Lex Babiš napadnou u Ústavního soudu vedle Zemana i poslanci ANO

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 2. 2017 15:37
Nově schválený zákon proti střetu zájmů tzv. lex Babiš napadl u Ústavního soud prezident Miloš Zeman a podobný krok chystají i poslanci z hnutí ANO. Hnutí ANO podobně jako prezident Zeman tvrdí, že části novely zákona o střetu zájmů jsou protiústavní. Podnět zatím směřuje vůči ustanovením, které zakazují přístup firem členů vlády k veřejným zakázkám, k dotacím a k investičním pobídkám a které omezují vlastnictví některých médií.
Andrej Babiš a Miloš Zeman.
Andrej Babiš a Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Prezident Miloš Zeman napadl u Ústavního soudu ČR zákon o střetu zájmů přezdívaný lex Babiš. Norma omezující přístup firem vlastněných členy vlády k některým státním podporám je podle něj protiústavní, porušuje zákaz diskriminace na základě majetku.

Vedle prezidenta Zemana se obrátí na Ústavní soud také poslanci hnutí ANO. Návrh by chtěli podat příští týden. "Podpořili jej i tři poslanci opozičního Úsvitu," řekl místopředseda Sněmovny a frakce hnutí Radek Vondráček.

"V tuto chvíli je návrh připravený, předpokládám podání příští týden," uvedl Vondráček. Podnět podepsalo podle něho 42 poslanců, z toho tři z klubu Úsvitu. Počet podpisů je dostatečný, pod návrh Ústavnímu soudu se musí podepsat nejméně 40 poslanců.

Hnutí ANO podobně jako prezident Zeman tvrdí, že části novely zákona o střetu zájmů jsou protiústavní. Podnět zatím směřuje vůči ustanovením, které zakazují přístup firem členů vlády k veřejným zakázkám, k dotacím a k investičním pobídkám a které omezují vlastnictví některých médií.

Vondráček uvedl, že jeden z právních rozborů ukazuje na vady v procesu přijímání novely. Je nakonec možné, že skupina poslanců ji napadne jako celek. "Rozsah napadení určujeme návrhem. Definitivně bychom se rozhodli příští týden. Primárně nám jde samozřejmě o lex Babiš," dodal.

Zeman napadl novelu kvůli spojenectví s Babišem

Předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek je přesvědčen o tom, že lex Babiš je v souladu s ústavou. Motivem prezidenta Miloše Zemana pro jeho napadení u Ústavního soudu je podle jeho názoru spojenectví mezi hlavou státu a ministrem financí a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem.

"Partnerství moci znamená někdy mnohem víc než partnerství z lásky," řekl novinářům Kalousek. Zdůraznil ale také, že konečné rozhodnutí o souladu sporných částí novely o střetu zájmů s ústavou je na Ústavním soudu, a rovněž to, že prezident má právo podnět dát. Podle Zemana porušuje diskutovaná část normy zákaz diskriminace na základě majetku.

Zákon nabyl účinnosti minulý týden. Zakazuje firmám, v nichž mají členové kabinetu nejméně čtvrtinový podíl, aby se ucházely o veřejné zakázky, nenárokové dotace a investiční pobídky. Součástí zákona je i ustanovení, které zakazuje členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Normu přijala sněmovna i přes prezidentovo veto. Zeman už dříve oznámil, že podnět k Ústavnímu soudu kvůli zákonu podá.

Neumím si představit, že by v parlamentu měli sedět jen lidi bez majetku, měla by tu být rovnost a liberálnost, něco jiného je střet zájmů. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 16 minutami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy