy. Je to řízek! https://t.co/Om7fpGKqJb
— HZSMSK (@hzsmsk) October 29, 2017
I v pondělí bude foukat silnější vítr. Povane čerstvý severozápadní vítr o rychlosti až 70 km/h, na horách dokonce až 90 km/h, který bude ale k večeru slábnout. Na většině území bude přes den pršet, v polohách nad 500 metrů sněžit. Srážky budou k večeru ubývat. Nejvyšší denní teploty se budou v pondělí pohybovat v rozmezí 4 až 8 °C, v úterý bude podle meteorologů ještě chladněji.
Zítra ráno chladno, v úterý i mráz... pic.twitter.com/WLJXpJlCmb
— Tatana Mikova (@TatanaMikova) October 29, 2017
Bez proudu bylo odpoledne více než půl milionu odběratelů, večer se počet snížil na 300 tisíc. ČEZ vyhlásil kalamitní stav v osmi krajích.
Situace se v Praze večer pozvolna uklidňuje.
Situace v Praze se od 17:30 uklidňuje. Odhadujeme, že do nedělní půlnoci bude kolem 500 výjezdů. https://t.co/49M0QRzEpp pic.twitter.com/dOhAlEdXUD
— Hasiči Praha (@HasiciPraha) October 29, 2017
V distribuční síti firmy E.ON na Vysočině je po setmění podle jejího mluvčího Vladimíra Váchy bez proudu přes 21 000 domácností. "Nejpalčivější situace v tuto chvíli panuje v okrese Žďár nad Sázavou," uvedl Vácha před 18:00. Na celém svém distribučním území evidoval E.ON v poledne 170 000 domácností bez proudu, připojeno stále není skoro 60 000. Odstraňování poruch bude energetiky zaměstnávat v pondělí a zřejmě i v úterý.
Silná bouře komplikovala provoz na silnicích a železnicích také na Slovensku, v Polsku, Německu a Rakousku. Omezen byl i provoz na letišti v Salcburku. Z bezpečnostních důvodů bylo uzavřeno hlavní vlakové nádraží ve Vídni. Německá společnost Deutsche Bahn oznámila, že kvůli značným škodám zůstanou zastavené až do pondělního rána některé dálkové spoje na hlavních trasách. Vichřice si navíc vyžádala nejméně pět lidských životů.
Velké problémy na železnici řeší i v jižních Čechách. Kvůli poruše trakčního vedení je přerušen provoz na koridoru Praha - České Budějovice, omezení je zatím ohlášeno do půlnoci. Vlaky podle webu Českých drah stojí i na dalších devíti jihočeských tratích, například v úsecích Volary - Lenora, Tábor - Ražice a Rybník - Lipno nad Vltavou.
Podle webových stránek Českých drah je kvůli větru přerušen nebo omezen provoz na desítkách tratí. Většina z nich je sice regionálních, ale největší komplikace působí právě neprůjezdná trať z Prahy do Olomouce a Ostravy, kterou využívají tisíce lidí. Provoz je přerušen také mezi Olomoucí a Zábřehem na Moravě. Omezení potrvá zřejmě až dlouho do noci a dotkne se tisíců lidí. Náhradní autobusová doprava se podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského z kapacitních důvodů zajistit nedá. České dráhy doporučují lidem, kteří chtěli cestovat z Prahy do Ostravy a opačným směrem, aby cestu odložili. Stojí i provoz mezi Prahou a Hamburkem. Nejezdí ani vlaky z Liberce přes Harrachov do polské Sklářské Poreby ani na dalších tratích z Liberce, dnes se tam provoz zřejmě už nepodaří obnovit.
Operační středisko pražských hasičů jede na plné obrátky, odbavilo již přes 400 případů. V terénu jsou všechny jednotky.
Operační středisko pražských hasičů jede na 200%, do této chvíle odbavilo přes 400 případů. V terénu jsou všechny jednotky pic.twitter.com/rgjaxqMV4O
— Hasiči Praha (@HasiciPraha) October 29, 2017
Extrémně silný vítr dnes na jihu Čech vyvracel stromy do silnic i na koleje, poškodil řadu střech i hasičskou cisternu. Bez dodávek elektřiny zůstávalo vpodvečer přes 16 000 domácností zásobovaných firmou E.ON. Problémy s dodávkami elektřiny jsou v tomto kraji zejména na Jindřichohradecku. "Se setměním svoláváme čety zpátky, do lesních průseků je za tmy nepustíme," uvedl mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha před 18:00. V pondělí budou energetikům pomáhat hasiči s prořezáváním vyvrácených stromů. Hasiči do 16:30 zasahovali u 600 událostí. Se zajištěním uvolněných střech pomáhali i na kostele v Kostelci nad Vltavou. Nemají informace o zraněných lidech.
Zpoždění na některých tratích stále nerůstá, z Olomouce do Prahy už jsou to čtyři hodiny. Aktuální dění přímo od našeho redaktora.
Zabava narusta pic.twitter.com/NeiKs1V3dz
— Jan Úšela (@JanUsela) October 29, 2017
V Libereckém kraji bylo dnes bez proudu na 85 000 odběrných míst. Vítr doprovázel déšť, který rozvodnil některé toky. Na Jizeře a Kamenici byl dopoledne třetí stupeň povodňové aktivity, stav ohrožení už byl ale odvolán. Větrná smršť zastavila provoz na většině železničních tratí v kraji. Podle webu Českých drah se dnes zřejmě nepodaří obnovit provoz na tratích z Liberce přes Harrachov do polské Sklářské Poreby ani na dalších tratích z Liberce, a to do Jaroměře a České Lípy.
Zoologická zahrada a Výstaviště v Praze zůstanou zavřené i v pondělí.
Kvůli nápravě škod způsobených vichřicí a úklidu bude Zoo Praha zavřená ještě zítra, v pondělí 30. října. Děkujeme za pochopení!
— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) October 29, 2017
Foto -ph- pic.twitter.com/wQeRPKsLvr
V Karlovarském kraji zasedá kvůli vichřici krizový štáb. Musí rozhodnout o opatřeních v desítkách obcí, kde se dosud nepodařilo obnovit dodávky elektrické energie. Záchranné složky nemají o opravě poruch na elektrických vedeních dostatek informací od ČEZ, řekla hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová (ANO). Kraj má obavy především z toho, aby kvůli výpadku elektřiny nevznikly problémy s fungováním čističek odpadních vod nebo s nedostatkem pitné vody. Hasiči zde řeší i množství případů, kdy vítr poškodil střechy domů.
Moravskoslezští hasiči vyjížděli už více než 200 krát. Vítr nejčastěji láme větve a stromy. V několika případech ale poškodil i střechy a jedno zaparkované auto, na které spadl strom. Hasiči ale musí vyjíždět například i kvůli vyčištění ucpaných propustků kanalizace.
Podívejte se na spoušť, kterou za sebou nechává vichřice v Česku, v naší fotogalerii.
Kvůli silnému větru je momentálně v ČR bez proudu více než 500 000 odběratelů. ČEZ má v terénu stovky lidí, ale mnoho poruch se podaří odstranit až v příštím týdnu.
Hasiči ve Zlínském kraji vyjeli kvůli větru již ke 125 případům. Řeší zejména popadané stromy. V posledních hodinách jde také o poškozené a utržené střechy. "V Břestu například část garáže odletěla na středu sousedního rodinného domu. Ve Zlíně na Letné spadl vyvrácený strom na auto," uvedla mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. V Mistřicích na Uherskohradišťsku se utrhla stavebníbuňka a kutálela se po cestě. V Uherském Hradišti-Mařaticích spadl nahřbitově strom. Podle dostupných informací nebyl nikdo zraněn.
Meteorologové, hasiči i policisté radí lidem nevycházet. Ti, co musí vyrážet za zásahy, vědí, o čem mluví.
Vichřice ohrožuje při práci samotné energetiky. Spadlý strom poničil servisní vůz ČEZu na Hořicku. pic.twitter.com/hL8CjcHAZ4
— Vlastimil Weiner (@VlastimilWeiner) October 29, 2017
Pardubice dostaly do ciferníku, respektive jejich odvěká dominanta - Zelená brána.
Zelená brána dostala do ciferníku. :-/#vichrice pic.twitter.com/WcbxpzarWF
— Honza Ptáček (@PtacekHonza) October 29, 2017
Nejsilnější náraz větru dnes zaznamenaly měřicí přístroje meteorologů na nejvyšší české hoře Sněžce, měl rychlost 180 kilometrů v hodině. Extrémně silný vítr stále hrozí v krajích a v horských oblastech na severu a severovýchodě Čech a na severu Moravy a ve Slezsku. V pozdějších odpoledních a podvečerních hodinách vítr zeslábne na čerstvý. ČTK o tom informoval Český hydrometeorologický ústav.
Počasí tak narušilo 19. ročník přehlídky Designblok. Organizátoři na svém facebooku uvedli, že až do odvolání je uzavřený celý výstavní prostor. Ruší se celý dnešní program včetně předávání Cen Designbloku. Ředitelka Designbloku Jana Zielinski řekla v České televizi, že už nyní je jasné, že z bezpečnostních důvodů bude zavřeno i v pondělí, a instalace je nyní kvůli poškození střechy vystavena vlivům počasí.
#Designblok2017 se kvůli bezpečnosti na jeden zavírá. Silný vítr urval kus střechy v Openstudiu. Žádný z exponátů není silně poškozen pic.twitter.com/6LN1rja9Y0
— CZECHDESIGN (@czechdesign) October 29, 2017
Na Výstavišti se uvolnila část střechy Průmyslového paláce a jeho levého křídla. Musel být evakuován. "Areál Výstaviště je vyklizen, uzavřen a byl vydán zákaz vstupu. Situace bude prozatím stále monitorována ostrahou objektu," uvedla uvedla mluvčí pražských hasičů Kateřina Suchánská.
V Opatovicích na Přerovsku narazilo osobní vozidlo do stromu. Při nehodě byly zraněny dvě osoby, hasiči je museli vyprostit. "Jednotka z Hranic okamžitě ukončila zásah u spadeného stromu a vyrazila k místu nehody. Při něhodě došlo ke zranění dvou osob, po vyproštění byly zraněné osoby předány do péče ZZS," informuje HZS Olomouckého kraje.
Vichřice a popadané stromy zastavily vlaky na hlavním železničním koridoru z Prahy do Olomouce, Ostravy, na Slovácko a dále do Polska a na Slovensko. Provoz je přerušen mezi Olomoucí a Zábřehem na Moravě. Zatím není zajištěna náhradní doprava, informoval ČTK mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Zastavený provoz a komplikace jsou od rána na desítkách regionálních tratí.
Do Prahy nejspíš až zítra :).Vlaky nejedou, všude spousta stromů. Ale zevnitř je to hezký, vysvitlo sluníčko.Jak se tahle #vichrice jmenuje? pic.twitter.com/QlytcVz2fY
— Navitas (@A_Navitas) October 29, 2017
Řádění bouře a vichru postihlo také Německo či Rakousko. I tam doprava kolabuje.
V České Lípě na Smetanově nábřeží popadaly plechy ze střechy budovy šaten základní školy na osobní auta parkující poblíž. Oplechování se uvolnilo i na jedné z budov liberecké nemocnice, části střechy ohrožovaly kolemjdoucí. Podle Bílkové zasahovaly tři hasičské jednotky.
Vichr si udělal z vlakového jízdního řádu trhací kalendář…
Jojo... pic.twitter.com/udFAfVIKew
— Jan H. Vitvar (@jhvitvar) October 29, 2017
A ještě jednou Brno-Líšeň, tentokrát srolovaná střecha na ZŠ Horníkova.
Aktuální záběry z brněnské Líšně, kde #vítr “sroloval” střechu ZŠ Horníkova. pic.twitter.com/Wp0bx2iJnY
— Ondřej Puczok (@OPuczok) October 29, 2017
V Přerově vyvrátil vítr zastávku. Stromy spadly také například na železniční trať mezi Bohuňovicemi a Šternberkem a Libinou a Šumperkem. Podle webu Českých drah však po 13:00 v kraji nebyl provoz na železnici omezen. Kvůli bezpečí návštěvníků je zavřený centrální hřbitov v Olomouci - Neředíně.
Hasiči v Olomouckém kraji napočítali již 210 událostí, každou minutou přibývají další. "V Kosově na Šumpersku došlo k pádu sloupu elektrického vedení. V Lipové-lázni na Jesenicku řeší hasiči uvolnění plechové krytiny na místní poště. V Přerově na ulici Riedlova evidujeme pád střechy, V Černotíně na Hranicku rovněž došlo k pádu části střechy. V České Vsi na Jesenicku hasiči zajišťují uvolněné plechy na střeše plaveckého bazénu. V Prostějově ulice Vodní spadl strom na vozidlo," uvedl mluvčí po 12:00.
Vichřice rovněž prověřila kvalitu zateplovacích prací na sídlišti v Brně-Líšni.
#Brno #Líšeň právě teď.#počasí #vítr@FilipHorky pic.twitter.com/Arnif1nf4S
— René Rosický (@rene_rosicky) October 29, 2017
Kvůli silnému větru a pádům předmětů ze střech bude celý den uzavřen Pražský hrad. Na twitteru o tom informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Nepřístupné jsou z bezpečnostních důvodů také Královská zahrada, Jižní zahrada a Jelení příkop.
"Na základě doporučení Hasičského záchranného sboru a vzhledem k pádům předmětů ze střech, které ohrožují zdraví a životy návštěvníků, byl uzavřen až do konce dnešního dne areál Pražského hradu," uvedl Ovčáček.
Sundavání uvolněného reklamního poutače z budovy Národního zemědělského muzea v Praze.
V Národním zemědělském muzeu v Praze ve velkém vichru sundavaji uvolněné reklamní poutače - borec... pic.twitter.com/edxfcyxfoT
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 29, 2017
Podle bližších informací k druhému úmrtí v souvislosti s vichrem šlo o mladou ženu, na níž spadnul strom u Starče na Třebíčsku. Zraněním podlehla na místě.
Dálnice D11 byla mezi osmnáctým a osmým kilometrem ve směru na Prahu přes hodinu uzavřená kvůli spadlému stromu, nyní už je opět otevřena.
Podle meteorologů by mezi polednem a 14:00 měla přes území ČR projít druhá vlna vichřice, pak by se měl vítr postupně uklidňovat a má začít pršet. Na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu je zobrazena mapa ČR podobně jednobarevně, jako po drtivém vítězství ANO ve volbách. Barva je tentokrát červená a znamená výstrahu před extrémně silným větrem ve všech krajích republiky, a to od 29.10.2017 00:00 do 29.10.2017 19:00.
Zhruba 300 výjezdů dopoledne absolvovali hasiči v Karlovarském a Plzeňském kraji kvůli silnému větru. Spadlé stromy zastavily provoz na několika regionálních železničních tratích a zkomplikovaly dopravu na mnoha silnicích v obou krajích. V Krušných horách je uzavřeno několik regionálních silnic.
ČEZ vyhlásil v obou krajích kalamitu, bez proudu jsou stovky domácností, řekla ČTK mluvčí Skupiny ČEZ pro západní Čechy Michaela Jírovcová. Vichřice je v Karlovarském kraji ale zatím bez zranění osob. "Aktuálně jsou všichni naši technici v terénu a poruchy opravují. Situace se ale každou chvíli mění," řekla Jírovcová. Bez proudu jsou lidé v části Karlových Varů, Sokolova, Mariánských Lázní nebo Lokte, spadlé stromy, větve nebo vítr ale vedení poškodil i na mnoha místech Plzeňského kraje. Kvůli výpadku proudu jsou uzavřená i některá obchodní centra.
Vichřice uvolnila kus střechy na Průmyslovém paláci v Praze. "Byla vymezena nebezpečná zóna padesát metrů od objektu a evakuace osob proběhla před naším příjezdem," informovali na Twitteru pražští hasiči.
Foto od kamaráda pic.twitter.com/ZkVtjgrNW2
— Gabriela Vlčková (@Gabra1893) October 29, 2017
Před vycházením varuje své občany také městská část Praha 10.
Silný vítr neustává, hrozí vyvrácení stromů. Ve večerních hodinách má vítr ustat, do té doby doporučujeme vycházet ven jen v nutných případech. Vyvrácené stromy hlaste na linku 150.
Zveřejnil(a) Praha 10 dne 29. Říjen 2017
Kvůli silnému větru, který způsobuje výpadky elektřiny, dnes v Pardubicích nejezdí trolejbusy. Dopravní podnik na trolejbusové linky nasadil autobusy. ČTK to dnes řekl ředitel podniku Tomáš Pelikán.
"Vypadává přívodní napětí do měníren. Na Stavařově je spadlý strom, který znemožňuje průjezd, a směrem na Bohdaneč také. Trolejbusy proto dnes nevyjedou a nahradili jsme je plně autobusovou dopravou," řekl Pelikán.
Skupina ČEZ se snaží řešit kalamitní stav.
V terénu jsou stovky pracovníků poruchových čet. Poruchy se místy daří odstraňovat, nicméně stále trvající silný vítr komplikuje práci. pic.twitter.com/gNTWCW5XmW
— Skupina ČEZ (@SkupinaCEZ) October 29, 2017
Správa pražských hřbitovů oznámila, že z povětrnostních důvodů všechny hřbitovy zavřela. Připojila aktuální foto spadlého stromu. Podobná je situace i na dalšíc hřbitovech v ČR, tisíce Čechů přitom tento víkend vyrazilo na "dušičkovou obchůzku" hrobů.
Na dálnici D1 popadala většina provizorních značek v opravovaných úsecích. Za Brnem ve směru na Prahu jsou uzavřené mnohé čerpací stanice, například U Devíti křížů nebo u Velkého Meziříčí.
Jihomoravští hasiči měli do 11:00 přes 100 výjezdů, nyní každou minutu přibývají další. Jedná se převážně o spadlé a vyvrácené stromy, případně uvolněné střešní krytiny. "Zasahovali jsme například na jedné ze škol v Brně-Líšni," doplnil Mikoška. Někde už stromy poničily i zaparkovaná auta, zatím však nejsou v kraji hlášená žádná zranění v souvislosti s větrem.
Stovky lidí na jižní Moravě se dopoledne ocitly kvůli sílícímu větru bez elektrického proudu. Nejvíce zasažené je Blanensko a Vyškovsko a sever Brněnska. Jde ponejvíc o oblasti v lesích, řekla ČTK mluvčí společnosti E.ON Božena Herodesová. Ve stejných oblastech nejčastěji také vyjíždějí hasiči, řekl ČTK mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.
Podle Herodesové se výpadky šíří s tím, jak směrem k jihu a jihovýchodu republiky sílí vítr, proto byly zatím ušetřeny oblasti Znojemska či Břeclavska. "Tam, kde zatím hrozí nebezpečí pádu stromů, se budou havárie opravovat, až se vítr uklidní. Tam, kde je možné opravovat ihned, vysíláme na místo techniky," uvedla Herodesová.
Tak vypadá jedna z ulic v centru Hradce Králové.
V #HradecKralove letaji diky vetru cedule, leseni, stolky i kus katedraly...prostě poradny fucak. pic.twitter.com/WlBspVdOSY
— Tomáš Zdechovský (@TomZdechovsky) October 29, 2017
Na Rychnovsku také strom spadl do kolejiště a to poblíž Zdobnice. Provoz se podařilo obnovit brzy. Popadané stromy poškodila zaparkovaná auta na Slezském předměstí v Hradci Králové. Na Náchodsku spadl vzrostlý strom na rodinný dům. Ve Staré Pace na Jičínsku se zřítil strom do drátů elektrického vedení, vyjmenoval nejzávažnější události Sezima.
V Ostroměři na Jičínsku spadl strom do kolejiště, následně do něj najel osobní vlak. Dva cestující vyvázli bez zranění.
"Zranění u této události ovšem utrpěl jeden ze zasahujících dobrovolných hasičů, když na něj spadla uvolněná větev. Hasič byl letecky transportován do Fakultní nemocnice v Hradci Králové," uvedl Sezima.
Podrobnosti jsou již známy k úmrtí muže v Jičíně. Na třiaosmdesátiletého seniora zde spadl vzrostlý modřín, strom se zlomil ve třech metrech. Muž zraněním na místě podlehl.
Dálnice D11 je mezi osmnáctvým a osmým kilometrem ve směru na Prahu uzavřená kvůli spadlému stromu. Jeho pád způsobil silný vítr. Policisté dopravu odklánějí na exitu Bříství. Na místě probíhá odklízení. ČTK to řekl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Úsek dálnice byl uzavřen před 11:00, dle webu www.dopravniifo.cz mohou práce trvat až do odpoledne.
V Mostě se ráno zřítil pravoslavný dřevěný kostel. Pravděpodobně to bylo v souvislosti se silným větrem, řekla ČTK mluvčí policie Veronika Hyšplerová. Neví, zda byl při zřícení kostela někdo zraněn. Známá není ani výše škod. "Zatím mohu jen potvrdit pád kostela," uvedla mluvčí.
Sakrální stavba vznikla nedávno. Pravoslavná církev v roce 2010 vybudovala chrám sv. Valentina ve stylu takzvané transylvánské gotiky jako památku na rumunské občany, kteří zahynuli v Československu během druhé světové války. Dřevěné součásti kostela byly vyhotoveny v rumunské obci Brsana v Sedmihradsku a převezeny do Mostu, kde byla stavba zkompletována.
Pražská zoo dnes zůstane zavřená, rozhodl ráno její ředitel Miroslav Bobek. Vítr odnesl dvě třetiny střechy seníku a poškodil vyhlídku. "Vyvrácené jsou i některé stromy. Nemáme ale hlášeny žádné ztráty zvířat ani zranění lidí. Důvody uzavření zahrady jsou především preventivní," sdělil Bobek ČTK.
Bez komplikací zatím funguje pražské letiště. "Nezaznamenali jsme ani to, že by se některý pilot rozhodl z preventivních důvodů přistát na jiném letišti," sdělila ČTK mluvčí letiště Marika Janoušková.
Pražští hasiči zaznamenali od půlnoci kvůli silnému větru 100 výjezdů, další rychle přibývají. Většinou odklízejí popadané stromy, větve nebo uvolněné plechy.
Vítr vyvrátil stromy například na Strossmayerově náměstí. "Tato událost už je vyřešená. Zasahujeme ale na jiných místech, většinou se jedná o výjezdy technického charakteru. Pomáhají nám také dobrovolní hasiči," řekla ČTK mluvčí pražských hasičů Kateřina Suchánská.
Potravinářská škola v Pardubicích přišla o kus střechy, na místě byla policie.
Utržená střecha SPŠ Potravinářské v #pardubice, hasiči nahoru zatím nemohou. Není nikdo kdo by měl klíče... #vitr pic.twitter.com/d6SV65OAVW
— Josef Ženatý (@josefzenaty) October 29, 2017
V Pardubicích vítr sroloval střechu na potravinářské škole, stromy zatarasily cestu na křižovatce u univerzity nebo na Hlaváčově ulici, která spojuje centrum s Drážkou a Dubinou. "Je toho strašně moc v celém kraji," řekl operační důstojník hasičů.
Vichřice má na českém území už dvě oběti na životech. U Starče na Třebíčsku spadl strom na ženu, v Jičíně usmrtil padající strom muže.
Tak vypadal dopoledne chodník v ulici Na Perníkářce v pražských Dejvicích.
Moravskoslezští hasiči evidovali dnes ráno v souvislosti se silným větrem více než 20 výjezdů. Vítr od sobotní půlnoci láme stromy, poškodil dvě střechy. V jednom případě strom spadl na auto, několikrát na svodidla či elektrické dráty. ČTK to řekl mluvčí hasičů Jakub Kozák.
"Poprvé jsme vyjeli k padlému stromu ve 23:22 do Holasovic na Opavsku. Od té doby jsme nejvíce zasahovali na Frýdecko-Místecku, kde evidujeme desítku zásahů," řekl Kozák. Dodal, že po pěti výjezdech absolvovali hasiči v Ostravě a na Karvinsku. Na Bruntálsku, Opavsku a Novojičínsku zasahovali jednou.
Hasiči v Olomouckém kraji dopoledne vyjeli kvůli silnému větru již k šesti desítkám událostí. Ve většině případů jde o odstraňování spadaných stromů z komunikací. Hasiči nejčastěji zasahují na Šumpersku, sdělil ČTK mluvčí olomouckých hasičů Zdeněk Hošák. Stromy padají také na elektrická vedení či železniční tratě.
"Stále sledujeme nárůst událostí, v několika případech řešíme uvolněné plechy na střechách, nejvíce výjezdů je Šumpersku, na Olomoucku u Mutkova došlo k pádu stromu na auto, vše bez zranění," uvedl mluvčí. Stromy spadly například na železniční trať mezi Ostružnou a Brannou, odstraněny by měly být kolem 10:30, či Starým Městem a Hanušovicemi.
Zlín uzavřel kvůli vichru lesní hřbitov. Ne všichni zákaz vstupu dodržují.
Zlínský Lesní hřbitov je kvůli větru zavřený. Někteří to ignorují. pic.twitter.com/jBsXXF9qmW
— Luboš Dostál (@Dostal_CT) October 29, 2017
Silný vítr zastavil ráno provoz kabinové lanovky na Ještěd v Liberci. V nárazech má přes 100 kilometrů v hodině, což je skoro dvojnásobek přípustné hodnoty. Vítr polámal i některé stromy u dolní stanice. Dnes už se lanovka zřejmě nerozjede, řekl ČTK přednosta lanovky Vladimír Štěpán.
"S ohledem na varování od meteorologů nečekáme, že by někdo dorazil i kdyby se vítr uklidnil. Budeme se proto věnovat přípravám na revizi," uvedl Štěpán.
Společnost ČEZ Distribuce vyhlásila kvůli kumulaci poruch na vedení vysokého a nízkého napětí způsobených silným větrem k 8:30 kalamitní stav v sedmi krajích. Kalamitní stav v tuto chvíli platí pro Karlovarský, Královéhradecký, Liberecký, Pardubický, Plzeňský, Středočeský a Ústecký kraj sdělila mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Informovala, že bez elektřiny jsou statisíce domácností.
Na Vysočině začal silný vítr vyvracet stromy po 06:00. Během dvou hodin hasiči vyjížděli ke 30 událostem, nejčastěji zatím zasahovali na Havlíčkobrodsku a na Žďársku. Zraněn nebyl nikdo, uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Problémy kvůli počasí stále přibývají, objevují se i výpadky elektrického proudu.
"Noc byla ještě klidná, do šesti hodin jsme měli jen tři výjezdy k popadaným stromům. Pak se to začalo komplikovat," uvedla mluvčí. Neprůjezdné jsou nyní kupříkladu silnice u Tasic na Havlíčkobrodsku.
Hladina Labe v profilu Vestřec dopoledne překročila třetí povodňový stupeň ohrožení. Vodohospodáři očekávají vzestup vody v nižších částech toku. Vyplývá to z údajů Povodí Labe. V zasažené oblasti už srážek ubývá. V horských polohách přechází do sněhových přeháněk. Odpoledne se postupně situace na tocích stabilizuje, očekávají vodohospodáři.
Vítr si pohrál i s lešením opravovaného Národního muzea v Praze na Václavském náměstí.
#Vítr a Národní muzeum v Praze. Situaci na místě sledují policisté. pic.twitter.com/0MDR9Vl6Ue
— Anna Kottová (@kottovaa) October 29, 2017
Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje doporučuje všem občanům, aby omezili na minimum jízdu motorovými vozidly. "Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné a hrozí také zvýšené nebezpeční střetu s překážkou na silnici. Lze očekávat pády stromů na komunikace. Pokud se při jízdě vozem dostanete k místu, kde již k pádu stromu došlo, nezastavujte ani se nezdržujte v místech, kde by vás mohly ohrozit další padající stromy," informuje Pavlína Bílková z Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. HZS LK také doporučuje v době silného větru minimalizovat pohyb venku a tím se nevystavovat zbytečnému riziku zranění.
V terénu jsou poruchové čety ČEZ, které se snaží poruchy na elektrických vedeních opravit. "Máme navýšené počty pracovníků jak v terénu, tak i na dispečinku a call centru. Pro hlášení poruch prosím volejte na bezplatnou linku 800 850 860," říká mluvčí firmy Soňa Holingerová.
Podle Českého hydrometeorologického ústavu studená fronta už přinesla i první bouřku - na Ústecko. K tomu zesílily nárazy větru, na Milešovce překonaly i 36 metrů za sekundu (cca 130 km/h).
V Karlovarském kraji řešili hasiči před 8:00 zhruba 70 událostí a další přibývají každou minutou, informoval jejich mluvčí Martin Kasal. Vítr uvolnil plechy na střechách domů napříč celým krajem, hasiči vyjížděli také ke dvěma požárům. Na mnoha místech obou krajů odstraňovali hasičů spadlé stromy - v Aši do stromu na silnici narazilo auto, dopravu komplikovaly padlé kmeny například u Ostrova, Toužimi, Konstantinových Lázní nebo Boru na Tachovsku.
U Mariánských Lázní a Perninku popadaly stromy na elektrické vedení. Kvůli výpadku elektrického proudu vyprošťovali hasiči v Chodově člověka uvízlého ve výtahu. Energetici řeší poruchy na elektrickém vedení v celém Česku, celkově jsou bez elektřiny desítky tisíc domácností.
V Libereckém kraji na druhý povodňový stupeň vystoupala Jizera v Jablonci nad Jizerou a Kamenice v Plavech na Jablonecku. První stupeň bdělosti je na Jizeře v Železném Brodě, Nise v Liberci a Proseči nad Nisou a také Mumlavě v Harrachově. Na severu Čech nejvíc napršelo za posledních 24 hodin v Desné v Jizerských horách, přes 58 milimetrů, což představuje 58 litrů vody na metr čtvereční.
Větrná smršť zastavila provoz na několika tratích na severu Čech. Podle webu Českých drah jsou problémy v Ústeckém kraji na trati z Rumburku do Krásné Lípy a mezi Mikulášovicemi a Dolní Poustevnou. V Libereckém kraji v úsecích Hodkovice - Rychnov u Jablonce, Železný Brod - Velké Hamry, Česká Lípa - Blíževedly a Karlov pod Ještědem - Křížany.
Přes stovku výjezdů už dnes ráno před 8:00 absolvovali hasiči v Karlovarském a Plzeňském kraji. Spadlé stromy zastavily provoz na dvou železničních tratích a zkomplikovaly dopravu na mnoha silnicích v obou krajích. Hasiči ale odstraňovali také uvolněné plechy ze střech a zasahovali i u požárů, zjistila ČTK.
"Celkově už evidujeme kolem 70 výjezdů.Na Domažlicku jsme například zasahovali u nárazu vlaku do stromu. Událost byla bez zranění," řekl ČTK řídící důstojník plzeňských hasičů. Osobní vlak narazil do stromu na trati mezi Bělou nad Radbuzou a Hostouní, provoz byl kvůli tomu na trati přerušen. Spadlý strom odstraňovali hasiči také mezi Perninkem a Horní Blatnou na Karlovarsku, tam už byl ale provoz znovu obnoven.
Bez elektřiny jsou v důsledku silného větru desítky tisíc domácností v ČR. Dispečink ČEZ Distribuce eviduje stovky poruch na vedení vysokého i nízkého napětí v deseti krajích. ČTK to dnes sdělila mluvčí firmy Soňa Holingerová.
"Nejhorší situace je v současné době v kraji Královéhradeckém, Ústeckém, Libereckém a také Středočeském," uvedla Holingerová. Klidnější stav je podle ní zatím na severní a střední Moravě. "Předpokládáme, že se vítr bude přesouvat i do této lokality," odhadla. Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení, ulomené izolátory.
Středočeští hasiči vyjíždějí k popadaným stromům a částem střech, které nevydržely nápory silného větru. Počet zásahů oproti normálu začal stoupat v neděli po půlnoci, výrazně jich přibývá od rána, a to ve všech okresech ve středních Čechách, sdělil mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.
V ranních hodinách už lidé ohlásili desítky událostí, vítr například poškodil střechu haly v Nupakách u Prahy nebo střechu prodejny v Mníšku pod Brdy u Prahy. "Událostí rapidně přibývá," uvedl Svoboda.
Silný vítr komplikuje na severu Čech od rána provoz na silnicích i železnici. Vydatné přeháňky, zejména v Libereckém kraji, zvedají hladiny toků. Na Jizeře a Kamenici je druhý povodňový stupeň, vyplývá ze zjištění ČTK.
Podle dopravního webu policie popadané stromy komplikují provoz hlavně na silnicích v Ústeckém kraji, problémy nastaly během půl hodiny po 6:35 na 20 místech v kraji. V Libereckém kraji byla situace na silnicích klidnější.
V Královéhradeckém kraji hasiči odstraňovali stromy v Trutnově, Náchodě a Hradci Králové. Hradecký meteorolog Tomáš Popelka očekává silný vítr dopoledne, odpoledne začne slábnout. Vítr bude foukat od 40 kilometrů za hodinu a na horách v nárazech až 180 kilometrů za hodinu. "Vítr začala zesilovat až teď ráno," řekl Popelka.
Na východě Čech hasiči vyjížděli časně ráno zhruba k patnácti popadaným stromům, které zejména zatarasily silnice. Vítr má zesilovat v regionu hlavně dopoledne, řekli ČTK hasiči a meteorolog. Očekávají se velké škody. V Pardubickém kraji popadaly stromy a větvě na Chrudimsku, nejvíc kolem Chrasti a Slatiňan.