Zelení našli čtyřlístek, čtyři témata pro volební boj

Simona Holecová
7. 3. 2010 17:50
SZ chce bojovat proti korupci a za lepší životní prostředí
Program, se kterým jde Strana zelených do voleb do Poslanecké sněmovny.
Program, se kterým jde Strana zelených do voleb do Poslanecké sněmovny. | Foto: Repro Aktuálně.cz

Praha - Republiková rada Strany zelených v neděli přijala program, se kterým půjde do volebního klání.

Jde o čtyřlístek témat, která mají změnit klima v české politice: Boj proti korupci, za zelenou ekonomiku, prosazení investic do vzdělání a kultury a také úsilí o zlepšení životního prostředí.

"Ekonomická část programu vznikla ve spolupráci s předními ekonomy Miroslavem Zámečníkem a Tomášem Sedláčkem, své návrhy zeleným poskytla také řada neziskových organizací," píší zelení v tiskové zprávě.

Klíčovými body ekonomické strategie zelených jsou investice do rozvoje moderních energeticky úsporných technologií.

Pokud jde o korupci, chtějí zelení především rázná protikorupční opatření a zpřísnění pravidel pro práci politiků a politických stran.

"ÚOHS musí začít kontrolovat i tzv. zakázky malého rozsahu, které tvoří až polovinu objemu všech veřejných zakázek. V malém se krade stejně jako ve velkém. Šibalové, kteří účelově rozdělují velkou zakázku na několik menších, aby na ně nikdo nemohl, musí dostat konečně přes prsty," uvedl předseda strany Ondřej Liška.

Chce rovněž omezit imunitu poslanců. "Parlament nemůže být azyl pro korupčníky. Je třeba plně zdanit nechvalně známé poslanecké náhrady," řekl Liška.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Havlíček: Restauratéři nebudou muset kontrolovat u hostů doklady o testech

Restauratéři nebudou muset podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) kontrolovat, zda jsou hosté testovaní, očkovaní nebo prodělali nemoc covid-19. Zodpovědnost bude na zákaznících, doklad budou muset předložit případné kontrole. Na zahrádkách stravovacích provozů bude možné využívat wi-fi. Havlíček to v pátek řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

Venkovní prostory gastronomických podniků se mohou opětovně otevřít od pondělí. Podle Havlíčka zůstává podmínka, že na ně budou mít přístup jen lidé, kteří mají negativní test na koronavirus, podstoupili očkování nebo v posledních 90 dnech prodělali nemoc covid-19. Po dohodě s profesními svazy vláda podle Havlíčka opatření upravila tak, že povinnost kontroly nebudou mít provozovatelé, provádět ji budou hygienici či policie, řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy