Zeman má kvůli cukrovce nemocné nervy v nohách

Domácí Domácí
2. 8. 2013 14:19
Lékaři mu doporučují omezit alkohol a kouření, měl by také mít více pohybu.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Miloš Zeman má onemocnění nervů, kvůli němuž hůře cítí nohy od kotníků dolů.

Potíže, kvůli kterým špatně našlapuje, protože necítí podložku, souvisejí s cukrovkou druhého typu, uvedli na tiskové konferenci členové jeho lékařského konzilia.

Kvůli nemoci podstupuje hlava státu středně intenzivní léčbu, lékaři mu také doporučují omezit alkohol a kouření, měl by také mít více pohybu a lehce zhubnout.

Pokud by se Zemanovo zdraví zhoršovalo, mohlo by to výrazně ovlivnit jeho schopnost vykonávat mandát, uvedl na páteční tiskové konferenci ministr zdravotnictví Martin Holcát, který konzilium vede. Lékaři ale takový vývoj nečekají, zdravotní stav prezidenta by se podle nich měl zlepšovat.

"Aktuální stav prezidenta mě překvapil, protože byl čilý, v dobré kondici a byl velmi dobrý," shrnul ministr a připomněl, že milion lidí v ČR má cukrovku, nijak to neprožívají a nijak zásadně to neprožívá ani prezident. "Samozřejmě nemá radost z diety, ale myslím si, že celkový stav není nějaký kritický," řekl Holcát.

Konkrétní výsledky zdravotních testů hlavy státu dnes lékaři uvést nechtěli, podle informací ČTK mu byla nedávno naměřena hladina cukru v krvi 11, normální hodnoty jsou od 3,3 do 6,3. Lékaři však upozorňují, že jednorázové zvýšení nemusí nic znamenat. Zvýšená hladina by se musela potvrdit opakovaně.

Člen konzilia přednosta 4. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice profesor Aleš Žák, který je dlouhodobě Zemanovým ošetřujícím lékařem, novinářům pouze řekl, že zvýšené hladiny cukru v krvi měl prezident před stomatochirurgickým zákrokem, teď už je má "velmi dobré".

Lékaři se nyní zaměřují hlavně na léčbu postižení nervů v noze, podobné potíže má 13 až 40 procent diabetiků. Člen konzilia přednosta kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství Fakultní nemocnice Motol profesor Pavel Kolář řekl, že prezident ho navštívil s bolestmi palce. Předtím měl i úraz a na jeho chůzi byla vidět určitá nejistota a nestabilita.

Jako protéza od kotníku dolů

"Vyšetření potvrdilo poškození nervů způsobené cukrovkou. Je to funkční porucha nervů, jako by člověk měl od kotníku dolů protézu, hůř cítí podložku a pohyb, balance a koordinovanost chůze je horší," popsal Kolář.

Zeman musí podstupovat pravidelné kontroly a rehabilitaci, bere léky, které bolestivé potíže zmírňují. Musí mít pohybovou zátěž, aby klesly hladiny cukru v krvi a zbrzdil se další rozvoj postižení nervů v noze. Trénováním se podle Koláře dosáhne toho, že tělo využije funkčních rezerv.

Alkohol lékaři Zemanovi omezili na "nejvyšší možnou míru", smí deci vína nebo třetinku piva denně, kouření musí snížit ze 40 cigaret na polovinu. Má doporučené vycházky a plavání. Na kole by kvůli postiženému palci jezdit neměl. Dietu mu určí nutriční terapeutka, dojedná mu vhodnou stravu na Hradě, v Lánech i u jeho manželky Ivany.

Omezení cukrů a uzenin

Dieta spočívá hlavně v omezení cukrů a uzenin. "Kromě různé politické situace myslím že pana prezidenta jinak nic zdravotně netrápí," shrnul ministr.

Zemanovo konzilium má zatím deset členů, doplní je ještě dva internisté. Scházet se budou jednou měsíčně, podle aktuálního zdravotního stavu prezidenta i častěji. Lékařský tým se podle potřeby může rozšířit o další odborníky.

Členové konzilia jsou z pěti pražských nemocnic, na Zemanovo přání je v něm i ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík, kde před nástupem na ministerstvo působil Holcát jako náměstek.

V této nemocnici by mohl Zeman být v prezidentském apartmá, za den se platí 2500 korun, a pokud je volné, může si je zaplatit kdokoli. Prezidentské apartmá je i na klinice profesora Žáka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Do roku 2027 by měla stoupnout spotřeba biopotravin na 4 procenta, navrhuje rezort zemědělství

Spotřeba biopotravin v ČR by měla do roku 2027 stoupnout na čtyři procenta celkové spotřeby potravin a nápojů. Plánuje to ministerstvo zemědělství v akčním plánu rozvoje ekologického zemědělství, který v pondělí projedná vláda. Podle posledního plánu se mělo tří procent dosáhnout již v roce 2016, což se však nepodařilo. Následně se mělo uvedené hodnoty podle plánu dosáhnout do roku 2020. Podle posledních údajů však činila spotřeba biopotravin předloni pouze 1,52 procenta celkové spotřeby potravin a nápojů.

Podle výkonné manažerky PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřiny Urbánkové je plán jako celek kvalitní, bohužel cíle spotřeby biopotravin jsou málo ambiciózní. Svaz podle ní navrhoval do plánu šestiprocentní spotřebu biopotravin v roce 2027, ministerstvo ale podle ní nevzalo tuto připomínku v potaz. V posledních třech letech rostla spotřeba biopotravin o několik desítek procent ročně, pokud bude tento trend pokračovat, bylo by správných právě šest procent v roce 2027, uvedla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy