Železnici čekají milionové pokuty za jedovaté pražce

Pavel Baroch
22. 8. 2009 17:55
Dostanou ji České dráhy a Správa železniční cesty
Je libo trochu jedu na zahrádku?
Je libo trochu jedu na zahrádku? | Foto: České dráhy

Praha - České dráhy a Správu železniční dopravní cesty čekají v dohledné době citelné pokuty od České inspekce životního prostředí za to, že lidem prodávaly vysloužilé pražce.

Mohutné dřevěné kvádry, z nichž si mnozí zahrádkáři například postavili plot, totiž podle Státního zdravotního ústavu obsahují jedovaté látky včetně těch, které mohou způsobovat rakovinu.

Proto s nimi měly oba podniky nakládat jako s nebezpečným odpadem a neprodávat je lidem k volnému použití. Inspekce už zahájila s oběma společnostmi správní řízení. Pokuta může být dosáhnout až 50 milionů korun.

Oddechnout si naopak může vedení pražského Dopravního podniku, který inspekce rovněž prověřovala. "Nezjistili jsme u něho žádné porušení zákona o odpadech," řekla mluvčí inspekce Ivana Awwadová.

Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Není to stavební materiál

Obě železniční společnosti se od počátku bránily, že neprodávaly nebezpečný odpad, ale stavební materiál.

Proto se ekologická inspekce obrátila s žádostí o expertní názor na ministerstvo životního prostředí, které je ústředním správním orgánem v oblasti odpadového hospodářství.

A stanovisko bylo jednoznačné: Pražce jsou stavební materiál pouze v případě, když se znovu použijí ke stejnému účelu, k němuž byly vyrobeny - pro konstrukci kolejiště. Jinak jde o nebezpečný odpad, protože dřevo obsahuje impregnační látky, dehet, těžké kovy nebo olej.

"Zdravotní rizika hrozí podle Státního zdravotního ústavu především při vdechování a přímém kontaktu s pokožkou. Možná zdravotní rizika tak vznikají už při samotné manipulaci s použitými železničními dřevěnými pražci," konstatovala mluvčí inspekce Ivana Awwadová, podle níž mohou pražce obtěžovat okolí v letních měsících i nepříjemným zápachem.

Foto: Ludvík Hradilek

Od sousedů k ombudsmanovi

Proč se tato otázka začala řešit až teď? Mnozí lidé si zvelebují své zahrádky vysloužilými pražci už desetiletí, používají je jako schody, plot či podlahu ve stájích.

Před několika lety si jeden soused stěžoval na druhého. Právě kvůli pražcům u souseda na zahradě. Obával se, že mohou být nebezpečné.

Jenže úřady si se sporem nevěděly rady. "Napadený" soused argumentoval tím, že pražce koupil od drah, takže se ničeho špatného nedopustil. Nakonec se takové případy dostaly až k zástupkyni ombudsmana Jitce Seitlové, která požádala o prošetření Českou inspekce životního prostředí.

Sousedské spory řešit nemůžeme, říká inspekce

Česká inspekce životního prostředí uvedla, že podle zákona o odpadech nemůže nyní začít řešit spory mezi sousedy nebo v zahrádkářských koloniích ohledně jedovatých pražců.

"Doporučujeme, aby se občané s případnými podněty obraceli na obecní úřad," doporučuje mluvčí inspekce Ivana Awwadová.

 

Právě se děje

Další zprávy