Rady pro Zemana: Běhat nemusíte, ale omezte alkohol

Domácí Domácí
1. 8. 2013 16:00
O prezidenta se bude starat dvanáctičlenné konzilium v čele s ministrem zdravotnictví.
Miloš Zeman při přípitku
Miloš Zeman při přípitku | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Miloš Zeman bude muset změnit svou životosprávu. Lékaři u něj potvrdili cukrovku.

Podle ministra zdravotnictví Martina Holcáta nejsou Zemanovy glykemické hodnoty nijak dramatické, přesto se nevyhne úpravě jídelníčku a pravidelnému pohybu. S informací přišel server iDnes.cz.

Prezidentovi byla naměřena hladina cukru v krvi 11, přo čemž normální hodnoty jsou od 3,3 do 6,3.

"Prezidenta nebudeme nutit do běhu, ale pravidelný režim by mu prospěl," řekl Holcát pro server.

Zemana nyní čeká úprava jídelníčku a omezení alkoholu. Měl by se vyhýbat těžkým a tučným jídlům a samozřejmě sladkému. Jinak je prý podle lékařů v dobré kondici.

O prezidentově zdravotním stavu bude veřejnost informovat lékařské konzilium v pátek.

"Na svolání páteční tiskové konference ke zdravotnímu stavu pana prezidenta a k ustavení jeho lékařského konzilia jsme se dohodli na včerejším prvním zasedání tohoto uskupení spolu s panem prezidentem. V tuto chvíli tedy mohu pouze potvrdit ty informace, které se již v médiích objevily, a sice že pan prezident trpí lehčí formou diabetu," řekl Aktuálně.cz Holcát.

Svá osobní lékařská konzilia měli i oba předchozí prezidenti Václav Havel a Václav Klaus. Schůzky Zemanova konzilia ale budou pravidelnější. Podle Holcáta by se mělo scházet zhruba jednou měsíčně.

Na prezidentovo zdraví bude dohlížet nově ustanovené lékařské konzilium. To má 12 členů a v čele stojí právě ministr zdravotnictví.

Členem týmu bude mimo jiných i  přednosta 4. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Aleš Žák nebo fyzioterapeut FN Motol Pavel Kolář, který se rovněž staral o oba exprezidenty a Zemanovi léčil v únoru zanícený palec na noze. Tedy údajnou příčinu prezidentovy špatné rovnováhy a pádu ze schodů v České televizi. 

"Konečně se zjistilo, proč padám ze schodů. Protože mám zanícený nerv v palci levé nohy. No a pan profesor Kolář v nemocnici v Motole mně předepsal léky, které doufám toto padání ze schodů odstraní," řekl tehdy po návštěvě u Koláře novinářům Zeman.

Fyzioterapeut Kolář pro Mladou frontu uvedl, že prezident skutečně špatné vedení nervů má.

"Jeho problém spočívá v tom, že má v oblasti nohou horší vedení nervů, což vzniká u určitého procenta lidí s cukrovkou," řekl Kolář.

Problémy s palcem ale nejsou zdaleka jedinou zdravotní komplikací, se kterou se současný prezident musel v poslední době potýkat. Naposledy média o zdravotním stavu hlavy státu informovala v souvislosti s jeho květnovým vystupováním při otevírání komory s korunovačními klenoty. Hrad tehdy Zemanovy nejisté pohyby omlouval virózou.

Ještě jako kandidát na prezidenta absolvoval v létě operaci očí, při níž mu lékaři Ústřední vojenské nemocnice v Praze odstranili šedý zákal. Tehdy poznamenal, že po zákroku je naprosto bez zdravotních komplikací.

Loni v únoru pak Zeman podstoupil operaci šlachy v palci levé nohy, o kterou se mu postaral přední český ortoped - profesor Pavel Dungl, který v minulosti operoval i kyčelní kloub dosluhujícího prezidenta Václava Klause.

Tento týden absolvoval plánovanou operaci zubů, která podle prohlášení Pražského hradu proběhla bez komplikací. Nyní prezident odpočívá na Vysočině. Z dovolené se vrátí 7. srpna, kdy bude Poslanecká sněmovna rozhodovat o důvěře Rusnokově vládě.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Dálnice D1 na Prahu je za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 je za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu neprůjezdná kvůli havárii cisterny a dodávky. Podle policie se jeden člověk zranil. U nehody zasahuje i vrtulník záchranářů. Zatím není jasné, jak vážné zranění je.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

NATO označilo Čínu na systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy