Zeman je pro využití zásob uranu i další jaderné elektrárny

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 25. 3. 2015 15:24
Prezident prohlásil, že Česká republika preferuje jadernou energii, těžba ale nesmí ohrozit zásoby kvalitní pitné vody.
Miloš Zeman ve při návštěvě v Českolipsku
Miloš Zeman ve při návštěvě v Českolipsku | Foto: Ludvík Hradilek

Stráž pod Ralskem - Prezident Miloš Zeman je pro využívání zásob uranu, stejně jako je pro další rozvoj jaderných elektráren. Řekl to na čtvrtečním setkání s obyvateli ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku, která byla právě s těžbou uranu léta spjata.

"Česká republika preferuje jadernou energii a já pevně doufám, že u této preference zůstane a nepodlehne takzvanému solárnímu šílenství," zdůraznil prezident. Těžba ale podle něj nesmí ohrozit zásoby kvalitní pitné vody.

Ve Stráži pod Ralskem se uran těžil v letech 1967 až 1996. Chemickou těžbou bylo kontaminováno přes 370 milionů metrů krychlových podzemních vod na ploše 27 kilometrů čtverečních.

Situace je o to komplikovanější, že v okolí těžby je oblast rozsáhlé zásobárny pitných vod pro severní a střední Čechy. Za 30 let byly do podzemí vtlačeny čtyři miliony tun chemikálií. Sanace území potrvá podle odhadů do roku 2037 a přijde stát na 50 miliard korun.

Těžbu nechal v 90. letech zastavit sám prezident

Zeman ve Stráži připomněl, že to byl právě on, ještě jako premiér, kdo nechal těžbu uranu v Hamru v 90. letech zastavit, protože kyanidové louhování ohrožovalo spodní vody. "Stejně jako jsou důležité zásoby uranu, hnědého uhlí a řady dalších, tak jsou důležité i zásoby kvalitní pitné vody. Tu bychom určitě neměli otravovat jedy jenom proto, abychom jiné zásoby vytěžili," dodal Zeman. Je zastáncem ekologicky nezávadné těžby.

S těžbou uranu v Podještědí se zatím nepočítá, potenciál tam ale je. "Vytěžilo se v minulosti 26.000 tun, těžitelných zbývá 70.000 až 80.000 tun," uvedl ředitel státního podniku Diamo Tomáš Rychtařík, které má sanaci území na starost.

Liberecký hejtman Martin Půta se domnívá, že je potřeba počkat na technologie, které umožní těžbu uranu ekologicky příznivějším způsobem, než byla těžba v minulosti. "Také je potřeba do ceny jaderné energie započítat všechny budoucí náklady, což se v minulosti nedělalo," poznamenal hejtman.

"Myslím, že uran nám ze země nikdo nevezme, je to pojistka České republiky pro její energetickou budoucnost," dodal Půta a poznamenal, že uran z Českolipska bude možné využít třeba až za 50 nebo 100 let, rozhodně by tak nebylo rozumné ložiska rudy prodávat.

V Česku je nyní jediný fungující uranový důl Rožná na Vysočině, těžit by se v něm mělo už jen pár let. Do budoucna přichází v úvahu lokalita Brzkov na Jihlavsku, kde je k dispozici přes 3000 tun uranu. V současné době by tam ale těžba byla ztrátová.

Miloš Zeman při návštěvě cely
Miloš Zeman při návštěvě cely | Foto: Ludvík Hradilek

Jedna minuta v cele

Prezident také během své čtvrteční návštěvy na Českolipsku zavítal do Akademie Vězeňské služby ve Stráži pod Ralskem, kde si prohlédnul i cvičnou vězeňskou celu.

"Musím napravit to, že všichni čeští a českoslovenští prezidenti byli buď uvězněni, nebo k tomu byli odsouzeni, jen já a Václav Klaus ne. Tak se chci od Klause odlišit a navázat na tuhle tradici, tak tam minutu pobudu," zavtipkoval Miloš Zeman při prohlídce. Pravděpodobně se zmýlil, protože v případě prezidenta Edvarda Beneše dostupné prameny odsouzení, natož věznění neuvádějí.

 

Právě se děje

Další zprávy