Zemanova kancelář sehnala placený komparz do Vladislavského sálu. Volná místa obsadí hradní kustodky

Jan Hejl Jan Hejl
28. 10. 2016 13:17
Ačkoliv Hrad sliboval, že nemá zapotřebí po mnoha omluvenkách hledat komparz na večerní ceremonii ve Vladislavském sále, podle zjištění Aktuálně.cz prázdná místa obsadí kustodky, které v sídle českého prezidenta pracují. Účast na udílení státních vyznamenání jim oznámil jejich nadřízený s tím, že za to dostanou finanční odměnu. Kustodky standardně pracují například při hradních výstavách nebo hlídají prostory stálých expozic. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček však odmítá, že by Hrad za sezení na prázdných židlích platil.
Miloš Zeman loni ve Vladislavském sále.
Miloš Zeman loni ve Vladislavském sále. | Foto: ČTK

Praha – Když po vypuknutí kauzy s neudělením státního vyznamenání Jiřímu Bradymu začaly přibývat omluvenky politiků a osobností veřejného života na ceremonii ve Vladislavském sále, šéf hradního protokolu Jindřich Forejt ujišťoval veřejnost, že volné židle budou obsazené.

"Rozhodně komparz nehledáme," odmítal Forejt a podobné zprávy označil za hysterické reakce a za pálení čarodějnic.

Podle zjištění deníku Aktuálně.cz ale Hrad „náhradní“ účastníky udílení státního vyznamenání nakonec našel. Prázdná místa ve Vladislavském sále obsadí kustodky z Pražského hradu, které v sídle prezidenta pracují, například hlídají hradní výstavy, uvádějí návštěvníky do obrazáren nebo historických sálů.

Tito „komparzisté“ mají na Hrad dorazit hodinu před zahájením udílení státních vyznamenání, tedy v 19 hodin. Pozvaní jsou i na navazující slavnostní recepci.

"V pátek mně volal nadřízený a řekl mi, že mám přijít a že se zúčastníme předávání státních vyznamenáni a poté můžeme jít i na recepci,“ řekla redakci jedna ze zaměstnankyň, která pracuje na Pražském hradě jako kustodka a v běžném provozu hlídá prostory stálých expozic.

„Za naši účast dostaneme zaplaceno, bude to prý bráno jako tříhodinová směna," dodala. Kustodi byli také upozorněni, že večer pro ně může skončit i velmi rychle. Pokud se ukáže, že pozvaných hostů slavnostního aktu dorazil dostatek, budou posláni domů.

Že by Hrad platil za místa ve Vladislavském sále, však odmítá prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Židle opravdu nejsou zpoplatněny jako v divadle a odměnu za usednutí na ně nezavádíme a zavádět nikdy nehodláme,“ tvrdí Ovčáček a dodává, že se kancelář prezidenta „plně soustředí na důstojný průběh oslav.“

Zemanův mluvčí zároveň řekl, že na Hradě večer budou i zaměstnanci kanceláře prezidenta a Správy pražského hradu. „A představte si, i tiskový mluvčí bude sedět ve Vladislavském sále. Tedy pokud mi to Aktuálně.cz dovolí,“ odpověděl Ovčáček na dotaz, zda může vyloučit účast kustodů na ceremonii.

Na oslavách státního svátku na Pražském hradě budou zcela chybět zástupci vládní KDU-ČSL. Nepřijdou ani zástupci TOP 09 a ODS, na Hrad se nechystají ani někteří sociálnědemokratičtí zástupci. Protestují tak proti neudělení státního vyznamenání přeživšímu holocaustu Jiřímu Bradymu.

Tomu údajně prezident Miloš Zeman prostřednictvím šéfa hradního protokolu nejprve přislíbil vyznamenání. Po schůzce jeho synovce, ministra kultury Daniela Hermana s dalajlámou jeho ocenění zrušil.

Účast na předávání letošních státních vyznamenání nejprve odřekla část rektorů vysokých škol. Stejně jako loni reagovali na to, že pozvánku na Hrad nedostali názoroví odpůrci prezidenta Zemana. Nepřijde ani ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, který označil situaci kolem Hradu za nemravnou. Slavnostní ceremonie se nezúčastní ani plzeňský biskup Tomáš Holub nebo eurokomisařka Věra Jourová.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy