V Plzni našli pochybnosti u dalších 53 studentů

Eliška Bártová Eliška Bártová
5. 3. 2010 12:53
Podle informací Aktuálně.cz je mezi nimi například Jan Harangozzo
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Univerzitní komise dokončila prověřování studia lidí v magisterském a bakalářském programu na právnické fakultě v Plzni. Z šetření vyplynulo, že závažné pochybnosti jsou u 53 studentů.

Zda nově zpochybnění absolventi přijdou o titul, ale není zatím jasné.

"Budeme to dál vyhodnocovat, musí to posoudit také fakulta, teprve poté se rozhodneme, u kolika z nich zahájíme správní řízení," řekl Aktuálně.cz rektor univerzity Josef Průša.

U třiceti hříšníků chce podle informací Aktuálně.cz univerzita příští týden oslovit ostatní vysoké školy, kterými se rychlostudenti zaštiťovali.

Univerzita po nich bude požadovat doklady o tom, že u nich skutečně absolvovali předchozí studium.

Magistrem práv za dva, tři měsíce

Podle informací Aktuálně.cz je mezi nově objevenými 53 hříšníky také Jan Harangozzo, na jehož rychlostudium upozornil online deník už před půl rokem.

Harangozzo, jenž je mimo jiné obžalovaný z podplácení a napojení na aktéry kauzy konkurzních podvodů soudce Berky, stihl na právech v Plzni získat diplom za dva měsíce.

Obdobnou rychlostí vystudovala také bývalá vyšetřovatelka protikorupční policie Monika Kocourková, která měla na starosti například vyšetřování podvodů podnikatele Radovana Krejčíře.

Magisterský titul získala na plzeňských právech během tří měsíců.

Oba na školu přijal tehdejší děkan Milan Kindl, jenž z vedení školy odstoupil kvůli aféře s plagiátorstvím akademických prací.

Oba absolventy spojuje kromě mimořádného přijetí na školu také fakt, že se prokazovali předchozím studiem na jiné škole. Harangozzo podle svých slov studoval na Vysoké škole Jana Amose Komenského v Bratislavě. Kocourková měla studovat Policejní akademii.

Podle komise nepochybili pouze studenti, ale v rozmezí let 1994-2009 také děkani, proděkani pro studium a vedoucí kateder právnické fakulty. Kdo konkrétně však vedení univerzity neuvedlo.

Rychlostudenti z policejních řad

Na seznamu rychlostudentů, který původně vytvořila fakulta, jsou také další elitní policisté - analytici Petr Bernátek a David Průša, kteří působili v týmu obhájců bývalého vicepremiéra obviněného z korupce Jiřího Čunka.

Ani jeden z nich však nepatří k úplným turbostudentům. Oba podle univerzitních záznamů vystudovali magisterský program za 3,5 roku - od února 2002 do dubna, respektive května 2005.

Průša stejně jako Kocourková hájí rychlost svého studia předchozím studiem na Policejní akademii.

Komise už dříve prozkoumala 63 rigorózních řízení, kde našla pochybení u 14 lidí. U nich je už připravena zahájit správní řízení o odebrání titulů.

Dopisy o odebrání titulu jsou hotovy, ale rektorát s děkanem fakutly se nyní nemohou dohodnout, kdo na sebe vezme odpovědnost a hříšnkům je odešle.

"Jsme připraveni odeslat dopisi o zahájení správního řízení 14 lidem," řekl dnes rektor Průša. "Příští týden se doufám dohodneme s děkanem fakulty, kdo je odešle."

 

Právě se děje

Další zprávy