Zeman podepsal text slibu dvakrát, v prvním byla chyba

Domácí Domácí
8. 3. 2013 16:01
I druhému podpisu byli přítomni předsedové Parlamentu, vlády a Ústavního soudu
Slavnostní podpis slibu, zde ještě s chybou.
Slavnostní podpis slibu, zde ještě s chybou. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Miloš Zeman musel podepsat prezidentský slib nadvakrát. Do původního protokolu se totiž vloudila gramatická chyba.

V pasáži, kde prezident slibuje, že svůj úřad bude zastávat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, chyběla slovu nejlepší pádová koncovka.

Podpisu opraveného slibu byli přítomni předsedové obou parlamentních komor, premiér a předseda Ústavního soudu, potvrdila kancelář Poslanecké sněmovny. Zeman text znovu podepsal krátce po 14. hodině po společném obědě s ústavními činiteli.

"Do protokolu, který přinesla Poslanecká sněmovna, se bohužel vloudil malý šotek. Stát se to může," uvedl pro ČT předseda SPOZ Vratislav Mynář, který se stane novým hradním kancléřem.

"Věříme, že při příští inauguraci si to pohlídáme, řekněme už z hradního protokolu, aby tahle chyba nikdy nenastala," doplnil Mynář.

Původní znění textu.
Původní znění textu. | Foto: Repro ČT24

Prezident Miloš Zeman se podpisem slibu v pátek po desáté hodině oficiálně ujal úřadu hlavy státu. Slavnostní akt proběhl ve Vladislavském sále před zraky členů vlády, Parlamentu, předsedy Ústavního soudu a zástupců církve.

Mezi hosty byla také nastupující první dáma Ivana Zemanová, dcera Miloše Zemana Kateřina, bývalý prezidentský pár a manželka zesnulého prezidenta Václava Havla Dagmar.

Po podpisu nový prezident pronesl inaugurační projev, v němž si vytyčil, že uklidní politickou scénu a bude bojovat proti kmotrům mafie, neonacistům a těm médiím, která "vymývají mozky".

Opravený prezidentský slib s podpisem nové hlavy státu
Opravený prezidentský slib s podpisem nové hlavy státu | Foto: Kancelář Poslanecké sněmovny

 

Právě se děje

před 38 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy