Zemanovi věří skoro polovina lidí, i tak jeho podpora klesá

ČTK ČTK
1. 6. 2015 14:19
Podpora prezidentovi i vládě oproti předchozímu měsíci mírně klesla. Zemanovi aktuálně věří 46 procent lidí, vládě o dvě procenta méně.
prezident Miloš Zeman
prezident Miloš Zeman | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezidentovi Miloši Zemanovi i vládě lehce klesla důvěra veřejnosti. Nejvyšší důvěru mají tradičně obecní zastupitelé a starostové, kterým věří shodně 62 procent Čechů. I u nich se ale důvěra mírně snížila.

Vyplynulo to z květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Prezidentovi častěji důvěřují lidé starší 60 let, ekonomicky neaktivní, důchodci, lidé, kteří se politicky zařazují na levici a levý střed, a příznivci ČSSD a KSČM.

Vládě častěji důvěřují zejména dotázaní s dobrou životní úrovní, řadoví zaměstnanci a nadprůměrné důvěře se vláda těší mezi přívrženci koaličních stran ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Pokles důvěry se v květnu dotkl také senátorů, kterým nyní věří 34 procent lidí proti dubnovým 35 procentům. Dolní parlamentní komora se těší stejné důvěře jako v dubnu, kdy jí věřilo 34 procent občanů.

Krajským zastupitelstvům věří 43 procent lidí, ovšem důvěra hejtmanům za měsíc klesla o tři body na 38 procent. Podle průzkumu je 21 procent lidí spokojeno s politickou situací, což je o dva procentní body více než před měsícem a stejně jako v únoru.

Současně ale vzrostla i nespokojenost lidí o tři procenta na 45 procent. Spokojenější s politickou situací jsou častěji mladí lidé do 29 let, respondenti s dobrou životní úrovní a příznivci ANO a KDU-ČSL.

Centrum provedlo průzkum v době od 11. do 18. května mezi tisícovkou lidí starších 15 let.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy