Sobotka: Strach z teroristů se nesmí obrátit proti uprchlíkům. Parazitují na něm populisté

Lukáš Werner Lukáš Werner
Aktualizováno 17. 11. 2015 9:43
Premiér Bohuslav Sobotka se v projevu k výročí 17. listopadu nečekaně silně zastal uprchlíků. "S migrační vlnou přichází do Evropy stín války, a na strachu lidí parazitují populisté. Hněv lidí se nesmí obrátit proti uprchlíkům," řekl Sobotka. Prohlásil to na pietním shromáždění k uctění památky studentů, kteří se v roce 1939 stali oběťmi nacistické perzekuce. Řešením uprchlické krize je podle Sobotky obnovení fungujících vnějších hranic EU a větší rozhodnost unie.
Bohuslav Sobotka při projevu k 17. listopadu
Bohuslav Sobotka při projevu k 17. listopadu | Foto: ČTK

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka v projevu na pietním shromáždění před Hlávkovou kolejí kritizoval populisty, kteří parazitují na strachu lidí z migrační vlny. Právě uprchlíků se v projevu několikrát zastal.

Sobotka řekl, že s migrační vlnou přichází do Evropy stín války, kterou si lidé pamatují už jen z vyprávění. "S migrační vlnou ale také přichází strach řady našich občanů, na němž parazitují populisté a všichni ti, kdo politicky žijí ze šíření nesnášenlivosti a nenávisti. Jako stoupenci demokracie nesmíme tyto každodenní obavy lidí bagatelizovat," řekl premiér na shromáždění k uctění památky studentů, kteří se v roce 1939 stali oběťmi nacistické perzekuce.

Podle Sobotky je řešením uprchlické krize obnovení fungujících vnějších hranic EU a větší rozhodnost unie. "Evropa v tomto směru potřebuje mnohem více rozhodnosti. A také upřímnosti, pokud jde o pojmenování problémů, jež přinesla často nezvládnutá integrace minulých vln přistěhovalců z muslimského prostředí do většinové evropské společnosti," prohlásil Sobotka.

Zmínil i teroristické útoky v Paříži. Zdůraznil, že nelze dělat rovnítko mezi teroristy a uprchlíky.  "Nenechme se manipulovat. Ačkoliv nedávné teroristické útoky v Paříži proběhly v době migrační krize, je nutno si uvědomit, že vraždili dobře organizovaní islamističtí radikálové," připomněl premiér.

"Náš hněv se musí obrátit proti nim, nikoliv proti uprchlíkům, které z jejich domovů často vyhnalo právě náboženské či etnické násilí, šířené úplně stejnými vraždícími fanatiky," prohlásil Sobotka.

Ten se ve stejnou dobu, kdy bude prezident Miloš Zeman na Albertově spolu se svými příznivci a Blokem proti islámu, sejde s dobrovolníky, kteří pomáhají uprchlíkům.

Také bývalý prezident Václav Klaus listopadové výročí využil k zamyšlení o migrační krizi. "Vidím obrovský problém v nedostatečné vůli, rozhodnosti a ochotě Evropy s tím něco dělat," řekl při položení kytice u památníku na Národní třídě. Nynější dění je podle něj signálem, že se blíží nová nesvoboda.

 

Právě se děje

Další zprávy