Národní galerie za Fajtova vedení mohla obcházet zákon, říká TI a žádá kontrolu smluv

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 5. 2019 20:24
Organizace Transparency International ČR zaslala ministerstvu kultury svá zjištění o možných porušeních zákona v případě uzavírání smluv v Národní galerii Praha. Smlouvy podle TI vykazují snahu obcházet zákon o registru smluv nebo zadávání veřejných zakázek, v některých případech zase může jít o střet zájmů. TI proto vyzvala k dalším kontrolám v galerii. Dopis TI je datován 13. května, ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) odvolal ředitele Národní galerie Jiřího Fajta 18. dubna. Ředitel Transparency International David Ondráčka řekl, že podezřelá zjištění jeho organizace evidovala ještě před Fajtovým odvoláním.
Jiří Fajt.
Jiří Fajt. | Foto: Honza Mudra

"Mohu potvrdit, že jsem se seznámil s výsledky veřejnosprávní kontroly ze strany ministerstva kultury a některé závěry kontroly se shodují s výtkami a podněty, které zaslala Transparency International ministerstvu kultury minulý týden," sdělil Ivan Morávek pověřený vedením Národní galerie Praha (NGP).

Doplnil, že řadu externích smluv a dodavatelů i jednotlivých výběrových řízení na služby už řeší s právníky. "Konkrétně Vladimír Mallát již není ve funkci ředitele," uvedl. Podrobnější vyjádření slibuje v nejbližších dnech. Vladimír Mallát byl ředitelem ekonomicko-provozní sekce NGP a zároveň figuroval v jedné ze společností, s nimiž NGP uzavírala smlouvu.

Staněk v pondělí Ondráčkovi v dopise odpověděl, že kontrola v NGP trvala od 15. dubna do 3. května. Fajta odvolal 18. dubna. Při kontrole byly prověřeny externí smlouvy na daňové poradenství, na právní služby, na zpracování účetní a mzdové agendy, na rekonstrukci Veletržního paláce, Fajtova autorská smlouva a 20 příkazních smluv uzavřených v letech 2016 až 2018 na celkem 3,5 milionu korun.

"Zjištění v protokolu o kontrole korespondují se skutečnostmi, které jste uvedl ve svém dopisu," uvedl Staněk. Poznatky Transparency International (TI) podle něj potvrzují zjištění kontrolorů a jím "učiněné personální opatření bylo důvodné".

Ondráčka uvedl, že TI eviduje podezření nad rámec těch, která Staněk uváděl jako důvody Fajtova odvolání. "Možná pochybení se také netýkají jen (odvolaného ředitele) Fajta, jsou tam možné střety zájmů, které se týkají i dalších lidí," řekl.

Fajta s ředitelem Muzea umění Olomouc Michalem Soukupem odvolal Staněk 18. dubna. V obou případech to zdůvodňoval hospodářskými pochybeními, u Fajta kritizoval zejména autorskou smlouvu na více než milion korun, které si tehdejší ředitel vyplatil za kurátorskou práci na výstavách a expozicích.

Podle Ondráčky "existuje několik varovných signálů, které mohou nasvědčovat porušování zákona, zejména ustanovení zákona o rozpočtových pravidlech, týkajících se například čtyř příkazních smluv uzavřených se společnostmi Individual s.r.o. a Projektové řízení s.r.o.". Podezření je podle něj podpořeno střetem zájmů, který v daných situacích vzniká kvůli tomu, že ve společnosti Individual s.r.o. je společníkem Vladimír Mallát, tehdejší ředitel ekonomicko-provozní sekce NGP, a jednatelem jeho bratr Radek Mallát. V případě společnosti Projektové řízení s.r.o. je společníkem a jednatelem Radek Mallát.

Vladimír Mallát uvedl, že v NG pracoval od poloviny loňského listopadu. Střet zájmů odmítá. "Všechny práce mých firem pro Národní galerii byly ukončené předtím, než jsem v ní začal pracovat. Od té doby už mé firmy žádnou práci pro galerii nedělaly, ani neuzavíraly žádné smlouvy," řekl Aktuálně.cz. Jeho firmy prý postupovaly transparentně. Své funkce v NGP se vzdal 13. května.

Fajt tvrdí, že s Mallátem pracoval na nápravě "neblahého dědictví předchůdců". "Jistě si každý vzpomene na pivní špeluňku v přízemí paláce Kinských, která sloužila jako místo nezřízených pitek anglické omladiny, nebo Salmovský palác, kde restaurace byla klasickou pastí na turisty. V klášteře sv. Anežky České zase sídlila cateringová firma, která zde vyráběla jídlo i pro své akce mimo areál kláštera," uvedl Fajt.

TI také upozorňuje na fakt, že ačkoli NGP disponuje vlastním právním oddělením, objednala si právní služby u advokátní kanceláře Koutník & Partner, které od listopadu 2017 NGP pod vedením Fajta vyplatila z peněz NGP přes 3,7 milionu korun.

Ta politická objednávka byla zjevná, to už dnes nikdo nemůže rozporovat, říká výtvarník Jiří David, jeden z kritiků odcházejícího ministra kultury. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 9 minutami

Čínský daviscupový tým kvůli koronaviru opustil Světovou skupinu I

Epidemie koronaviru zrušila daviscupový zápas čínských tenistů v Rumunsku. Mezinárodní federace ITF dnes oznámila, že souboj plánovaný na 6. a 7. března ve městě Piatra Neamt se neuskuteční, protože tým Číny nemůže odcestovat.

Nemoci COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje, podlehlo v pevninské Číně již na 1900 lidí. Nakažených je přes 72 tisíc. Tenisté Rumunska proto postoupili do Světové skupiny I bez boje a Číňané spadli o úroveň níže.

Kvůli koronaviru byla na čínském území zrušena řada jiných sportovních akcí včetně halového mistrovství světa v atletice, Velké ceny formule 1 nebo lyžařských závodů Světového poháru.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 minutami

Dálnice D8 u Ústí se po 13 hodinách otevřela, při nehodě dvou kamionů zemřel řidič

Dálnice D8 u Ústí nad Labem byla v úterý zhruba 13 hodin uzavřená kvůli nehodě dvou kamionů, při níž jeden z řidičů zemřel a druhý byl zraněn. Nehoda se stala kolem 4:00 ráno přibližně na 77. kilometru dálnice ve směru na Prahu. Provoz na dálnici byl plně obnoven až po 17. hodině.

Další zprávy