Sídlo hnutí Jaromíra Soukupa je v zástavě, magnát jím ručí za úvěry 600 milionů korun

Jan Horák Jan Horák
14. 5. 2019 5:30
Žádný nový politický subjekt letos zatím nevzbudil takovou pozornost jako hnutí List Jaromíra Soukupa. Mediální magnát uskupení propůjčil své jméno i tvář. Deník Aktuálně.cz nyní zjistil, že sídlo strany je zatížené jinou půjčkou. Bankovní. Objekt v pražské čtvrti Braník je v zástavě, podnikatel jím ručí za několik úvěrů v celkové výši přesahující částku 600 milionů korun. Na co magnát peníze potřebuje, nechtěl sdělit.
Jaromír Soukup oznámil vznik nové strany letos v lednu.
Jaromír Soukup oznámil vznik nové strany letos v lednu. | Foto: TV Barrandov

Hnutí List Jaromíra Soukupa sídlí v jednom z pětice propojených domů v pražském Braníku, kde Soukup soustředí valnou část svého mediálního byznysu. Centrálu tam má třeba vydavatelství Empresa Media vydávající tituly jako Týden, Instinkt či Faktor S. Zmíněný dům uvádí jako svou trvalou adresu i sám Soukup, oficiální sídlo tam má také klíčová část jeho byznysu, mediální agentura Medea. Právě ona si půjčky sjednala.

"Zástavní právo se zřizuje k zajištění dluhů vyplývajících ze smlouvy o úvěru ve znění případných dodatků, uzavřené mezi zástavním věřitelem a dlužníkem ve výši jistiny 51 600 000 Kč a jejich příslušenství," stojí v jednom z kontraktů, které má Aktuálně.cz k dispozici a jejichž prostřednictvím dal podnikatel bance do zástavy uvedenou nemovitost. 

Budova, v níž sídlí hnutí List Jaromíra Soukupa, je v zástavě.
Budova, v níž sídlí hnutí List Jaromíra Soukupa, je v zástavě. | Foto: Aktuálně.cz

Soukup takto dohromady ručí za pětici úvěrů v celkové výši 631,6 milionu korun. Peníze mu poskytla ČSOB. Přestože úvěry čerpá Medea, do zástavy dala nemovitost bance jiná Soukupova firma, J.S.P. Této firmě nemovitost patří. Zástavou si kryje banka svou půjčku. Pokud magnát závazkům nedostojí včas, o dům přijde.

"Když si jdete pořídit hypotéku na pět nebo sedm milionů, také po vás banka bude chtít zástavu domu. Pokud ty zdroje člověk nemá, musí zastavit něco, co má pro banku hodnotu, jinak mu nepůjčí," potvrzuje Michal Vaněček ze skupiny J&T, že v tomto ohledu Soukup postupuje standardně.

Soukupovy firmy se chovají jako jedna, říká děkan

"Kdyby to byla firma, která by měla takovou kondici, že výše úvěru by byla adekvátní jejím příjmům a měla schopnost to splatit podle plánovaného cash-flow, tak by tam zástava nutně nemusela být," podotýká však finančník. Právě v této úvaze by mohl ležet klíč k odpovědi, proč si magnát úvěry s ČSOB sjednal.

V zásadě celé portfolio Jaromíra Soukupa, jehož nejvýraznějšími zástupci jsou Medea, Empresa Media a Barrandov Televizní Studio, není v ideální ekonomické kondici. Podle děkana Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické Ladislava Mejzlíka fungují všechny firmy ze Soukupovy stáje jako jedna, touto optikou je tak třeba hledět i na zmíněné úvěry.

"Peníze v té skupině se distribuují. Že si jedna z těchto firem půjčí, nemusí znamenat, že peníze v této firmě zůstanou," uvedl pro Aktuálně.cz děkan Mejzlík. "Protože kterákoliv firma může kterékoliv firmě půjčit prostřednictvím toho, že zaplatí později dluhy, nebo jí pošle peníze, nebo jí poskytne služby. Takto se chovají jako celá skupina," vysvětlil Mejzlík, který se k hospodářskému stavu magnátova byznysu nedávno zevrubně vyjadřoval i pro ČT.

Pět úvěrů se splatností dvacet let

Podle účetních závěrek by Medea peníze nutně nepotřebovala, protože jako jedna z mála Soukupových firem vykazuje zisk. Sám magnát nechtěl Aktuálně.cz přiblížit, kam zmíněné úvěry ve skutečnosti směřují. Půjčky uzavíral postupně. Tři pochází z roku 2014, další dvě s ČSOB uzavřel v roce 2017. Podle informací Aktuálně.cz mají úvěry dvacetiletou splatnost.

"Peníze z úvěru musí být obecně použity pro účel tam sjednaný. Medea v tomhle směru není žádnou výjimkou. Každopádně až budu chtít do novin veřejně říkat své podnikatelské záměry, budete rozhodně první, komu dám vědět," sdělil serveru Aktuálně.cz. Na mediální scéně proslul především jako dvorní zpovědník prezidenta Miloše Zemana, s nímž pravidelně vede rozhovory v pořadu Týden s prezidentem.

Jaromír Soukup chce přitáhnout pozornost, jeho kandidatura je spíš jeho osobní PR, nezná střet s politikem, říká šéfredaktor Respektu Tabery | Video: DVTV, Daniela Drtinová

Letos v lednu na své stanici potvrdil to, o čem se spekulovalo už delší dobu: že sám má politické ambice. Oznámil záměr založit hnutí List Jaromíra Soukupa. "Dám svoje jméno všanc. Zakládám politické hnutí, které bude hájit zájmy českého národa. Buďme vlastenci a chraňme zájmy národa," prohlásil dramaticky v jednom ze svých pořadů. Ministerstvo registrovalo hnutí letos v březnu.

Jenže záhy vzal Soukup zpátečku. Hnutí sice nese jeho jméno, ale do nadcházejících voleb nevstoupí. Magnát podle svých nedávných slov nehodlá ani figurovat ve strukturách hnutí. "Založením Listu Jaromíra Soukupa chci pomoci těm, kteří chtějí změnit Česko k lepšímu. Politické hnutí není firma a nebude fungovat jako hnutí jednoho lídra," uvedl Soukup 19. března. O necelý měsíc pak oznámil, že bude kandidovat na prezidenta.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Evropská komise navrhla první regulaci umělé inteligence, omezí rozpoznávání obličejů

Evropská komise ve středu navrhla vůbec první pravidla využívání umělé inteligence, s jejichž pomocí by chtěla omezit škodlivé dopady například sledovacích či manipulativních technologií. Zásadně regulovat chce zejména možnosti rozpoznávání obličejů, které vzbuzují obavu u ochránců soukromí. Za porušování pravidel, jimiž by exekutiva Evropské unie chtěla zavést mezinárodní standardy v této dosud neregulované oblasti, mají hrozit vysoké pokuty.

Technologické firmy, které vidí v umělé inteligenci motor budoucího růstu, se k omezování stavějí spíše skepticky. I proto se očekává, že potřebné schválení pravidel členskými státy unie a Evropským parlamentem potrvá až několik let.

Navrhované nařízení zavádí několik kategorií systémů umělé inteligence podle jejich rizikovosti. Jako nepřijatelné označuje ty, které ohrožují životy, bezpečí či práva lidí. Zakázány proto mají být v EU například systémy umožňující vládám takzvané sociální hodnocení, které běžně používá ke sledování svých občanů například Peking. Zákaz se má týkat třeba i hraček s hlasovými asistenty, které navádí děti a mladé lidi k nebezpečnému chování.

Další skupinou jsou technologie s vysokým rizikem, které budou povoleny jen při splnění přísných požadavků. Mezi ně patří třeba software třídící uchazeče o práci či o bankovní půjčku, hodnotící zkoušky ve škole nebo ověřující spolehlivost důkazů u soudu. Řadí se sem také všechny systémy biometrické identifikace včetně rozpoznávání obličejů. Jejich obecné využívání bude zcela zakázáno a sáhnout k němu budou moci úřady jen ve výjimečných případech, například při pátrání po dětech či odhalování teroristických útoků.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Senátní výbor nepodpořil novelu volebního zákona. Senátorům chybí korespondenční volba

Senátní ústavně právní výbor navzdory očekávání nepodpořil volební novelu, která má zavést nový způsob přepočtu hlasů na poslanecké mandáty. Důvodem byla snaha části senátorů začlenit do novely také korespondenční hlasování pro Čechy v cizině, což výbor názorově rozdělilo na dvě stejné poloviny. Spor o podobu novely tak bude muset vyřešit Senát jako celek v příštím týdnu.

Možnost volit poštou prosazuje horní komora dlouhodobě kvůli krajanům, kteří v rozlehlejších zemích musí kvůli výběru poslanců podniknout dlouho a nákladnou cestu na ambasády. Ve Sněmovně se ale zatím pro podporu takové změny nenašel dostatek hlasů. Platí to i pro aktuální novelu, která musí být přijata včas tak, aby se říjnové volby do Sněmovny mohly uskutečnit v plném rozsahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy