Zeman opět nejmenoval ředitele BIS Koudelku generálem, vládě nevyhověl posedmé

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 5. 2022 13:23
Prezident Miloš Zeman v pátek podle očekávání opět nejmenoval ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku do generálské hodnosti. Vláda s návrhem neuspěla už posedmé. Ředitel civilní kontrarozvědky Koudelka zůstává plukovníkem. Prezident má proti Koudelkovi i Bezpečnostní informační službě výhrady dlouhodobě, v minulosti o ní mluvil jako "čučkařích".
Michal Koudelka.
Michal Koudelka. | Foto: Jakub Plíhal

Zeman v neděli na Pražském hradě u příležitosti Dne vítězství jmenoval 19 generálů z řad armády, policie, hasičů, Vězeňské služby a tajných služeb. Do hodnosti generálporučíka povýšil ředitele Vojenského zpravodajství Jana Berouna a šéfa hasičů Vladimíra Vlčka. Generálmajory se stali první náměstek policejního prezidenta Tomáš Lerch, ředitel Vězeňské služby Simon Michalidis a zástupce ředitele Vojenského zpravodajství Radek Horáček. Další muži získali hodnost brigádního generála. Návrhu vlády jmenovat generálem ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku hlava státu opět nevyhověla.

Zeman před týdnem uvedl, že důvody svého rozhodnutí sdělil premiéru Petru Fialovi (ODS) za přítomnosti několika lidí z bezpečnostních složek. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News minulý týden své výhrady ke Koudelkovi označil za velmi vážné, nechtěl je ale zveřejnit. "Je to spíše právě záležitost bezpečnostní než veřejná, ale mám velmi vážné důvody," řekl Zeman.

Koudelka na Twitteru pogratuloval jmenovaným generálům a také poděkoval vládě za již sedmou nominaci. "Chci všechny ujistit, že budu se svým týmem tak jako doposud pracovat naplno pro Česko a její občany," dodal.

Prezident se podle dřívějších informací Hospodářských novin na návrh na jmenování Koudelky generálem "ani nepodíval a roztrhal ho". Zeman k tomu poznamenal, že návrh nechal skartovat, aby nebyl zneužit jeho podpis.

Fialova vláda v únoru potvrdila Koudelku ve funkci řádného ředitele BIS, kterou byl od loňského léta pověřený po skončení předchozího pětiletého mandátu.

Koudelka se narodil v roce 1965, vystudoval České vysoké učení technické. Je dlouholetým pracovníkem kontrarozvědky, v tajných službách je od roku 1992. Deset let vedl odbor kontrašpionáže. Ředitelem BIS ho v roce 2016 poprvé jmenovala vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD). Koudelka vystřídal dlouholetého šéfa BIS Jiřího Langa, který požádal o odvolání a nyní je ředitelem Národního bezpečnostního úřadu. Řízení BIS se opětovně plnohodnotně ujal letos 15. února.

Minulý kabinet Andreje Babiše (ANO) zdůvodňoval návrh jmenovat Koudelku generálem vysokými profesními a osobními kvalitami šéfa BIS, ale také velmi dobrými výsledky kontrarozvědky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy