Lékařské konzilium: Zeman musí omezit kouření a alkohol

Simona Holecová
1. 8. 2013 21:40
Miloši Zemanovi přidělili dietní sestru, bude mu určovat stravování.
Prezident Miloš Zeman se ke svým frťanům hlásí. Jako cukrovkář by je ale neměl.
Prezident Miloš Zeman se ke svým frťanům hlásí. Jako cukrovkář by je ale neměl. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Miloši Zemanovi přidělili dietní sestru. Právě ta bude od nynějška dohlížet na prezidentovu stravu.

V Interview ČT24 to uvedl ministr zdravotnictví Martin Holcát, který je šéfem nedávno ustanoveného lékařského konzilia, jež má bdít nad zdravotním stavem hlavy státu.

Zeman trpí cukrovkou, nemoc ale podle Holcáta nijak neovlivní výkon prezidentské funkce.

"Myslím si, že prezident Zeman je ve velmi dobré zdravotní kondici. Kdyby se cukrovka zhoršovala, tak může pracovní tempo prezidenta i jeho přístup k věcem ovlivnit, ale myslím si, že tahle lehčí forma se ho nedotkne. Samozřejmě se dotkne jeho životosprávy. Budeme ho nutit omezit kouření a omezit trošku alkohol," řekl v pořadu Holcát. "Nebudeme chtít po panu prezidentovi, aby běhal, ale měl by si dopřát nějaký odpočinek a uvolnit se. (…) Jeho neurologické problémy jsou spjaté s cukrovkou."

Zatímco konzilia Havla i Klause se většinou scházela, pokud měli prezidenti nějaký zdravotní problém, setkání Zemanova týmu budou častější.

"My počítáme s tím, že experti se budou scházet spíš na pravidelných schůzkách," řekl MF Dnes prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Práce v konziliu je čestná, bez nároku na honorář.

Členem Zemanova lékařského týmu bude i známý fyzioterapeut Pavel Kolář, který se staral i o Havla a Klause. Kolář léčí například Zemanův zanícený palec na noze, na který si prezident stěžoval krátce po svém zvolení.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 56 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy