Lékařské konzilium: Zeman musí omezit kouření a alkohol

Simona Holecová
1. 8. 2013 21:40
Miloši Zemanovi přidělili dietní sestru, bude mu určovat stravování.
Prezident Miloš Zeman se ke svým frťanům hlásí. Jako cukrovkář by je ale neměl.
Prezident Miloš Zeman se ke svým frťanům hlásí. Jako cukrovkář by je ale neměl. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Miloši Zemanovi přidělili dietní sestru. Právě ta bude od nynějška dohlížet na prezidentovu stravu.

V Interview ČT24 to uvedl ministr zdravotnictví Martin Holcát, který je šéfem nedávno ustanoveného lékařského konzilia, jež má bdít nad zdravotním stavem hlavy státu.

Zeman trpí cukrovkou, nemoc ale podle Holcáta nijak neovlivní výkon prezidentské funkce.

"Myslím si, že prezident Zeman je ve velmi dobré zdravotní kondici. Kdyby se cukrovka zhoršovala, tak může pracovní tempo prezidenta i jeho přístup k věcem ovlivnit, ale myslím si, že tahle lehčí forma se ho nedotkne. Samozřejmě se dotkne jeho životosprávy. Budeme ho nutit omezit kouření a omezit trošku alkohol," řekl v pořadu Holcát. "Nebudeme chtít po panu prezidentovi, aby běhal, ale měl by si dopřát nějaký odpočinek a uvolnit se. (…) Jeho neurologické problémy jsou spjaté s cukrovkou."

Zatímco konzilia Havla i Klause se většinou scházela, pokud měli prezidenti nějaký zdravotní problém, setkání Zemanova týmu budou častější.

"My počítáme s tím, že experti se budou scházet spíš na pravidelných schůzkách," řekl MF Dnes prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Práce v konziliu je čestná, bez nároku na honorář.

Členem Zemanova lékařského týmu bude i známý fyzioterapeut Pavel Kolář, který se staral i o Havla a Klause. Kolář léčí například Zemanův zanícený palec na noze, na který si prezident stěžoval krátce po svém zvolení.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Požár výrobny paintballových kuliček v Kroměříži způsobil škodu čtyři miliony korun

Škodu bezmála čtyři miliony korun způsobil dnes požár přízemního přístřešku v průmyslovém areálu v Kroměříži, ve kterém se vyrábějí paintballové kuličky a kontejnery s lihem. Okolnosti vzniku požáru nyní zjišťují vyšetřovatelé hasičů a policie, sdělila mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

U požáru podle Javoříkové zasahovalo osm jednotek hasičů. "Požár zasáhl objekt, ve kterém se vyrábějí paintballové kuličky i kontejnery s lihem. Další ohledání požářiště se uskuteční v pondělní dopoledne," uvedla Javoříková. Plameny zničily uskladněný materiál a poničily také budovu přístřešku.

před 1 hodinou

V americké Alabamě zahynulo při nehodě deset lidí. Devět z nich byly děti

Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí. Řada dalších osob utrpěla zranění. Nehodu patrně způsobila tropická bouře Claudette, která od soboty bičuje americké pobřeží Mexického zálivu, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na místní úřady.  

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na demonstraci Milion chvilek je dva tisíce lidí. Organizátoři vládě vystavili účet

Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) se dnes odpoledne sešli na Václavském náměstí v Praze. Spolek Milion chvilek hned na počátku demonstrace vystavil kabinetu symbolický účet. Na účtenku v nadživotní velikosti sepsal všechny problémy a kauzy Babišovy politiky. Zahájil také kampaň na podporu demokratických koalic ve volbách. Podle odhadu ČTK a policie se protestu v centru Prahy účastní kolem 2000 lidí.

Na demonstraci převládají vlajky Evropské unie. Lidé si stejně jako na předchozí akce spolku donesli transparenty vyzývající ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO) k rezignaci. Objevují se i hesla proti premiéru Babišovi nebo proti spojenectví prezidenta Miloše Zemana s ruskou hlavou státu Vladimírem Putinem.

"Milion chvilek začíná kampaň za demokracii, která potřebuje každého z vás, " prohlásil v úvodu protestu předseda spolku Benjamin Roll. "Zapojit se musíme všichni," dodal. Jedině tak podle něj lze porazit hnutí ANO. "Příští vláda bude mít jediný úkol: napravit chyby vlády současné," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy