Průzkum: Lidé nejvíc věří Zemanovi, jeho podpora roste

ČTK ČTK
24. 10. 2014 16:15
Spolu s obecními zastupitelstvy je prezident s 58 procenty nejdůvěryhodnější ústavní institucí.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Důvěra lidí v prezidenta Miloše Zemana od září stoupla, věří mu 58 procent lidí. Spolu s obecními zastupitelstvy je tak v současné době nejdůvěryhodnější ústavní institucí. Následují starostové, jejichž důvěryhodnost se však stejně jako obcím mírně snížila.

Vyplynulo to z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Nejméně lidé věří Senátu.

S politikou je spokojeno 18 procent lidí

Spokojenost s celkovou politickou situací vyjádřilo jen 18 procent. Více lidí je s ní tedy nespokojeno, a to konkrétně 46 procent. Proti září se tato čísla nijak nezměnila.

Důvěra v prezidenta se proti předchozímu měsíci zvýšila o tři procentní body, naopak podíl lidí, kteří věří obecním zastupitelstvům, klesl o dva body na 58 procent. Stejně si pohoršili i starostové, kterým nyní důvěřuje 57 procent lidí.

S malým odstupem za starosty se umístila vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Věří jí 49 procent občanů, o měsících dříve jich bylo 45 procent.

Žádná instituce si nepolepšila

S výjimkou prezidenta a vlády si tak žádná z hodnocených institucí nepolepšila. Důvěryhodnost Sněmovny stagnovala na 34 procentech. Nejvíce, o pět procentních bodů, si pohoršili hejtmani a krajská zastupitelstva, kterým vyjádřilo důvěru 36 procent, respektive dvě pětiny Čechů.

"Důvěryhodnost osob stojících v čele obecních a krajských samospráv v zásadě přesně kopíruje míru důvěry, kterou mezi občany požívají obecní nebo krajská zastupitelstva," uvedli k tomu autoři průzkumu.

Nejmenší počet hlasů důvěry dostal od respondentů Senát. Věří mu 31 procent občanů. V porovnání se zářím je to o dva procentní body méně, což je ale na úrovni statistické chyby.

 

Právě se děje

Další zprávy