Praha - Zatímco bývalý senátor Alexandr Novák je už za mřížemi, jeho ženě hrozí pětiletý trest v Rakousku. Kmotrova žena byla obžalovaná za praní špinavých peněz, píšou Lidovky.cz. Tamější soud však dosud musel čekat na verdikt české justice v kauze Novák.
Praní špinavých peněz, kterého se měla Nováková dopustit, úzce souvisí s korupčním jednáním jejího manžela. Novákové hrozí od půl roku do pěti let, škoda převyšuje 50 tisíc eur.
Novák přitom už víc než týden pobývá na Pankráci a odpykává si čtyřletý trest za úplatek 40 milionů korun, který přijal. Úplatek přitom přišel na společný účet manželů Novákových v Rakousku.
Novákovi úplatek zapírali a tvrdili, že peníze byly půjčka, kterou potřebovala manželka na rozjezd automobilového centra v Rakousku. Této verze se Nováková nevzdala ani u soudu.
Půjčka byla nevěrohodná verze
České soudy však jejich slovům neuvěřily. Podle chomutovského soudce Ivana Nováka totiž kyperská firma Intercontraktor, z jejíhož účtu peníze na rakouský účet Novákových přišly, o půjčce vůbec nevěděla a peníze zaslal člověk, kterého vedení firmy neznalo, píše server Lidovky.cz.
Později se ukázalo, že 40 milionů, které měly být půjčkou, poslal na účet kyperské firmy Němec Peter Schmel - stejný člověk, který vyjednal s Alexandrem Novákem odprodej městských akcií německé firmě VNG, za což inkasoval provizi ve výši 40 milionů korun. Bez zdanění pak peníze rychle putovaly na Kypr a odtud do Rakouska.
Obvinění Nováka přišlo v roce 2003. V té době začala rakouskou justici zajímat také jeho žena.
Trestní řízení se vede při státním zastupitelství a u zemského soudu ve Štýrském Hradci od července 2003 a týká se podezření z praní špinavých peněz v souvislosti s (údajně korupčním) jednáním Alexandra Nováka, uvedl pro server Lidovky.cz rakouský prokurátor Hansjörg Bacher.
Proto, aby mohl rakouský soud případ uzavřít, potřeboval znát verdikt nad Novákem. "Soudní podklady, které jsme obdrželi z Okresního státního zastupitelství v Chomutově, nyní překládáme. Poté rozhodneme, zda bude trestní řízení s Evou Novákovou pokračovat," popsal aktuální stav trestního řízení prokurátor Bacher.
Tresty hrozí i dalším lidem, kteří se na transferu peněz do Rakouska podíleli. Štýrskému prokurátorovi jde ještě o dva Rakušany a jednoho Čecha, jména odmítá Bacher uvést.
Jak si všichni peníze rozdělili a kde suma skončila, není dosud jasné. 10 milionů si vybral Novák v hotovosti z rakouského účtu.
Zbylých 30 milionů - poté, co podezřelá transakce zaujala polici - poslal Novák zpět na účet Intercontraktor. K tomuto účtu měl dispoziční právo pouze Josef Auer, jehož jméno však ve firmě nefigurovalo. Petr Schmel mezitím zmizel a byl prohlášen za mrtvého.