Odborníci upozorňují, že po právní stránce by jmenování Fialy bylo problematické. V době, kdy Zeman opustí Hrad, totiž stále bude v čele soudu Pavel Rychetský. Mandát mu vyprší až 6. srpna. Zeman končí v březnu. Fialu by tedy musel jmenovat s odloženou platností, uvedly s odkazem na zákulisní informace a dobře informované zdroje Seznam Zprávy a týdeník Respekt.
Podobná spekulace se podle informací ČTK v kuloárech šíří už několik měsíců, přinejmenším od léta. Server Lidovky.cz napsal, že by se jmenování teoreticky mohlo odehrát už ve středu.
Hrad se pro Seznam Zprávy ani Respekt nevyjádřil. "Nemůžu říkat, co je reálné, ale z hlediska formálně právního nemůžu někoho jmenovat do obsazené funkce," řekl pro Seznam Zprávy Rychetský.
Fiala se ke spekulacím nevyjádřil, s médii dlouhodobě nekomunikuje. Prakticky jako jediný ze současné sestavy ústavních soudců nikdy nekomentuje na kameru a mikrofon ani své vlastní nálezy. Mandát ústavního soudce vyprší Fialovi v prosinci 2025. Předsedu soudu by teoreticky mohl dělat jen v době trvání mandátu, tedy maximálně dva a půl roku.
Podle ústavního právníka Ladislava Vyhnánka z Masarykovy univerzity by jmenování nového předsedy ÚS ještě předtím, než skončí ten současný, bylo protiústavní. "Prezidentovi v určitý termín končí funkční období a až půl roku poté skončí předsedovi soudu. Následujícího předsedu musí jmenovat někdo, kdo je v době jeho konce ve funkci hlavy státu, tedy příští prezident," řekl Vyhnánek Respektu.
Vyhnánek i další ústavní právník Jan Kysela se podle Respektu shodují, že by se mohlo jednat o takzvaný paakt, ke kterému nelze přihlížet, protože je v hrubém rozporu s ústavním pořádkem. Zemanův postup by ale mohl vyvolat právní nejistotu či neobvyklý soudní spor. Dosud odborníci předpokládali, že příštího předsedu soudu jmenuje v rámci personální obměny soudu až příští prezident.