Lékařské konzilium: Zeman musí omezit kouření a alkohol

Simona Holecová
1. 8. 2013 21:40
Miloši Zemanovi přidělili dietní sestru, bude mu určovat stravování.
Prezident Miloš Zeman se ke svým frťanům hlásí. Jako cukrovkář by je ale neměl.
Prezident Miloš Zeman se ke svým frťanům hlásí. Jako cukrovkář by je ale neměl. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Miloši Zemanovi přidělili dietní sestru. Právě ta bude od nynějška dohlížet na prezidentovu stravu.

V Interview ČT24 to uvedl ministr zdravotnictví Martin Holcát, který je šéfem nedávno ustanoveného lékařského konzilia, jež má bdít nad zdravotním stavem hlavy státu.

Zeman trpí cukrovkou, nemoc ale podle Holcáta nijak neovlivní výkon prezidentské funkce.

"Myslím si, že prezident Zeman je ve velmi dobré zdravotní kondici. Kdyby se cukrovka zhoršovala, tak může pracovní tempo prezidenta i jeho přístup k věcem ovlivnit, ale myslím si, že tahle lehčí forma se ho nedotkne. Samozřejmě se dotkne jeho životosprávy. Budeme ho nutit omezit kouření a omezit trošku alkohol," řekl v pořadu Holcát. "Nebudeme chtít po panu prezidentovi, aby běhal, ale měl by si dopřát nějaký odpočinek a uvolnit se. (…) Jeho neurologické problémy jsou spjaté s cukrovkou."

Zatímco konzilia Havla i Klause se většinou scházela, pokud měli prezidenti nějaký zdravotní problém, setkání Zemanova týmu budou častější.

"My počítáme s tím, že experti se budou scházet spíš na pravidelných schůzkách," řekl MF Dnes prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Práce v konziliu je čestná, bez nároku na honorář.

Členem Zemanova lékařského týmu bude i známý fyzioterapeut Pavel Kolář, který se staral i o Havla a Klause. Kolář léčí například Zemanův zanícený palec na noze, na který si prezident stěžoval krátce po svém zvolení.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Další zprávy