reklama
 
 

Zeman zvažuje návrat do politiky v čele nové strany

16. 9. 2009 15:57
Kandidovat by mohl už ve volbách v příštím roce

Praha - Expremiér Miloš Zeman uvažuje o založení nové strany, se kterou se už možná zúčastní parlamentních voleb v příštím roce.

Jmenovat by se prý mohla Strana práv občanů, sdělil na dnešní tiskové konferenci po zasedání sdružení Přátelé Miloše Zemana. Jako příčinu oživení politické kariéry uvedl dnešní tlak rady sdružení.

Připomněl také jednu ze svých podmínek návratu do politiky a to vznik velké koalice. Tu by prý považoval za zradu občanských a sociálních demokratů na občanech.

Zeman po volbách v roce 1998 vytvořil vládu na základě takzvané opoziční smlouvy s ODS, kterou mnozí politologové považují za druh velké koalice. To ale on sám odmítá.

Kdyby taková strana vznikla, ať už do voleb nebo až po nich, měla by podle něj přijít s novým tématem. Tím by mělo být rozšíření práv občanů, dodal.

Zeman řekl, že má na mysli například posílení preferenčních hlasů při volbách tak, aby o pořadí kandidátů prakticky rozhodovali voliči. Stačí podle něj, že jim strany na kandidátkách dodají čtyřicet lidí na výběr. Ostatní rozhodnutí by ponechal na lidu.

Současné politické dění Zeman jako občan považuje za "šaškárnu" a "Kocourkov". Jako politik by zamítl programy obou nejsilnějších stran - ODS i ČSSD. Zavrhl návrhy ODS na daňové úlevy. Vrátil by se prý k daňové progresi.

Bývalý premiér a předseda ČSSD rovněž zavrhl takzvané šrotovné na automobily a 13. důchod, který prosazuje ČSSD. Šrotovné je podle něj stejný nesmysl, jako kdyby na příklad požadoval klozetovné, protože mu právě montují nový rozhodně ekologičtější záchod.

autor: ČTK | 16. 9. 2009 15:57

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama