Zeman na Barrandově lhal o svém bývalém poradci. Omluvit se za něj má ministerstvo

Domácí Domácí
24. 5. 2019 14:34
Soud rozhodl, že se Česká republika musí omluvit za lživý výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho bývalém poradci Zdeňkovi Šarapatkovi. Zeman v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost a označil ho za ubožáka. Bývalý poradce však z úřadu odešel sám, dokonce podal nejprve výpověď, nakonec odešel dohodou. Jelikož hlavu státu žalovat nelze, za slova prezidenta se musí omluvit Ministerstvo financí. Informoval tom v pátek server iDNES.cz. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček i sám Šarapatka očekává, že se ministerstvo odvolá.
Prezident Miloš Zeman a Jaromír Soukup v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov.
Prezident Miloš Zeman a Jaromír Soukup v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. | Foto: TV Barrandov

V průběhu soudního jednání nechala soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Dagmar Stamidisová přehrát spornou pasáž z pořadu Týden s prezidentem. Ten televize Barrandov odvysílala 16. listopadu 2017, napsal iDNES.cz.

"Zdeněk Šarapatka je člověk, který kdysi pracoval, teď nevím, jestli v Lidovém domě než (na) Úřadu vlády, už je to hrozně dávno, ale vím, že jsem ho vyhodil pro neschopnost," prohlásil v pořadu Týden s prezidentem Zeman. Po několika dalších větách s moderátorem ještě dodal, že je Šarapatka ubožák.

Proti tomuto výroku se ale bývalý poradce Zemana ohradil. Z úřadu odešel sám a to právě kvůli názorovým rozporům se současným prezidentem. Nejprve podal výpověď, o pět dní později ale s úřadem uzavřel dohodu o rozvázaní pracovního poměru. Tyto dokumenty také předložil soudu.

Soudkyně dala Šarapatkovi za pravdu. Podle ní prezident nemluvil pravdu a mohl svým tvrzení žalobce poškodit. Ministerstvu financí dala sedmidenní lhůtu od nabytí právní moci rozsudku, aby se Šarapatkovi v doporučeném dopise za výrok prezidenta omluvilo.

Právní zástupkyně ministerstva financí nechtěla rozhodnutí soudu komentovat. Uvedla pouze, že o dalších krocích se bude muset poradit s advokátem prezidentské kanceláře.

Podle prezidentova mluvčího se rozhodnutí soudu hlavy státu nijak netýká. "Pana prezidenta se spor netýká, nebyl účastníkem sporu a nejedná se o jeho omluvu. Rozsudek není pravomocný, předpokládáme, že se ministerstvo financí odvolá," napsal Ovčáček ČTK v textové zprávě.

To, že se ministerstvo proti rozsudku odvolá, si myslí i sám Šarapatka. "Myslím si, že se určitě odvolají. Pro ně je každá minuta, kdy tu lež mohou protahovat, dobrá," míní.

Lživý výrok prezidenta podle něj ovlivnil jeho soukromý život. "Ta lež se šíří a žije si vlastním životem. Byla několikrát opakována v pořadech Jaromíra Soukupa. Také ji nedávno šířil další přítel prezidenta Zemana a jeho oblíbený novinář Xaver Veselý," sdělil Aktuálně.cz Šarapatka.

Šarapatkovi nejvíc vadí, že ho prezident označil za neschopného. Domnívá se, že poškozená reputace by mohla ohrozit jeho profesní kariéru. Také mu údajně nebylo příjemné, že uživatelé sociálních sítí často prezidentův výrok opakovali a on se nacházel pod neustálým tlakem, aby jejich tvrzení vyvracel.

"Mám radost. Je to taková malá satisfakce za lži prezidenta Zemana. Na druhou stranu to dokazuje, koho máme v čele země. Je to dobrá zpráva pro občany, že se nemusí nechat urážet od prezidenta republiky. Špatnou zprávou je, že v čele země stojí prezident, který je schopný lhát," shrnul Šarapatka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy