Zemanova kancelář sehnala placený komparz do Vladislavského sálu. Volná místa obsadí hradní kustodky

Jan Hejl Jan Hejl
28. 10. 2016 13:17
Ačkoliv Hrad sliboval, že nemá zapotřebí po mnoha omluvenkách hledat komparz na večerní ceremonii ve Vladislavském sále, podle zjištění Aktuálně.cz prázdná místa obsadí kustodky, které v sídle českého prezidenta pracují. Účast na udílení státních vyznamenání jim oznámil jejich nadřízený s tím, že za to dostanou finanční odměnu. Kustodky standardně pracují například při hradních výstavách nebo hlídají prostory stálých expozic. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček však odmítá, že by Hrad za sezení na prázdných židlích platil.
Miloš Zeman loni ve Vladislavském sále.
Miloš Zeman loni ve Vladislavském sále. | Foto: ČTK

Praha – Když po vypuknutí kauzy s neudělením státního vyznamenání Jiřímu Bradymu začaly přibývat omluvenky politiků a osobností veřejného života na ceremonii ve Vladislavském sále, šéf hradního protokolu Jindřich Forejt ujišťoval veřejnost, že volné židle budou obsazené.

"Rozhodně komparz nehledáme," odmítal Forejt a podobné zprávy označil za hysterické reakce a za pálení čarodějnic.

Podle zjištění deníku Aktuálně.cz ale Hrad „náhradní“ účastníky udílení státního vyznamenání nakonec našel. Prázdná místa ve Vladislavském sále obsadí kustodky z Pražského hradu, které v sídle prezidenta pracují, například hlídají hradní výstavy, uvádějí návštěvníky do obrazáren nebo historických sálů.

Tito „komparzisté“ mají na Hrad dorazit hodinu před zahájením udílení státních vyznamenání, tedy v 19 hodin. Pozvaní jsou i na navazující slavnostní recepci.

"V pátek mně volal nadřízený a řekl mi, že mám přijít a že se zúčastníme předávání státních vyznamenáni a poté můžeme jít i na recepci,“ řekla redakci jedna ze zaměstnankyň, která pracuje na Pražském hradě jako kustodka a v běžném provozu hlídá prostory stálých expozic.

„Za naši účast dostaneme zaplaceno, bude to prý bráno jako tříhodinová směna," dodala. Kustodi byli také upozorněni, že večer pro ně může skončit i velmi rychle. Pokud se ukáže, že pozvaných hostů slavnostního aktu dorazil dostatek, budou posláni domů.

Že by Hrad platil za místa ve Vladislavském sále, však odmítá prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Židle opravdu nejsou zpoplatněny jako v divadle a odměnu za usednutí na ně nezavádíme a zavádět nikdy nehodláme,“ tvrdí Ovčáček a dodává, že se kancelář prezidenta „plně soustředí na důstojný průběh oslav.“

Zemanův mluvčí zároveň řekl, že na Hradě večer budou i zaměstnanci kanceláře prezidenta a Správy pražského hradu. „A představte si, i tiskový mluvčí bude sedět ve Vladislavském sále. Tedy pokud mi to Aktuálně.cz dovolí,“ odpověděl Ovčáček na dotaz, zda může vyloučit účast kustodů na ceremonii.

Na oslavách státního svátku na Pražském hradě budou zcela chybět zástupci vládní KDU-ČSL. Nepřijdou ani zástupci TOP 09 a ODS, na Hrad se nechystají ani někteří sociálnědemokratičtí zástupci. Protestují tak proti neudělení státního vyznamenání přeživšímu holocaustu Jiřímu Bradymu.

Tomu údajně prezident Miloš Zeman prostřednictvím šéfa hradního protokolu nejprve přislíbil vyznamenání. Po schůzce jeho synovce, ministra kultury Daniela Hermana s dalajlámou jeho ocenění zrušil.

Účast na předávání letošních státních vyznamenání nejprve odřekla část rektorů vysokých škol. Stejně jako loni reagovali na to, že pozvánku na Hrad nedostali názoroví odpůrci prezidenta Zemana. Nepřijde ani ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, který označil situaci kolem Hradu za nemravnou. Slavnostní ceremonie se nezúčastní ani plzeňský biskup Tomáš Holub nebo eurokomisařka Věra Jourová.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy