Zeman Hamáčkovi neřekl, zda přijme Staňkovu demisi. Nejprve chce s ministrem mluvit

ČTK Kateřina Frouzová ČTK, Kateřina Frouzová
Aktualizováno 23. 5. 2019 21:35
Prezident Miloš Zeman se o přijetí demise ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) rozhodne až po úterní schůzce s ním. Zeman to řekl předsedovi sociální demokracie Janu Hamáčkovi na čtvrteční schůzce na Pražském hradě, napsal Hamáček Aktuálně.cz. Šéf ČSSD a místopředseda vlády hlavu státu informoval o svém návrhu řešení. O výměně ministra spolu jednali asi půl hodiny.
Jan Hamáček.
Jan Hamáček. | Foto: Jan Rasch

"S panem prezidentem jsme řešili otázku ministra kultury, informoval jsem jej o svém návrhu řešení. Pan prezident mi sdělil, že se rozhodne po své schůzce s ministrem Staňkem 28. 5.," napsal Hamáček deníku Aktuálně.cz. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že až do schůzky se Hrad nebude k situaci nijak vyjadřovat.

Termín potvrdil i Zeman v rozhovoru pro TV Barrandov, který byl předtočen již ve středu a vysílán dnes večer. "Řídím se zásadou, že nejdříve si musím opatřit informace. Ty informace chci slyšet od dvou lidí, jednak od pana předsedy Hamáčka a jednak od pana ministra Staňka, teprve potom se rozhodnu," řekl Zeman.

Hamáček pravděpodobně Zemanovi na schůzce řekl, koho navrhne jako Staňkova nástupce ve funkci ministra. Jméno nástupce zatím Hamáček nezveřejnil. Podle koaliční smlouvy přísluší výběr ministra kultury sociálním demokratům. Hamáček v pondělí řekl, že má k dispozici okruh zájemců, konkrétní být nechtěl. Avizoval pouze, že by kandidát měl být politikem. Věří tomu, že do konce května se situace vyřeší.

Staněk oznámil odchod z čela ministerstva k 31. květnu. Rozhodnutím reagoval na kritiku, která se na něho snesla poté, co odvolal ředitele Národní galerie v Praze Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí po schůzce se Zemanem zpochybnil okolnosti Staňkovy rezignace, označil ji za neobvyklou. Při jejím oznámení totiž ministr kultury napsal, že se rozhodl skončit nikoliv z vlastní vůle, ale na základě požadavku Hamáčka.

Nátlak na odvolání komentoval i prezident. Pokud podle něj sociální demokracie doufá, že si tlakem na Staňkovo odvolání nakloní kulturní frontu, tak je to "velmi naivní úvaha", míní. "Kulturní fronta, pokud vůbec jde k volbám, většinou volí TOP 09," dodal.

Serveru iDNES.cz Babiš řekl, že je připraven navrhnout odvolání Staňka, pokud by jeho rezignaci prezident nechtěl přijmout. Zatímco demisi ministra prezident přijmout podle ústavy nemusí, návrh na odvolání od premiéra ano.

Odchod Staňka by znamenal sedmou změnu v Babišově vládě.

 

Právě se děje

Další zprávy