Ruskou invazi na Ukrajinu označil Zeman za nejvýznamnější událost končícího roku. Zdůraznil, že byl vždy stoupencem korektních ekonomických vztahů s Ruskem, hlavně kvůli dodávkám relativně levných energetických surovin. "Ale jsou situace, kdy ekonomické zájmy musí ustoupit zájmům bezpečnostním," uvedl.
Nynější dění na Ukrajině podle něj ohrožuje celosvětovou bezpečnost, takže i českou. "Proto plně podporuji pomoc České republiky bojující Ukrajině a věřím, že tlak svobodných zemí dříve nebo později přiměje Rusko, aby území Ukrajiny opustilo," řekl Zeman.
Český prezident, který byl v minulosti kritiky obviňován z přílišného proruského postoje, odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu bezprostředně po jejím začátku 24. února. Zeman tehdy uvedl, že Rusko se dopouští zločinu proti míru a jeho útok na Ukrajinu je třeba důsledně odsoudit, a to i činy.
Daňové změny
Vláda podle prezidenta Miloše Zemana také musí přijmout některé daňové návrhy ekonomů, které se týkají příjmů státního rozpočtu. Deficit státních financí je jedním ze zdrojů inflace, uvedl.
Reakce na projev Miloše Zemana
- Zemanův projev byl podle premiéra Petra Fialy hlavně ohlédnutím za vlastní kariérou. Shodují se v názoru na ruskou agresi, premiér ocenil Zemanovu podporu Izraele.
- Ministr vnitra Vít Rakušan doufá, že poslední Zemanův projev bude koncem éry a začátkem lepší. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová věří, že příštího prezidenta budou mnohem víc zajímat spoluobčané.
- Zeman podle předsedy SPD Tomia Okamury v projevu opomněl totální selhání vlády v boji proti inflaci.
- Podle bývalého ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka šlo o dosud nejvíce nadstranické Zemanovo poselství.
- Kandidátka na prezidenta Danuše Nerudová ocenila, že Zeman dnes symbolicky dokončil svůj obrat od Ruska, další kandidát Petr Pavel v jeho projevu postrádal slova o těžkých časech, ale i povzbuzení.
- Šéf hnutí ANO a prezidentský kandidát Andrej Babiš souhlasí se Zemanovým výběrem nejdůležitějších událostí roku i jejich hodnocením.
- Podle prezidentského kandidáta Pavla Fischera nezanechal projev nic k přemýšlení.
Zdražování má podle Zemana několik faktorů, mezi které patří i zvyšování úrokových sazeb centrální bankou. "Protože úroky jsou náklad a náklad se promítá do ceny," uvedl. Doplnil, že kvůli tomu využil své zákonné oprávnění a do bankovní rady České národní banky (ČNB) letos jmenoval guvernéra i členy, kteří byli oponenty zvyšování úrokových sazeb. "Tyto sazby totiž prohlubují hypoteční krizi a snižují dostupnost úvěrů," konstatoval Zeman.
"Hájím české zájmy"
Jako prezident se Zeman dle svých slov hlavně snažil hájit české národní zájmy. Kvůli zlepšování ekonomické výkonnosti a životní úrovně jsou podle něj proto národním zájmem podpora exportu, ekonomické diplomacie a udržování korektních vztahů se všemi významnými zeměmi. Doplnil, že kvůli tomu podnikl řadu zahraničních cest za doprovodu podnikatelských delegací.
Vedle toho se Zeman snažil zachovat českou suverenitu, podotkl. Varuje proto před většinovým rozhodováním v rámci Evropské unie. "Mohlo by to znamenat, že ČR ztratí část své suverenity, protože bude přehlasována většími zeměmi. Jsem odpůrcem tohoto řešení," konstatoval.
Za svou srdeční záležitost pak označil vztah s Izraelem, u kterého usiloval o vztahy nad rámec těch, které jsou v rámci mezinárodních struktur běžné. "Je to malý a statečný národ, který dal lidstvu nesmírné množství vynikajících osobností, prošel strašnou tragédií a velkým utrpením," uvedl. Připomněl, že v červenci v Praze obdržel od izraelského prezidenta Jicchaka Herzoga nejvyšší izraelské státní vyznamenání Řád cti.
Prezident se rozloučil parafrází slov básně Vítězslava Nezvala. "Kdybychom se víckrát neviděli, bylo to krásné a bylo toho dost. Sbohem a šáteček," uvedl Zeman. Prezident, kterému v minulosti doktoři zakázali kvůli zdravotním problémům kouření a alkohol, v závěru projevu připil divákům číší s červenou tekutinou.