Šéf ČT: Zemanovy výzvy k zestátnění jsou extrém. Kvůli útokům na redaktory jsme posílili bezpečnost

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
12. 5. 2016 15:40
Prezident Miloš Zeman opět zaútočil na Českou televizi. Nazval ji hlásnou troubou TOP 09 a soudí, že by měla být zestátněna. Ředitel ČT Petr Dvořák se proti tomu ohrazuje. "Že se občas tomu či onomu politikovi, podnikateli nebo státnímu úředníkovi nelíbí, o čem a jak Česká televize informuje, to je přirozené. (...) Ale proklamace vyzývající ke znárodnění televize z úst vrcholného představitele státu jako jistý extrém vnímám," uvedl Dvořák v písemném rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Foto: Ludvík Hradilek

Podle prezidenta Miloše Zemana by Česká televize měla být znárodněna. Co na to říkáte?

Na to se popravdě příliš mnoho říct nedá. V České republice byla posledních pětadvacet let budována samostatně fungující, nezávislá televize, která neslouží politickým, mocenským ani obchodním zájmům. Česká televize je dnes v mnoha ohledech na stejné, někde i vyšší úrovni než tradiční média veřejné služby v západní Evropě. Troufám si říct, že je podstatným integračním prvkem současné společnosti.

ČT je podle prezidenta hlásnou troubou TOP 09...

To je samozřejmě zcela neopodstatněné tvrzení. Veřejně dostupné analýzy našeho zpravodajství, které pro Radu ČT vypracovávají nezávislé agentury, ukazují, že zastoupení jednotlivých politických subjektů ve vysílání České televize odpovídá rozložení politických sil ve vrcholných volených orgánech. Netuším, jakými argumenty a daty pan prezident tuto výhradu podkládá. Pokud nějaké existují, měli by je novináři znát.

Zemanův návrh podpořil i ministr financí Andrej Babiš, ČT poslední dobou kritizuje čím dál více politiků. Máte dojem, že se politický tlak na ČT zvyšuje?

Že se občas tomu či onomu politikovi, podnikateli nebo státnímu úředníkovi nelíbí, o čem a jak Česká televize informuje, to je přirozené. A že ji poté veřejně kritizuje, to je do určité míry i pochopitelné. Státní televize by jistě poskytovala méně důvodů k takové nespokojenosti. Ale proklamace vyzývající ke znárodnění televize z úst vrcholného představitele státu jako jistý extrém vnímám. Tlaky se tak možná stupňují, ale jde o útoky stále stejných lidí.

Myslíte, že ten tlak může souviset s tím, že vám příští rok končí mandát a bude se volit nový ředitel?

Jaké jsou motivace, netuším. Možná se jen současná nezávisle fungující televize některým lidem nehodí. Možná by s blížící se volbou generálního ředitele chtěli ukázat, jak by měla Česká televize vypadat, aby odpovídala jejich představám.

Nevysíláme jinak než dříve

Objevují se také zprávy, že vaši redaktoři čelí nadávkám nebo napadání při práci v terénu. Přibývá podle vás oproti minulým letům takových situací?

To, co v České televizi obecně vnímáme, je narůstající aktivita určitých skupin lidí, kteří i za naprostou maličkostí, jako je zmínka o nikábu v dětském cestovatelském pořadu, hledají tendenčnost, manipulaci nebo spiknutí. Ale nechci to zlehčovat. Ano, naši redaktoři, kteří odvádějí skvělou práci, jsou terčem agresivních textů, neopodstatněných stížností a nyní, bohužel, i fyzických útoků. Tento stav podle mě nicméně nesouvisí s tím, že by Česká televize vysílala jinak než dříve, souvisí spíše s celkovou extremizací určité části naší společnosti.

Přijali jste kvůli tomu nějaká opatření? Školíte třeba zaměstnance, jak na podobné situace reagovat?

Bezpečnostní opatření v České televizi odrážejí aktuální bezpečnostní rizika a přizpůsobují se jim. Posílili jsme významně vnitřní bezpečnost, ale detaily prozrazovat nebudu.

Mění se podle vás celkově vztah veřejnosti k ČT k horšímu? Pokud ano, čím to podle vás je?

Jsou určitě skupiny lidí, jejichž postoj k České televizi lze označit za vyhrocený. Jsou to skupiny mediálně aktivní, jsou aktivní na sociálních sítích, jsou aktivní v korespondenci s našimi dozorovými orgány a leckde jinde. Nejsou ale odrazem většinové společnosti. Pokud bychom například vzali sledovanost jako jeden z parametrů, které odkazují na postoje lidí k České televizi, pak rok 2015 byl v úhrnu nejsledovanějším za posledních sedm let. Přičemž spokojenost diváků a míra jejich důvěry v Českou televizi, což jsou další ze zásadních měřených parametrů, zůstávají poslední roky na obdobné, velmi vysoké úrovni.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání řeší poslední dobou také velké množství stížností, například na zpravodajství o Ukrajině a podobně. Myslíte, že jsou některé výtky opodstatněné?

Právě tento typ stížností vnímám jako důsledek obecně vyhrocené situace ve společnosti. Většina z nich nemá racionální a vyargumentované jádro. Jsem přesvědčený o tom, že lidé ve zpravodajství České televize odvádějí práci na světově srovnatelné úrovni, což samozřejmě neznamená, že se občas nestane chyba. Tu jsme připraveni přiznat, napravit ji, omluvit se za ni. A na okraj, neodpustím si poznamenat, že ČT24 je nejsledovanějším veřejnoprávním, ryze zpravodajským kanálem v Evropě.

 

Právě se děje

Další zprávy