Zeman na Barrandově lhal o svém bývalém poradci. Omluvit se za něj má ministerstvo

Domácí Domácí
24. 5. 2019 14:34
Soud rozhodl, že se Česká republika musí omluvit za lživý výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho bývalém poradci Zdeňkovi Šarapatkovi. Zeman v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost a označil ho za ubožáka. Bývalý poradce však z úřadu odešel sám, dokonce podal nejprve výpověď, nakonec odešel dohodou. Jelikož hlavu státu žalovat nelze, za slova prezidenta se musí omluvit Ministerstvo financí. Informoval tom v pátek server iDNES.cz. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček i sám Šarapatka očekává, že se ministerstvo odvolá.
Prezident Miloš Zeman a Jaromír Soukup v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov.
Prezident Miloš Zeman a Jaromír Soukup v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. | Foto: TV Barrandov

V průběhu soudního jednání nechala soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Dagmar Stamidisová přehrát spornou pasáž z pořadu Týden s prezidentem. Ten televize Barrandov odvysílala 16. listopadu 2017, napsal iDNES.cz.

"Zdeněk Šarapatka je člověk, který kdysi pracoval, teď nevím, jestli v Lidovém domě než (na) Úřadu vlády, už je to hrozně dávno, ale vím, že jsem ho vyhodil pro neschopnost," prohlásil v pořadu Týden s prezidentem Zeman. Po několika dalších větách s moderátorem ještě dodal, že je Šarapatka ubožák.

Proti tomuto výroku se ale bývalý poradce Zemana ohradil. Z úřadu odešel sám a to právě kvůli názorovým rozporům se současným prezidentem. Nejprve podal výpověď, o pět dní později ale s úřadem uzavřel dohodu o rozvázaní pracovního poměru. Tyto dokumenty také předložil soudu.

Soudkyně dala Šarapatkovi za pravdu. Podle ní prezident nemluvil pravdu a mohl svým tvrzení žalobce poškodit. Ministerstvu financí dala sedmidenní lhůtu od nabytí právní moci rozsudku, aby se Šarapatkovi v doporučeném dopise za výrok prezidenta omluvilo.

Právní zástupkyně ministerstva financí nechtěla rozhodnutí soudu komentovat. Uvedla pouze, že o dalších krocích se bude muset poradit s advokátem prezidentské kanceláře.

Podle prezidentova mluvčího se rozhodnutí soudu hlavy státu nijak netýká. "Pana prezidenta se spor netýká, nebyl účastníkem sporu a nejedná se o jeho omluvu. Rozsudek není pravomocný, předpokládáme, že se ministerstvo financí odvolá," napsal Ovčáček ČTK v textové zprávě.

To, že se ministerstvo proti rozsudku odvolá, si myslí i sám Šarapatka. "Myslím si, že se určitě odvolají. Pro ně je každá minuta, kdy tu lež mohou protahovat, dobrá," míní.

Lživý výrok prezidenta podle něj ovlivnil jeho soukromý život. "Ta lež se šíří a žije si vlastním životem. Byla několikrát opakována v pořadech Jaromíra Soukupa. Také ji nedávno šířil další přítel prezidenta Zemana a jeho oblíbený novinář Xaver Veselý," sdělil Aktuálně.cz Šarapatka.

Šarapatkovi nejvíc vadí, že ho prezident označil za neschopného. Domnívá se, že poškozená reputace by mohla ohrozit jeho profesní kariéru. Také mu údajně nebylo příjemné, že uživatelé sociálních sítí často prezidentův výrok opakovali a on se nacházel pod neustálým tlakem, aby jejich tvrzení vyvracel.

"Mám radost. Je to taková malá satisfakce za lži prezidenta Zemana. Na druhou stranu to dokazuje, koho máme v čele země. Je to dobrá zpráva pro občany, že se nemusí nechat urážet od prezidenta republiky. Špatnou zprávou je, že v čele země stojí prezident, který je schopný lhát," shrnul Šarapatka.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Koalice Spolu navrhuje, aby šéf BIS Koudelka dostal státní vyznamenání

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) navrhuje, aby ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka obdržel státní vyznamenání. Chce tím ocenit práci kontrarozvědky pro českou bezpečnost, informovalo uskupení v tiskové zprávě. Medaile Za zásluhy by byla podle nich adekvátním oceněním i za zvládnutí situace v posledních dnech, kdy vyšly najevo informace o zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

Koudelka podle koalice Spolu nynější situaci, která vyústila v diplomatickou krizi mezi ČR a Ruskem, zvládl bravurně, i když byl vystaven "různým tlakům a zájmům ze strany zahraničních i domácích spolupracovníků cizích mocností". "Ředitel BIS Koudelka je člověk, který slouží občanům této země s plným nasazením. Dělá práci, o které se většinou vůbec nedozvíme, ale přesto je pro naši bezpečnost naprosto zásadní," uvedl v tiskové zprávě předseda lidovců Marian Jurečka.

Zeman činnost BIS a Koudelky dlouhodobě kritizuje, šéfa kontrarozvědky pětkrát odmítl jmenovat generálem. Premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden uvedl, že kabinet opět navrhne Koudelkovo povýšení do hodnosti generála. Vláda o tom bude rozhodovat v pondělí. Rovněž udělování státních vyznamenání patří mezi pravomoci prezidenta.

Aktualizováno před 48 minutami

Inspekce obvinila tři policejní důstojníky z vynášení informací podnikatelům

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila tři policejní důstojníky kvůli rozsáhlému úniku informací. Podle inspekce movitým podnikatelům poskytovali informace o tom, zda jsou tyto osoby, případně jimi ovládané společnosti, prověřované. Kromě tří policejních důstojníků v činné službě byli obviněni i dva bývalí policisté, jeden civilista a jedna firma. Na webu GIBS o tom v pátek informovala její mluvčí Ivana Nguyenová. Dozor nad vyšetřováním případu má Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Podle České televize a Českého rozhlasu případ souvisí s kauzou lobbisty Tomáše Horáčka, který je stíhán za korupci při zadávání nemocničních zakázek.

V případě získání informací o policejním prověřování z neveřejných evidencí mohli podnikatelé ovlivnit trestní řízení ve svůj prospěch nebo dosáhnout zmaření jednotlivých úkonů. "Podnikatelé za poskytování této 'ochrany' zaplatili minimálně jeden milion korun," uvedla Nguyenová.

Dva ze tří obviněných důstojníků slouží v ostravské expozituře Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Třetí u hospodářské kriminální policie na krajském policejním ředitelství Moravskoslezského kraje. Obviněny byly i čtyři další osoby, z toho dva bývalí policisté a jedna právnická osoba. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Stíhání proti nim je vedeno kvůli neoprávněnému přístupu k počítačovému systému a nosičům informací, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a podplacení. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným tři roky až deset let vězení.

Podle zdrojů webu iROZHLAS.cz stíhaní policisté Horáčkovi poskytovali informace z interních databází, informovali ho o připravovaných zásazích a údajně ho vedli jako informátora. Mezi obviněnými jsou podle serveru soukromí detektivové, kteří Horáčkovi zajišťovali například ochranu proti odposlechům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy