Decibely útočí na zdraví i v noci. Kde se nedá spát?

Pavel Baroch
20. 3. 2008 23:30
Nejhlučnějšími nočními městy je Olomouc a Znojmo
Podle nového amarického výzkumu může množství času, které lidi tráví spaním, ovlivňovat jejich hmotnost. Podrobnosti čtěte na www.zdraviweb.cz.
Podle nového amarického výzkumu může množství času, které lidi tráví spaním, ovlivňovat jejich hmotnost. Podrobnosti čtěte na www.zdraviweb.cz. | Foto: Reuters

Praha - Tisíce Čechů noc co noc usínají v hluku, který prokazatelně poškozuje jejich zdraví.

Nejhůře jsou na tom Olomouc a Znojmo, hlavním viníkem je automobilová doprava.

Ukazují to hlukové mapy, které nedávno zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. 20. březen je přitom Mezinárodním dnem boje proti hluku.

V Olomouci je přitom v noci hluku nad 70 decibelů vystaveno bezmála dva tisíce obyvatel, ve Znojmě více než tisíc. V dalších velkých městech včetně Prahy, kde je automobilová doprava nejrušnější, to jsou stovky osob.

Zdraví vadí už 55 decibelů, 65 je nesnesitelných

Podle Světové zdravotnické organizace dlouhobé působení více než 55 decibelů znamená pro člověka vážné obtěžování a může nastartovat mnohé choroby, například vysoký krevní tlak nebo cukrovku.

Decibely v noci

  •   1. Olomouc: 1919 lidí
  •   2. Znojmo: 1026 lidí
  •   3. Opava: 725 lidí
  •   4. Bučovice: 671 lidí
  •   5. Kolín: 646 lidí
  •   6. Praha: 627 lidí
  •   7. Nymburk: 579 lidí
  •   8. M. Boleslav: 327 lidí
  •   9. Hulín: 308 lidí
  • 10. V. Meziříčí: 297 lidí

"Hluk nad 65 decieblů je lékaři uváděn už jako dlouhodobě nesnesitelný, který prokazatelně poškozuje zdraví lidí," řekl Michal Bernard z Ekologického právního servisu, který hlukové mapy analyzoval a vytvořil tabulky nejhlučnějších míst v republice.

Analýza ukázala i to, že v Praze stojí v prostřední s nadměrným hlukem 36 škol. V Brně je takových škol sedm a v Ostravě sedmnáct.

Pokud jde o nemocnice a další zdravotnická zařízení, v hlavním městě jich je v příliš hlučném prostředí čtrnáct, v Brně osm a v Ostravě jedno.

Tisíce lidí obtěžuje hluk z motorů letadel

Nadměrným hlukem obtěžují také letadla, která vzlétají z pražského letiště Ruzyně. A to i v noci. "V noci jde o 1900 lidí," řekl Michal Bernard z Ekologického právního servisu.

Foto: Ondřej Besperát

Nejvíce jsou hlukem z leteckým motorů postiženi obyvatelé Horoměřic, kde je nadměrným decibelům vystaveno 1425 lidí. V Jenči je to 325 obyvatel a v Kněževci 66 osob.

Úřady mají opět zpoždění

Hlukové mapy, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví, jsou podkladem k tomu, aby úřady vypracovaly takzvané akční plány, jak lidi před hlukem účinně chránit. Brusel požaduje, aby tyto plány byly dokončeny do 18. července.

"Podle našich poznatků úřady s největší pravděpodobností tento termín nestihnou. Toto datum je přitom závazně stanoveno evropskou směrnicí a za jeho nedodržení hrozí žaloba od Evropské komise a placení mnohamilionových pokut," poznamenal Michal Bernard z Ekologického právního servisu.

Ministerstvo zdravotnictví už dříve uvedlo, že termín stihne. Úřad ovšem už jeden termín nedodržel. Hlukové mapy totiž zveřejnil zhruba o půl roku později, než stanovil Brusel.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Odvolací soud zpřísnil vězení historikovi z 3,5 roku na 13 let

Odvolací soud v ruském městě Petrozavodsku v úterý výrazně zpřísnil trest vězení historikovi Juriji Dmitrijevovi, známému odhalováním zločinů z éry komunistického diktátora Josifa Stalina. Dmitrijev byl v první instanci odsouzen za sexuální násilí ke 3,5 roku odnětí svobody, v úterý odešel od soudu s 13 lety vězení, informovala ruská média. Kritici považují proces za vykonstruovaný, zaměřený na diskreditaci historika a znehodnocení jeho díla.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Součástí politiky jedné Číny je dle ústavních činitelů zájem o ekonomické či kulturní vztahy s Tchaj-wanem, což nepovažují za zásah do styků s Čínou

Cestu předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan nelze pokládat za změnu v politice Česka vůči Číně. Shodli se na tom na dnešní schůzce v Lánech ústavní činitelé.

Zároveň uvedli, že součástí české politiky jedné Číny je i zájem o prohloubení přínosu ekonomických či kulturních vztahů s Tchaj-wanem, což nepovažují za zásah do diplomatických styků s Pekingem. Ústavní činitelé to uvedli ve společném prohlášení. Oproti minulosti se schůzky neúčastnil předseda Senátu, kterého prezident Miloš Zeman na poradu ke koordinaci zahraniční politiky nepozval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy