Zeman ve Vladislavském sále: Všichni vyznamenaní pomohli své zemi

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 10. 2016 22:05
"Všichni dnes vyznamenaní své zemi různým způsobem a v různých profesích pomohli," řekl prezident ve Vladislavském sále při ceremoniálu v den výročí vzniku státu. Jako kořeny české společnosti Zeman ve svém projevu jmenoval legionářskou a sokolskou tradici, tradici boje proti nacismu i tradici křesťanských hodnot. Připomněl také Pražské jaro z roku 1968 i revoluci proti komunistické totalitě v roce 1989.
Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman | Foto: ČTK

Praha - O kořenech české státnosti a s nimi spojených zásluhách lidí, které vyznamenává, mluvil dnes prezident Miloš Zeman v projevu před předáváním státních vyznamenání na Pražském hradě. Všichni pomohli své zemi, řekl. O sporu kolem neocenění Jiřího Bradyho se nezmínil.

"Všichni dnes vyznamenaní své zemi různým způsobem a v různých profesích pomohli," řekl prezident ve Vladislavském sále při ceremoniálu v den výročí vzniku státu.

Jako kořeny české společnosti Zeman jmenoval legionářskou a sokolskou tradici, tradici boje proti nacismu i tradici křesťanských hodnot. Připomněl Pražské jaro z roku 1968 i revoluci proti komunistické totalitě v roce 1989. Oceněné podnikatele spojil s tradicí baťovského podnikání. Malý a slabý kořínek české státnosti podle prezidenta vznikl v roce 2004 vstupem České republiky do Evropské unie.

Na závěr projevu Zeman zmínil heslo podnikatele Tomáše Bati Neříkej, že to nejde, řekni, že to neumíš. Ocenění podle prezidenta svým životem prokázali, že to umějí.

Kvůli neocenění Jiřího Bradyho, který prošel koncentračními tábory v Osvětimi a Terezíně a velkou část života věnoval osvětě o holokaustu, dnes na Hrad nepřišli někteří politici. Spor kolem Bradyho se rozvinul poté, co jeho příbuzný a ministr kultury Daniel Hermana (KDU-ČSL) uvedl, že byl Zemanem varován, že Bradyho vyškrtne ze seznamu oceněných, jestliže se ministr sejde s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Herman Zemanovi nevyhověl, Bradyho jméno se na seznamu oceněných neobjevilo. Hrad souvislost popírá.

 

Právě se děje

Další zprávy