Průlom: Ke změně jména opravňuje i registrované partnerství

Tomáš Fránek
17. 3. 2014 5:30
V prvním průlomovém případu, který řešil v Česku veřejný ochránce práv i soud, uspěla ve sporu se státem žena z jihu Moravy.
Ilustrační foto - registrované partnerství.
Ilustrační foto - registrované partnerství. | Foto: Reuters

Praha - Lidem z Česka, kteří uzavřou v zemích Evropské unie registrované partnerství a chtějí mít oficiálně zapsáno příjmení svého partnera, nesmí úřady bránit ve změně jména.

V průlomovém případu, který řešil v Česku veřejný ochránce práv i soud, uspěla ve sporu se státem žena z jihu Moravy. Ta chtěla, aby jí do české matriky evidující registrovaná partnerství bylo zapsáno příjmení její partnerky z Německa.

Krajský soud v Brně rozhodl ve prospěch ženy s tím, že český zákon o registrovaném partnerství sice nijak neupravuje užívání příjmení po uzavření registrovaného partnerství, ale přednost má evropské právo. A to změnu a zapsání nového příjmení umožňuje.

"Je třeba respektovat právo občana svobodně se pohybovat a pobývat v Evropské unii a nebýt při tom diskriminován,“ rozhodl senát brněnského soudu vedený soudcem Milanem Procházkou. Rozsudek soudu je konečný, nikdo jej nenapadl stížností k Nejvyššímu správnímu soudu.

Jiné jméno v každé zemi

Žena uzavřela registrované partnerství v Německu a přijala podle německé úpravy tohoto vztahu příjmení své partnerky. A toho samého chtěla dosáhnout i v Česku. Požádala proto matriku v Brně, kde se zapisují registrovaná partnerství, o změnu příjmení. Ta by jí umožnila i výměnu českých dokladů na nové jméno.

Matrika a po odvolání také brněnský magistrát a ministerstvo vnitra ale takový krok odmítly s tím, že vstup do registrovaného partnerství s sebou změnu jména nepřináší.

"Žádné ustanovení zákona o registrovaném partnerství ani jiný právní předpis neupravuje užívání příjmení po uzavření registrovaného partnerství na území České republiky ani při uzavření partnerství v zahraničí," zdůvodnily odmítnutí úřady.

Ženě, která trvale žije v Německu, navrhly, aby postupovala jinak a požádala oficiálně o změnu příjmení.

Taková varianta se užívá ve chvíli, kdy existuje pro změnu příjmení vážný důvod. Tím může být třeba to, že je příjmení směšné nebo hanlivé. Navíc by to pro ženu znamenalo to, že by přišla do budoucna o možnost používat své jméno za svobodna. Podle ženy by ztráta příjmení používaného od narození znamenala vyjádření neúcty k jejím rodičům.

Po odmítnutí zápisu do matriky se proto obrátila na tehdejšího veřejného ochránce práv Pavla Varvařovského a ten jí dal za pravdu. Podle ombudsmana matrika pochybila. Ženě rozhodnutí úřadu, po kterém žije pod jiným jménem v Česku a pod jiným v Německu, působí komplikace v běžném životě.

"Pokud Česká republika odmítne uznat příjmení, které získala v Německu, způsobí tak ženě v Německu značné obtíže. Při nutnosti předkládání dokladů z jednoho členského státu v druhém členském státě může rozdíl v příjmení vyvolat pochybnosti o totožnosti nebo o pravosti dokladů či údajů v nich uvedených,“ uvedl Varvařovský.

Potíže způsobené rozdílným příjmením v Německu a Česku označil za překážku volného pohybu v rámci EU. A podle Varvařovského neexistují žádné objektivní důvody pro to, aby žena nemohla i v Česku oficiálně užívat příjmení z Německa.

Omezení práva na volný pohyb

Úřady ale i přes stanovisko ombudsmana odmítaly změnu příjmení zapsat, a proto se žadatelka obrátila na soud. Krajský soud v Brně se jednoznačně postavil na její stranu a rozhodnutí o nezapsání příjmení zrušil.

Soudci potvrdili stanovisko ženy, podle kterého jí nemožnost užívat příjmení své partnerky v Česku komplikuje život například při jednání v bance nebo na úřadech. České doklady (pas a občanský průkaz) má totiž vystavené na své původní jméno, v Německu má ale v dokladu o registrovaném partnerství příjmení své partnerky.

"Je pochopitelné, jaké problémy pro ni znamenalo, že české správní orgány neuznaly přijetí příjmení její partnerky po vstupu do registrovaného partnerství podle německých pravidel," rozhodli soudci.

A taková situace podle soudu výrazně ovlivňuje právo ženy na volný pohyb a pobyt v rámci EU. Soudci sice potvrdili, že užívání jména a příjmení v registrovaném partnerství není na evropské úrovni nijak regulováno, je ale podle nich třeba respektovat právo svobodně se pohybovat a pobývat v Evropské unii a nebýt při tom diskriminován. "To platí i pro nyní posuzovanou věc, o jejíž vazbě k právu Evropské unie nemůže být pochyb,“ rozhodli soudci.

Úřady by podle soudu mohly odmítnout zapsat příjmení pouze v případě, že by existoval nějaký závažný důvod související s veřejným pořádkem. "V tomto případě je možné o nějakém takovém důvodu významně pochybovat. Jde o standardní německé příjmení, jež je třeba zapsat, opravit v knize registrovaného partnerství," rozhodl soud.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Salvou čestné stráže začal státní pohřeb japonského expremiéra Šinzóa Abeho

Modlitbami a čestnou salvou v úterý Japonsko uctilo památku bývalého premiéra Šinzóa Abeho. První státní pohřeb po 55 letech začal kolem 14:00 místního času (07:00 SELČ), uvedla agentura Reuters. Abe zemřel v červenci poté, co ho během předvolebního projevu smrtelně postřelil bývalý voják.

Obřad zahájila Abeho manželka Akie, oblečená v černém kimonu, která do tokijské haly Nippon Budokan za zvuků hudby a výstřelů čestné stráže přinesla Abeho popel. Přivítal ji nynější japonský premiér Fumio Kišida, který od ní urnu vzal a vystoupil s projevem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Covid sílí, za pondělí bylo 4735 nově nakažených, přibývá i hospitalizovaných

Šíření epidemie koronaviru v Česku zrychluje, v pondělí testy odhalily 4735 nově nakažených, což je nejvíc za jeden den od první poloviny dubna a téměř o 1000 víc než před týdnem. Vedle toho hygienici za pondělí zaznamenali 1928 lidí s podezřením na opakovanou nákazu. Roste i počet hospitalizovaných s potvrzeným onemocněním covid-19, v pondělí vyžadovalo nemocniční péči 1135 nakažených, v mezitýdenním srovnání asi o 150 víc. Víc hospitalizovaných s covidem bylo naposledy v polovině srpna, kdy doznívala nezvyklá letní vlna onemocnění. V těžkém stavu bylo v pondělí 38 pacientů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Denní přírůstky nakažených se až na několik výjimek o víkendu zvyšují v mezitýdenním srovnání od začátku září. Lékaři varují před zesílením epidemie v dalších měsících a doporučují zejména starším a chronicky nemocným lidem, aby se nechali proti covidu-19 očkovat či přeočkovat.

Rychlejší šíření nákazy je patrné také z nárůstu takzvaného incidenčního čísla. Nových případů nákazy na 100 tisíc obyvatel za poslední týden přibylo 161, před týdnem to bylo 142. Nejvyšší týdenní incidence je nyní v Královéhradeckém kraji se 195 případy, nejnižší v Karlovarském kraji se 116 nově nakaženými na 100 tisíc obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy