Praha - Světově proslulý ilustrátor a karikaturista Adolf Born v neděli ráno zemřel. Výtvarníkovi bylo 85 let. Zprávu oznámila jeho dcera Erika Bornová.
Kreslíř, oblíbený díky svým typickým postavičkám plných humoru a groteskního pohledu na svět, zesnul ve svém domě mezi nejbližšími členy rodiny.
Born se proslavil hlavně jako spolutvůrce legendárního Macha a Šebestové, kromě toho ilustroval více než 250 knih. Mezi nimi jsou například Kytice, Válka s mloky, Pohádky bratří Grimmů, Jak jsem potkal ryby, Robinson, Muž s dýmkou a houslemi, Vynálezy pana Semtamťuka nebo Pipi Dlouhá punčocha.
Bornovy ilustrace uspěly i v zahraničí, v posledních letech například ve Francii. Jméno si zde udělal především ilustracemi La Fontainových bajek, Tří mušketýrů, Pohádek bratří Grimmů či legendy o Golemovi.
V minulosti bylo také možné Bornovu tvorbu takřka denně spatřit na stránkách novin a časopisů. Kreslený humor publikoval například v Lidových novinách, Mladém světě, Květech nebo ve Sluníčku a Mateřídoušce.
Výtvarně se podílel i na šestém pokračování úspěšné filmové série o "básnících". To mělo premiéru letos v dubnu pod názvem Jak básníci čekají na zázrak.
Zároveň byl Born autorem grafických listů, divadelních scén či kostýmů. Ve světě filmu je Born známý také seriálem Žofka a spol. či animovaným filmem Robinson Crusoe, námořník z Yorku. Se scenáristou Milošem Macourkem vytvořil přes šedesát snímků. "Bohužel, co odešel do věčných lovišť Miloš Macourek, přestal jsem filmy dělat. Nemám už zapotřebí si zvykat na někoho jiného," prohlásil již dříve Born.
Ovlivnil řadu generací
V roce 1974 byl výtvarník vyhlášen v Montrealu nejlepším karikaturistou roku. Mezinárodní úspěchy v šedesátých a sedmdesátých letech mu navíc otevřely hranice, takže se mohl věnovat své velké vášni - cestování. Zážitky z cest shrnul v kresbách do knížky Born na cestách.
"Svou formou, rozsahem i originalitou jedinečná tvorba pana Adolfa Borna ovlivnila řadu generací a našla své uplatnění rovněž v oblasti filmové tvorby. Filmová a televizní díla vycházející z Bornovy laskavé poetiky patří k národním klenotům,“ uvedla loni programová ředitelka Zlín Film Festivalu, na kterém byl Born oceněn.
K ilustracím ho přivedl Robinson Crusoe
Adolf Born se narodil 12. června 1930 v Českých Velenicích do rodiny železničáře. Studoval v ateliéru Antonína Pelce na Vysoké škole umělecko-průmyslové, poté na Akademii výtvarných umění. V roce 1962 se oženil s Emilií Kašákovou. Dva roky poté se jim narodila dcera Erika, nyní uznávaná malířka a sochařka. Kromě ocenění v Montrealu získal Born i francouzský Řád umění a literatury. V roce 2013 dostal na festivalu Anifilm cenu za celoživotní přínos animovanému filmu.
K ilustracím, které Borna proslavily, ho před desítkami let přivedl právě zmíněný námořník Robinson Crusoe. "Když jsem dostal tuhle knížku ve svých dvanácti letech, tak jsem věděl, že bych k nim chtěl dělat obrázky. A to se mi splnilo, ilustroval jsem je a ještě jsem pak dělal se Stanislavem Látalem celovečerní loutkový film," uvedl umělec loni ve Zlíně.
PROGRAMOVÁ ZMĚNA:
— Česká televize (@CzechTV) May 22, 2016
15:35 ČT1 Na plovárně
17:30 ČT1 Úsměvy Adolfa Borna
20:20 ČTart dokument Adolf Born (premiéra) pic.twitter.com/v8rfshc1Yf
Několik dní před smrtí se Born setkal s prezidentem Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně Čestmírem Vančurou. Chystali opakování Bornovy výstavy, která loni festival doprovázela. "Jeho výtvarný projev je fascinující, kultivovaný a přívětivě hravý. Názvy, které každé grafice nebo obrazu dával, jsou součástí díla. Nejspíše to nikdo neuměl tak jako on, abychom tak snadno a rádi věřili všem těm jeho laskavým absurditám. Měl to v sobě a nejvíc to stejně bavilo jeho samotného. I proto jsou ty věci tak dobré," uvedl Vančura.
Shodou okolností nyní opět vycházejí některé Bornem ilustrované knihy. "Při příležitosti jeho 85. narozenin, jsme se s Adolfem Bornem dohodli, že znovu vydáme nejhezčí knihy, na nichž pracoval," uvedl programový ředitel Albatrosu. Již vyšla kniha O třech písmenkách a na řadě je Robinson Crusoe. "Splnili jsme také malířovo přání ilustrovat knihu o strašidlech. Na podzim tak vyjde v premiéře Adolfem Bornem ilustrovaná kniha Dům, ve kterém straší, kterou sestavil Charles Dickens," doplnil.
Adolf Born (12. 6 1930 – 22. 5. 2016 pic.twitter.com/VocM42waOI
— Jan Neubauer (@neubJan) May 22, 2016