Hlasujte, kdo za Klause. Kníže, či ústavní soudce?

Domácí ČTK Domácí, ČTK
26. 9. 2011 15:57
Objevila se tři jména potenciálních prezidentských kandidátů: Sobotka, Schwarzenberg, Rychetský
Naším kandidátem na prezidenta je Karel Schwarzenberg, říká TOP 09.
Naším kandidátem na prezidenta je Karel Schwarzenberg, říká TOP 09. | Foto: Jan Langer

Praha - Češi sice ještě nevědí, jak bude zvolen jejich nový prezident, dozvídají se však postupně jména politiků, kteří by chtěli či mohli nahradit na Pražském hradě Václava Klause.

Během čtyř dnů se objevila hned tři jména: Karla Schwarzenberga, Přemysla Sobotky a Pavla Rychetského.

Jasným kandidátem na post prezidenta je pro stranu TOP 09 její předseda a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

V rozhovoru pro sobotní vydání deníku Právo to řekl předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík. Zároveň uvedl, že TOP 09 podpoří přímou volbu hlavy státu, ať bude se změnami pravomocí prezidenta, či bez nich.

"Náš kandidát na Hrad je jasný a je jím Karel Schwarzenberg. On to zatím nepotvrdil, logicky vyčkává a oznámí svou kandidaturu, až se bude vědět, zda se bude volit přímo," řekl Gazdík.

Úmysl kandidovat na prezidenta v pátek oficiálně ohlásil místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Požádal o podporu své kandidatury v rámci ODS na místním sněmu strany v Liberci. Záměrem usilovat o místo po Václavu Klausovi se netajil už dříve.

O nominaci by mohl v rámci strany soupeřit s předsedkyní sněmovny Miroslavou Němcovou (ODS), která už také dala najevo ochotu kandidovat.

Kandidátem sociální demokracie by zase mohl být dosavadní předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Že se o kandidatuře Rychetského v nejužším vedení sociální demokracie diskutuje, potvrdil Mladé frontě Dnes středočeský hejtman David Rath.

Sám Rychetský ale následně uvedl, že o kandidatuře neuvažuje.

"Uchazečů, kteří se sami hlásí o prezidentskou funkci, je již tolik, že je z nich tlačenice. Nehodlám se k nim přidávat a jejich řady rozšiřovat. Ve své ústavní funkci, kterou nyní zastávám, navíc nepovažuji za vhodné takovou kandidaturu ohlašovat nebo se k ní vyjadřovat anebo se dokonce angažovat v oblasti politiky," prohlásil.

Klausova nástupce bude třeba vybrat do počátku roku 2013. Zatím ale není jasné, jakým způsobem bude zvolen. Sněmovna tento týden odstartovala proces schvalování vládního návrhu ústavní novely na zavedení přímé volby prezidenta, aby si hlavu státu mohli vybrat všichni čeští voliči, nejen parlament.

Prosazení přímé volby ale bude záviset přinejmenším v dolní komoře parlamentu na uspokojení požadavků opoziční ČSSD, která chce úpravy prezidentských kompetencí. Zastánci přímé volby by pak pro ústavní novelu potřebovali získat ještě souhlas Senátu, který by přímou volbou přišel o část ze svých nemnoha pravomocí.

Pokud se politici během příštího roku nedohodnou, Klausova nástupce by znovu vybírali členové obou komor parlamentu.

 

Právě se děje

Další zprávy