Zeman na novoroční oběd s předsedy komor Parlamentu nepozval Vystrčila

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 1. 2021 21:18
Prezident Miloš Zeman pozval k tradičnímu novoročnímu obědu s předsedy obou komor Parlamentu pouze předsedu sněmovny Radka Vondráčka (ANO). Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) pozvánku nedostane. Serveru Blesk Zprávy to řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman má s Vystrčilem spory dlouhodobě, jeho cestu na Tchaj-wan označil za "klukovskou provokaci".
Prezident Miloš Zeman přijal 19. května předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS), aby hovořili o čínském dokumentu, který obdržel zesnulý Jaroslav Kubera.
Prezident Miloš Zeman přijal 19. května předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS), aby hovořili o čínském dokumentu, který obdržel zesnulý Jaroslav Kubera. | Foto: Facebook/Miloš Zeman - prezident České republiky

"Plánuje se oběd s předsedou Poslanecké sněmovny, v půli ledna," uvedl Ovčáček. Vondráček řekl, že jsou s prezidentem předběžně domluveni na 13. ledna. Vystrčil již v polovině prosince serveru sdělil, že žádnou pozvánku nemá. "Nepočítám s tím, že bychom spolu obědvali, ani se o to nijak nezajímám," dodal.

Loni během novoročního oběda s prezidentem dostal tehdejší předseda Senátu Jaroslav Kubera dopis z čínského velvyslanectví, který se týkal jeho plánované cesty na Tchaj-wan. O týden později zemřel náhle na infarkt. V čele horní komory ho nahradil právě Vystrčil, který se rozhodl na Tchaj-wan letět. Rozhodl se tak, přestože cestu nedoporučil Zeman, stejně se podle něj zachovali i premiér Andrej Babiš (ANO), ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a Vondráček.

Vystrčil cestu společně s dalšími senátory a podnikateli absolvoval na přelomu srpna a září. Na Zemanovu kritiku poté reagoval slovy, že prezident ohledně cesty třikrát veřejně lhal. Ostatní ústavní činitelé mu zvažovanou návštěvu sice nedoporučili, ale nehlasovali o ní, jak předtím v televizi řekl Zeman. Za největší lež považuje Zemanova slova, že při své návštěvě označil Tchaj-wan za samostatný stát, což předseda Senátu podle svých slov nikdy neřekl. Není podle něj pravdivé ani další vyjádření prezidenta, že schůzky k zahraniční politice se konají každého čtvrt roku.

V neděli 3. ledna se Zeman při novoročním obědě sešel v Lánech s Babišem. Prezident do Lán stejně jako před rokem pozval kromě premiéra i jeho ženu Moniku s dětmi Vivien a Frederikem. Zúčastnit se měla také první dáma Ivana s dcerou Kateřinou. Plán se ale dočkal ostré kritiky opozice. Oběd připadl na období přísných protiepidemických opatření, kdy se na veřejnosti mohou setkávat jen dva lidé.

Babiš i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nejdříve formát oběda hájili. Byl podle nich v souladu s protiepidemickými předpisy, protože se koná v domácnosti, nikoli na veřejnosti. Nakonec se ale premiér s prezidentem rozhodli poobědvat jen spolu. S rodinami se podle premiéra setkají "v lepších časech".

Video: Bojím se, kvůli Tchaj-wanu jsem pod tlakem, Babišovy útoky jsou primitivní, říká Vystrčil

Měl jsem možnost ohnout hřbet a nic nedělat. Ale pokud jsem se ještě někdy chtěl podívat sám sobě do tváře, tak jsem musel jet, říká předseda Senátu. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Česká pošta zruší až 2269 pracovních pozic, propuštěným pomůže s hledáním práce

Česká pošta od 1. července zruší 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou ale neobsazené. Propuštěným lidem podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) podnik pomůže s hledáním práce. Konkrétní pracovníky, kterých se to bude týkat, zatím pošta neurčila. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3200.

Mladá fronta Dnes s odkazem na dokument o hromadném propouštění, který Česká pošta adresovala úřadu práce, napsala, že pošta v létě propustí 1388 lidí na přepážkách, 511 doručovatelů a 320 pracovníků nižšího managementu. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka jde o maximální možný počet typových pozic, kterých se propouštění může týkat. "Řada pozic je neobsazená, tak tato místa budou zrušena, ale nebudou se z nich propouštět zaměstnanci," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

V odpadních vodách V Brně nalezli odborníci poprvé stopy ketaminu

V brněnských odpadních vodách nalezli odborníci stopy ketaminu. Ukazuje to zpráva Evropského monitorovacího centra pro drogy a závislosti (EMCDDA) za rok 2022. V průzkumu stop omamných látek v odpadních vodách se ketamin, jehož spotřeba v Evropě stoupá, objevil poprvé. Nejvyšší koncentrace této drogy, která se mimo jiné používá pro donucení k sexu, odborníci naměřili na Pyrenejském poloostrově či v Dánsku. Podle zprávy se v Praze mezi lety 2021 a 2022 více než zdvojnásobila koncentrace kokainu v kanalizační vodách. Česká města vykazují nejvyšší hodnoty ve čtyřech ze šesti druhů sledovaných omamných látek.

V Brně naměřili v průměru za den v odpadních vodách 1,28 miligramu ketaminu na 1000 lidí. To byl 11. nejvyšší údaj v celoevropském srovnání. I tak ale byla koncentrace zaznamenaná v Brně mnohonásobně nižší než ve městech v čele hodnocení. Nejvyšší koncentraci ketaminu vykázaly Barcelona se zhruba 30 miligramy na 1000 lidí, Lisabon s 19 miligramy na 1000 osob a Kodaň se 17 miligramy na 1000 osob. V Český Budějovicích, které byly dalším městem na území Česka, kde se měření uskutečnilo, byla zaznamenána nulová hodnota

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

Primátor chce pro Železného omluvu od policie, neměla prý právo video zveřejnit

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor. Toto stanovisko sdělil řediteli městské policie Eduardu Šustrovi s tím, že kromě systémové nápravy by situaci vyřešila i omluva. Případ prověří také Úřad pro ochranu osobních údajů. Šuster pochybení odmítl, městská policie podle něj postupovala stejně jako při zveřejňování jiných videí v minulosti.

"Důkladně jsem se seznámil se všemi okolnostmi zveřejnění videozáznamu úkonu Městské policie hlavního města Prahy a došel k závěru, že MPP nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam při řešení přestupku pana Železného," napsal Svoboda na Twitteru.

Situaci primátor hodnotí jako pochybení konkrétního člověka, nikoliv městské policie jako celku. "Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu. Panu řediteli jsem tlumočil názor, že by kromě systémové nápravy tuto situaci vyřešila i omluva," uvedl.

Šuster na facebooku městské policie uvedl, že ho primátor seznámil se stanovisky dvou advokátních kanceláří. Městská policie nicméně podle Šustera při zveřejnění videa postupovala při anonymizaci tak, že se snažila plně zachovat osobnostní práva přestupce. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy