Ústavní soud uznal, že Obvodní soud pro Prahu 7 chyboval, když předal kauzu odvolacímu soudu ještě před tím, než sám rozhodl o ženiných námitkách vůči protokolaci hlavního líčení. Nejde ale o důvod ke zrušení verdiktu, výsledek procesu to neovlivnilo.
Ne každé porušení práva dosahuje takové intenzity, aby zároveň znamenalo zásah do ústavně zaručených základních práv a svobod, konstatoval Ústavní soud.
Žena neuspěla ani s dalšími námitkami. Podle Ústavního soudu je zřejmé, že justice vycházela z provedeného dokazování, úvahy obecných soudů jsou logické a bez zjevných rozporů.
Odhalení díky skryté kameře
Odsouzená žena a o 15 let mladší oběť spolu v hlavním městě pracovaly na právním oddělení obvodního ředitelství jedné ze státních organizací. Oběť byla před odchodem na mateřskou dovolenou v nadřízené pozici, kterou po ní následně převzala později obžalovaná právnička.
Když se mladší žena vrátila z mateřské, dostala svou vedoucí funkci zpět. Následně ji začaly pronásledovat časté průjmy, prudké bolesti břicha, závratě, zvracení, mravenčení v končetinách, výrazná únava a svalová slabost. Obtíže přicházely před důležitými soudními nebo jinými jednáními.
Za zdravotním stavem oběti stál podle rozsudku fakt, že jí podřízená přidávala do pití projímadlo, a to od května 2013 do dubna 2016. Trávená žena časem pojala podezření, že s vodou na pracovišti není něco v pořádku. Svěřila se manželovi a nadřízenému, kteří jí nevěřili. Po požití vody, kterou žena slila ze své sklenice do plastové lahve, však postihly střevní potíže také je. Ředitel se proto rozhodl instalovat v kanceláři oběti kameru.
Záběry po čase zachytily, jak podřízená přimíchává do sklenice laxativum laxygal, a to v množství třináctinásobně přesahujícím maximální doporučené dávkování.
Kauzou se letos zabýval také Nejvyšší soud. Na základě ženina dovolání sice v červenci vrátil případ Obvodnímu soudu pro Prahu 7, ten měl však za úkol jen formálně doplnit výrok o přisouzeném milionovém odškodnění, jinak verdikt zůstal beze změny.