Babiš dal akcie svých firem do svěřenských fondů. Počítá se zpětným převodem

Jiří Hovorka Jiří Hovorka, Tomáš Pergler
Aktualizováno 3. 2. 2017 13:51
Akcie Agrofertu a SynBiolu přešly na svěřenské fondy. K převodu majetku přiměla ministra financí Andreje Babiše novela zákona o střetu zájmů, která je podle něj protiústavní. Na fondy budou dohlížet Babišovi právníci i jeho manželka.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: HN - Zuzana Šmajlerová

Praha – Ministr financí Andrej Babiš (ANO) přesunul své firmy pod svěřenské fondy, aby tak vyhověl novému zákonu o střetu zájmů, pro který se ujalo pojmenování lex Babiš. Pod svěřenské fondy přecházejí společnosti Agrofert a SynBiol, které zastřešují ministrovo podnikání. I do budoucna se tak budou moci ucházet o dotace a státní zakázky.

Správci fondů jsou předseda představenstva Agrofertu Zbyněk Průša a právník Alexej Bílek. Dohled nad nimi bude vykonávat tříčlenná rada, jejíž členkou je i Babišova životní partnerka Monika Babišová. Posledním členem je Václav Knotek, další právník, který s Babišem dlouhodobě spolupracuje.

"Je mým zájmem, aby správa majetku ve svěřenských fondech byla vykonávána zkušenými odborníky, kteří prostředí skupiny dobře znají. Totéž je zájmem managementu firem. Zájmy mé rodiny budou reprezentovány pouze jejím jedním zástupcem v kontrolních orgánech fondů," řekl Babiš.

Andrej Babiš vložil do prvního ze svěřenských fondů 90 procent akcií Agrofertu a 100 procent akcií SynBiolu, do druhého 10 procent akcií Agrofertu. Správcem většího fondu je Průša.

"Nedávno schválenou novelu zákona o střetu zájmů, která mění pravidla pro řešení konfliktu zájmů, považuji za protiústavní. Významnou měrou poškozuje moje základní ústavní práva a diskriminuje moje společnosti, nicméně jsem připraven ji respektovat, dokud bude součástí českého právního řádu," řekl k převodu svých firem Babiš. Že je zákon protiústavní, si myslí i prezident Miloš Zeman, Hrad by měl během února podat stížnost k Ústavnímu soudu.

Jste zkorumpovaná pakáž! Reportéři ČT naštvali Andreje Babiše
12:47
Jste zkorumpovaná pakáž! Reportéři ČT naštvali Andreje Babiše | Video: Česká televize

Novela zákona prošla sněmovnou definitivně v lednu, kdy poslanci poměrem 129:49 přehlasovali prezidentské veto. "Je dobře, že Poslanecká sněmovna navzdory odporu ANO zpřísnila zákon o střetu zájmů a omezila podnikání členů vlády. Ministři mají ve vládě hájit veřejný zájem, nemají podnikat, získávat dotace nebo se ucházet o veřejné zakázky," uvedl tehdy premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

"Zákon nenutí Andreje Babiše, aby někam převedl Agrofert, to dělá jenom proto, aby mohl Agrofert čerpat státní dotace a pobídky, takto je na to potřeba se dívat," řekl k převodu Babišových firem do svěřenského fondu předseda ODS Petr Fiala.

S převodem firem na svěřenské fondy Babišovi pomáhala právní kancelář Kocián Šolc Balaštík. V jejím pražském sídle ministr ve středu podepisoval notářské zápisy o převoditelnosti akcií. Zástupci kanceláře se k tomu nechtěli vyjádřit s odvoláním na advokátní předpisy.

Agrofert i Synbiol mají od 1. února v rejstříku zapsáno, že se jejich akcie mohou volně převést na "trustovou strukturu", čímž je míněn i svěřenský fond. Ustanovení počítá i se zpětným převodem majetku z fondu na Babiše nebo jeho blízké – akcie se mohou přesunout z fondu na jeho beneficienta či obmyšleného, tedy na osoby, kterým fond odvádí zisk.

Babiš se rozčílil na Českou televizi: Sorry jako. Proč bych vám měl sdělovat příjmy?
6:56
Babiš se rozčílil na Českou televizi: Sorry jako. Proč bych vám měl sdělovat příjmy? | Video: Česká televize

"Moje role se nyní omezí pouze na pozici takzvaného obmyšleného, kterému bude majetek ze svěřenských fondů vydán za předpokladu, že přestanu být veřejným funkcionářem, případně pokud by omezení vyplývající ze zákona o střetu zájmů bylo zrušeno," dodal Babiš.

Zákon o střetu zájmů, jehož účinnost začíná 9. února, mimo jiné omezuje firmám členů vlády přístup ke státním zakázkám a k dotacím. Podle Babiše stát zákonem porušuje evropské právo, protože omezuje jeho vlastnická práva. Ministr už dříve prohlásil, že jedna z firem holdingu Agrofert podá kvůli zákonu stížnost k Evropské komisi.

Součástí zákona je i ustanovení, které zakazuje členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Tato část zákona se však bude vztahovat až na kabinet, který vznikne po podzimních volbách do sněmovny. Pod Agrofert spadá mediální dům Mafra, vicepremiér vlastní i rozhlasovou stanici Impuls a hudební televizi Óčko.

Ministr Babiš může převést své firmy například do svěřenského fondu, ty firmy budou ale nadále podnikat, mohou se účastnit zakázek, říká právník Havel | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy