Praha - Při přípravě hlukových map "zapomněly" úřady na lidi z okrajů velkých měst. Ačkoli je nadměrné decibely trápí mnohdy stejně jako v centru metropolí, obce v těsném sousedství Prahy, Brna a Ostravy se v hlukových mapách nevyskytují.
Toto opomenutí může mít pro obyvatele periférií velmi nepříjemný dopad. Jejich obce se totiž nemusí objevit ani v takzvaných akčních plánech, které stanoví konkrétní opatření, jak občany před nadměrnými decibely chránit. Hluk přitom prokazatelně škodí zdraví, například vyvolává nebo prohlubuje civilizační choroby jako je vysoký tlak či cukrovka.
Některé obce z okraje Prahy už chystají spolu s občanskými sdruženími oficiální stížnost do Bruselu. Postup českých úřadů totiž odporuje platné evropské směrnici.
Chybí satelitní městečka
Na nesprávný postup českých úřadů doplácí například Jesenice, Dolní Břežany či Roztoky u Prahy. Ale rovněž Horoměřice, které jsou pouze v hlukové mapě ruzyňského letiště, ovšem chybí v mapě pražské aglomerace.
To znamená, že hluková zátěž po součtu letadel a aut může být v této obci ve skutečnosti vyšší, než úřady uvádějí.
"Oblast pro tvorbu hlukových map se nemá krýt s katastrálním územím Prahy, Brna a Ostravy, jak se to stalo u nás. Podle evropské směrnice má zahrnovat i další přilehlé obce," řekl Aktuálně.cz Michal Bernard z Ekologického právního servisu, který se hlukovými mapami dlouhodobě zabývá.
"Jde zpravidla o velmi rychle se rozvíjející oblasti městských satelitů, kde je kvůli obrovské dopravní zátěži značný hluk," poznamenal Bernard, podle něhož nejde pouze o hluk "současný", ale též "budoucí", který přinese stavba pražského okruhu či nové ranveje v Ruzyni.
Chystá se změna vyhlášky
Podle ministerstva zdravotnictví, které za přípravu hlukových map zodpovídá, je problém s okrajovými částmi Prahy, Brna a Ostravy způsoben tím, že zakázky na přípravu map byly zadány dříve, než byla k dispozici vyhláška ministerstva pro místní rozvoj o hlukových aglomeracích.
Michala Bernarda z Ekologického právního servisu tento postup překvapil. "Ministerstvo zdravotnictví přece mohlo znát údaje z ministerstva pro místní rozvoj o připravované vyhlášce," soudí Bernard.
Ministerstvo zdravotnictví hodlá problém vyřešit tím, že navrhne upravit vyhlášku o hlukových aglomeracích tak, aby se posuzované území zmenšilo a odpovídalo pouze katastrálnímu území velkých měst bez přilehlých obcí. Aby se tedy vyhláška přizpůsobila současnému stavu.
"Tím se ovšem nenapraví rozpor s evropskou směrnicí," poznamenal Bernard. Podle expertů Ředitelství silnic a dálnic ovšem nepokládají tento problém za nikterak vážný. Zpracovatelé hlukových map podle nich mohou využít hlukové mapy Středočeského, Jihomoravského a Moravskoslezského kraje pro silnice a železnice.