Sobotka: Strach z teroristů se nesmí obrátit proti uprchlíkům. Parazitují na něm populisté

Lukáš Werner Lukáš Werner
Aktualizováno 17. 11. 2015 9:43
Premiér Bohuslav Sobotka se v projevu k výročí 17. listopadu nečekaně silně zastal uprchlíků. "S migrační vlnou přichází do Evropy stín války, a na strachu lidí parazitují populisté. Hněv lidí se nesmí obrátit proti uprchlíkům," řekl Sobotka. Prohlásil to na pietním shromáždění k uctění památky studentů, kteří se v roce 1939 stali oběťmi nacistické perzekuce. Řešením uprchlické krize je podle Sobotky obnovení fungujících vnějších hranic EU a větší rozhodnost unie.
Bohuslav Sobotka při projevu k 17. listopadu
Bohuslav Sobotka při projevu k 17. listopadu | Foto: ČTK

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka v projevu na pietním shromáždění před Hlávkovou kolejí kritizoval populisty, kteří parazitují na strachu lidí z migrační vlny. Právě uprchlíků se v projevu několikrát zastal.

Sobotka řekl, že s migrační vlnou přichází do Evropy stín války, kterou si lidé pamatují už jen z vyprávění. "S migrační vlnou ale také přichází strach řady našich občanů, na němž parazitují populisté a všichni ti, kdo politicky žijí ze šíření nesnášenlivosti a nenávisti. Jako stoupenci demokracie nesmíme tyto každodenní obavy lidí bagatelizovat," řekl premiér na shromáždění k uctění památky studentů, kteří se v roce 1939 stali oběťmi nacistické perzekuce.

Podle Sobotky je řešením uprchlické krize obnovení fungujících vnějších hranic EU a větší rozhodnost unie. "Evropa v tomto směru potřebuje mnohem více rozhodnosti. A také upřímnosti, pokud jde o pojmenování problémů, jež přinesla často nezvládnutá integrace minulých vln přistěhovalců z muslimského prostředí do většinové evropské společnosti," prohlásil Sobotka.

Zmínil i teroristické útoky v Paříži. Zdůraznil, že nelze dělat rovnítko mezi teroristy a uprchlíky.  "Nenechme se manipulovat. Ačkoliv nedávné teroristické útoky v Paříži proběhly v době migrační krize, je nutno si uvědomit, že vraždili dobře organizovaní islamističtí radikálové," připomněl premiér.

"Náš hněv se musí obrátit proti nim, nikoliv proti uprchlíkům, které z jejich domovů často vyhnalo právě náboženské či etnické násilí, šířené úplně stejnými vraždícími fanatiky," prohlásil Sobotka.

Ten se ve stejnou dobu, kdy bude prezident Miloš Zeman na Albertově spolu se svými příznivci a Blokem proti islámu, sejde s dobrovolníky, kteří pomáhají uprchlíkům.

Také bývalý prezident Václav Klaus listopadové výročí využil k zamyšlení o migrační krizi. "Vidím obrovský problém v nedostatečné vůli, rozhodnosti a ochotě Evropy s tím něco dělat," řekl při položení kytice u památníku na Národní třídě. Nynější dění je podle něj signálem, že se blíží nová nesvoboda.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy