Irsko uspořádá referendum o sňatcích homosexuálů

ČTK ČTK
5. 11. 2013 22:45
Tradičně katolické Irsko legalizovalo homosexualitu teprve před 20 lety.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dublin - Tradičně katolické Irsko uspořádá v roce 2015 referendum o sňatcích lidí stejného pohlaví. Historické referendum dnes v parlamentu oznámil premiér Enda Kenny.

Irsko legalizovalo homosexualitu teprve před 20 lety. V roce 2009 uznalo práva párů stejného pohlaví přijetím zákona o registrovaném partnerství.

Dominantní role katolictví začala v Irsku slábnout také po skandálech kolem zneužívání a týrání dětí v internátních školách a sirotčincích vedených katolickými řády. Premiér Kenny dokonce kritizoval Vatikán za přístup k těmto skandálům.

"Vláda rozhodla, že tato záležitost bude do poloviny roku 2015 předložena lidem," řekl dnes Kenny v parlamentu.

Již v létě velkou většinou doporučil referendum o těchto sňatcích irský ústavní konvent, tedy fórum občanů vytvořené pro posuzování změn v ústavě. Podle průzkumu, který si nechala vypracovat skupina podporující sňatky homosexuálů Marriage Equality, by pro přijetí takových sňatků nyní hlasovalo 75 procent Irů.

Mluvčí vlády dnes uvedl, že kabinet bude aktivně podporovat v referendu schválení sňatků homosexuálů. Irská katolická církev oznámení referenda ihned kritizovala. "Manželská láska je formou lásky mezi mužem a ženou, která přináší zvláštní užitek celé společnosti," uvedl biskup Denis Nulty. "Církev se bude proto plně podílet na demokratické debatě před referendem," dodal.

Letošní rozhodnutí francouzské vlády legalizovat sňatky homosexuálů vyvolalo jedny z největších protestů v zemi za poslední desetiletí. Papež František se nicméně v létě vyjádřil k homosexuálům nebývale vstřícně. "Pokud je někdo homosexuál a hledá Boha a má dobrou vůli, kdo jsem já, abych ho soudil?" řekl papež.

Rozhodnutí vyhlásit referendum o homosexuálních sňatcích následuje po trpké kampani kolem letošního rozhodnutí irské vlády umožnit potraty v případě ohrožení života matky. Kenny, který v té době dostával dopisy psané krví, musel čelit ve své straně Fine Gael v této záležitosti většímu odporu než při prosazování hlubokých rozpočtových škrtů požadovaných mezinárodními věřiteli.

Labouristé, jako menší strana jeho vládní koalice, jsou důrazně pro zavedení sňatků homosexuálů. Šéf labouristů, vicepremiér Eamon Gilmore, označil otázku těchto sňatků jako "záležitost občanských práv této generace".

 

Právě se děje

Další zprávy