Průzkum: Lidé nejvíc věří Zemanovi, jeho podpora roste

ČTK ČTK
24. 10. 2014 16:15
Spolu s obecními zastupitelstvy je prezident s 58 procenty nejdůvěryhodnější ústavní institucí.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Důvěra lidí v prezidenta Miloše Zemana od září stoupla, věří mu 58 procent lidí. Spolu s obecními zastupitelstvy je tak v současné době nejdůvěryhodnější ústavní institucí. Následují starostové, jejichž důvěryhodnost se však stejně jako obcím mírně snížila.

Vyplynulo to z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Nejméně lidé věří Senátu.

S politikou je spokojeno 18 procent lidí

Spokojenost s celkovou politickou situací vyjádřilo jen 18 procent. Více lidí je s ní tedy nespokojeno, a to konkrétně 46 procent. Proti září se tato čísla nijak nezměnila.

Důvěra v prezidenta se proti předchozímu měsíci zvýšila o tři procentní body, naopak podíl lidí, kteří věří obecním zastupitelstvům, klesl o dva body na 58 procent. Stejně si pohoršili i starostové, kterým nyní důvěřuje 57 procent lidí.

S malým odstupem za starosty se umístila vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Věří jí 49 procent občanů, o měsících dříve jich bylo 45 procent.

Žádná instituce si nepolepšila

S výjimkou prezidenta a vlády si tak žádná z hodnocených institucí nepolepšila. Důvěryhodnost Sněmovny stagnovala na 34 procentech. Nejvíce, o pět procentních bodů, si pohoršili hejtmani a krajská zastupitelstva, kterým vyjádřilo důvěru 36 procent, respektive dvě pětiny Čechů.

"Důvěryhodnost osob stojících v čele obecních a krajských samospráv v zásadě přesně kopíruje míru důvěry, kterou mezi občany požívají obecní nebo krajská zastupitelstva," uvedli k tomu autoři průzkumu.

Nejmenší počet hlasů důvěry dostal od respondentů Senát. Věří mu 31 procent občanů. V porovnání se zářím je to o dva procentní body méně, což je ale na úrovni statistické chyby.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy