Živě: V Praze řečnili Konvička i obviněný Bartoš. Jakeš dával autogramy, policie řešila jen strkance

Přenos skončil
Prahou na 1. máje prošlo několik demonstrací. Protestovalo se proti migraci, Evropské unii a vládě, ale také proti daňovým rájům. Na pořádek v ulicích dohlížely stovky policistů.
Demonstrace Národní demokracie v centru Prahy.
Demonstrace Národní demokracie v centru Prahy. | Foto: ČTK

Praha -  Na několik demonstrací a mítinků dnes dohlíží policie, ale zatím nemusela zasahovat.

Před polednem se sešli na Letné příznivci Bloku proti islámu. Kritizovali vládu, Evropskou unii a podle očekávání islám.

Ve stejný čas pořádala mítink na náměstí Republiky platforma Zleva proti xenofobii. Ta protestovala proti daňovým rájům, fašizaci společnosti a útokům na kavárny a další podniky vstřícné vůči uprchlíkům.

Odpoledne se pak do ulic vydali i příznivci Národní demokracie a jejího obviněného předáka Adama B. Bartoše.

Tradiční setkání pořádaly politické strany. ČSSD na Střeleckém ostrově, ODS na Petříně. Příznivci KSČM se sešli už v devět hodin na holešovickém Výstavišti.

1. máj v Česku

Přenos skončil
17:47

S tímto konstatováním také končíme náš on-line přenos z prvomájových oslav a demonstrací. Děkujeme za pozornost a přejeme hezký zbytek svátečního dne.

17:43

Všechny dnešní demonstrace se podle policejní mluvčí Andrey Zoulové obešly bez větších incidentů. "Spíše se jednalo o slovní nedorozumění, strkance. Nic z toho ale nevygradovalo, to znamená policisté to řešili domluvou. Obešlo se to bez předvedení a omezení osoby na svobodě," řekla ČTK.

17:09

Ne všude byl První máj tak klidný jako v Česku. Podívejte se na několik snímků z Německa a Turecka.

17:07

Akce Národní demokracie na Slovanském ostrově skončila, podobně jako pochod Bloku proti islámu, zpěvem české hymny.

16:09

"Na policii jsem slíbil, že nebudu páchat další činy. Nevyměkl jsem, já jsem totiž nikdy nic nespáchal," řekl na demonstraci Adam B. Bartoš. Dodal, že svých slov ani činů nelituje a nikdy z nich nic neodvolá a tlaku neustoupí. Demonstranti na Mariánském náměstí zaplnili malé parkoviště určené pro vedení magistrátu. Tady několikrát napadli novináře, zejména redaktory a kameramany České televize. Policisté jim pohrozili, že pokud v tom budou pokračovat, demonstraci ukončí.

15:46

V saském Cvikově narušili prvomájovou manifestaci pravicoví radikálové, kteří bezmála napadli ministra spravedlnosti Heiko Maase. Tribunu, z níž promlouval, musela střežit policie. Incidenty jsou nahlášeny i ze saského Plavna, kde se levicoví aktivisté podle agentury DPA utkali s pravicovými extremisty. Podle policejního hlášení byly boje "masivní".

15:38

Na Slovanském ostrově vystoupil na demonstraci i obviněný předák Národní demokracie Adam B. Bartoš. Prohlásil, že nic nespáchal a že ze svých názorů neustoupí. Bartošovi hrozí za tři trestné činy včetně popírání holocaustu tři roky vězení. Národní demokracii přišel podpořit i Miroslav Sládek.

15:16

Průvod Národní demokracie dorazil na Slovanský ostrov.

Snímek z akce recesistů v Brně.

Foto: ČTK
14:22

Účastníci demonstrace Národní demokracie neměli jen české vlajky...

14:18

Nečekané rozuzlení mělo původně avizované prvomájové setkání domobrany v Brně. Namísto pravicových radikálů se na místě objevili recesisté a po několika minutách odjeli nazí na kolech. Policie na místě nezasahovala. Podle mluvčí Štěpánky Komárové to nebylo nutné.

14:14

Na Mariánském náměstí se už srocují příznivci ultrapravicové Národní demokracie. Jejich průvod proti migraci má začít za čtvrt hodiny, zatím je na místě zhruba stovka lidí.

14:06

Akce v Praze se dosud obešly bez incidentů. "Nic závažného jsme řešit nemuseli, pouze jsme byli nuceni kolem jedné hodiny uzavřít Mánesův most. Přesný počet nasazených příslušníků neuvádíme, ale byly to stovky lidí," řekla po 14. hodině Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Andrea Zoulova.

14:03

Špičky ODS v čele s předsedou Petrem Fialou a první místopředsedkyní Alexandrou Udženijou na Petříně rozkrájely narozeninový dort.

13:36

Podívejte se na snímky reportéra Aktuálně.cz Ludvíka Hradilka z pochodu Bloku proti islámu.

13:34

Přesto kromě předsedy ODS Petra Fialy dorazil například i Marek Benda a Jan Zahradil. A také je tu dort k 25. narozeninám strany.

13:22

ODS se se svými příznivci jako už tradičně setkala na Petříně. Namísto plamenných projevů vsází na hudbu.

Foto: Martin Ťopek
13:15

Končí i prvomájová akce anarchistů. Policie podle zpravodajky Aktuálně.cz už žádné střety nepředpokládá.

13:00

Příznivec Komunistické strany Ruské federace s portrétem Stalina v pozadí na prvomájové manifestaci v Moskvě.

Příznivec Komunistické strany Ruské federace s portrétem Stalina v pozadí na prvomájové manifestaci v Moskvě.
Příznivec Komunistické strany Ruské federace s portrétem Stalina v pozadí na prvomájové manifestaci v Moskvě. | Foto: Reuters
12:59

Akce anarchistů u Rudolfina dál pokračuje, protestuje se proti daňovým rájům. Policie proto preventivně zavřela Mánesův most.

12:42

Za zpěvu hymny akce Bloku proti islámu na Klárově pomalu končí.

12:38

Policisté jsou připraveni u Strakovy akademie, sídla vlády.

Policisté u Strakovy akademie.
Policisté u Strakovy akademie. | Foto: Martin Ťopek
12:30

Kromě politických akcí Prahou prošel i studentský průvod tradičního Majálesu. Na krále tentokrát kandidovali uchazeči skrývající se pod jmény Tuzeman, Ječmínek, Doktor a Královna Anna. Byla vidět také hesla odsuzující xenofobii a společenskou nesnášenlivost, v průvodu šlo i několik anarchistů a feministek; skupinka tří lidí měla ústa přelepená ruskou vlajkou. Kromě Tuzemanova hesla "Za svoje trenýrky se nestydím" bylo možné na transparentech číst i vyjádření nespokojenosti s možným příklonem české zahraniční politiky k Rusku či z obav studentů ze ztráty akademických svobod.

12:24

Demonstranti proti migraci skandují My jsme tady doma a Hanba vládě. Už jsou nedaleko sídla kabinetu, nad nimi krouží vrtulník.

12:18

Pochod anarchistů s hesly proti kapitalismu prošel Pařížskou ulicí. Turisté podle zpravodajky fotí ostošest.

12:14

Pochod odpůrců migrace živě sleduje také televize DVTV.

12:12

Dav odpůrců islámu mezitím narostl na několik stovek lidí, informuje z místa zpravodaj Aktuálně.cz Martin Ťopek. Demonstranty doprovázejí policejní dodávky a antony a celé procesí směřuje na Klárov.

Průvod příznivců Bloku proti islámu na Letné.
Průvod příznivců Bloku proti islámu na Letné. | Foto: Martin Ťopek
12:10

Tak ještě pár autogramů...

12:09

Akce komunistů na Výstavišti pomalu končí. Zpívá se Internacionála, odpůrci odcházejí.

12:02

Na Letné dozněly projevy, jako poslední mluvila místopředsedkyně Bloku proti islámu Jana Volfová. Průvod se za policejního doprovodu přesouvá na Klárov před sídlo vlády.

Foto: Martin Ťopek
11:54

Mezitím se anarchisté přesunuli na náměstí Republiky. Na Střelecký ostrov za nimi předtím dorazil i šéf Pirátské strany Ivan Bartoš.Prý obhlíží, jak slaví jiní. "Byl jsem u komunistů a chystám se i k ODS. Někde s oslavami souzním, někde míň. Tady víc," řekl zpravodajce Aktuálně.cz.

11:51

Komunisté vůči svým názorovým odpůrcům neskrývali nevraživost.

11:38

Na Letné pokračuje akce Bloku proti islámu. Projev střídá projev a jejich témata jsou předvídatelná - všechny jsou zaměřené proti islámu, Evropské unii a české vládě.

11:35

Zatímco české prvomájové demonstrace zatím přitahují maximálně stovky lidí, v Moskvě na Rudé náměstí přišlo podle policie na 100 000 lidí. Průvod pořádala federace nezávislých odborů spolu s vládní stranou Jednotné Rusko a prokremelskou lidovou frontou. Do prvomájových průvodů po celé zemi podle předsedy federace Michaila Šmakova vyrazilo na 2,3 milionu odborářů. Podle agentury TASS zaznívala hesla o zvýšení mezd, ale také proti nekontrolovanému přílivu migrantů a požadavky ponechat pracovní místa ruským občanům.

11:28

"První máj, to je obrana práce, obrana důstojného života, sociálních jistot," řekla v projevu na Výstavišti poslankyně KSČM Marta Semelová. "Čest práci! Žijeme v zemi, která má vládu, která se chlubí tím, jak vládne. Ale to koneckonců dělají všechny vlády. Vládne způsobem, kdy se tváří, že nás čekají samé sociální jistoty. Bohužel si myslím, že milion chudých, půl milionu nezaměstnaných a důchodci, kteří nevyžijí z důchodů, tak že tito si o těch jistotách myslí své," řekl poslanec Jiří Dolejš.

11:24

Na mítinku Bloku proti islámu nejprve zazněly verše z Máchova Máje, pak se slova ujal Martin Konvička.

Na setkání příznivců Bloku proti Islámu přišlo na pražskou Letnou zhruba sto lidí, hlásí zpravodaj Aktuálně.cz Martin Ťopek. Organizátoři akce vyvěšují na místě plakáty s tvářemi obětí teroristických útoků a s nápisem Zabiti ve jménu Alláha. Plakáty se v posledních dnech objevily v několika městech.

Setkání stoupenců Bloku proti islámu v Praze na Letné.
Setkání stoupenců Bloku proti islámu v Praze na Letné. | Foto: Martin Ťopek
10:55

Shromáždění zhruba čtyřiceti anarchistů se odehrálo podle naší zpravodajky Barbory Loudové v klidu, policie nezasahovala. Anarchisté se přesunou na akci, kterou pořádá platforma Zleva proti xenofobii.

10:50

V Praze na Střeleckém ostrově se sešli anarchisté.

10:38

Na shromáždění KSČM v Holešovicích...

10:26

Na Výstaviště přijel i bývalý generální tajemník Komunistické strany Československa, třiadevadesátiletý Miloš Jakeš.

Miloš Jakeš. Už bez moci...
Miloš Jakeš. Už bez moci... | Foto: Wikipedie Commons

Další projev na Výstavišti.

10:16

Sociální demokracie chce řešit situaci v českém zdravotnictví a udržet v něm kvalitní pracovníky. Navrhuje zvýšení tarifních platů lékařů a zdravotních sester o deset procent. O stejnou částku by se měly navýšit také platy ve školství. Uvádí se to v Prvomájovém manifestu ČSSD, s nímž dnes vystoupil premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve Vyškově.

Foto: Radek Bartoníček
10:12

Tradiční setkání chystají politické strany. ČSSD na Střeleckém ostrově, ODS na Petříně.

10:11

Na několik demonstrací a mítinků bude dnes dohlížet policie.

Před polednem se sejdou na Letné příznivci Bloku proti islámu, ve stejný čas pořádá mítink na náměstí Republiky platforma Zleva proti xenofobii. Ta chce protestovat proti daňovým rájům, fašizaci společnosti a odsoudit útoky na kavárny a další podniky vstřícné vůči uprchlíkům.

 

10:03

Na holešovickém Výstavišti jsou i desítky odpůrců KSČM. S projevem vystoupila poslankyně strany Marta Semelová.

Na holešovickém Výstavišti začaly oslavy 1.máje s KSČM.

8:54

Odpoledne pořádá protest proti Evropské unii, vládě a médiím Národní demokracie, která vyjde na pochod z Mariánského náměstí na Slovanský ostrov. Předsedu Národní demokracie Adama B. Bartoše tento týden zadržela policie a obvinila jej z ze tří trestných činů proti lidskosti.

Adam Bartoš při svém projevu na pražské demonstraci proti islamizaci, xenofilním politikům, médiím a neziskovým organizacím
Adam Bartoš při svém projevu na pražské demonstraci proti islamizaci, xenofilním politikům, médiím a neziskovým organizacím | Foto: ČTK
Domácí Martin Novák Lukáš Werner Domácí, Martin Novák, Lukáš Werner
Aktualizováno 1. 5. 2016 15:41
 

Právě se děje

před 47 minutami

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. "Začne hned po volbách sněmovních," řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici.

V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. "Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy