Zelená pro šrotovné, daňové slevy i vyšší podporu

Petr Kučera Petr Kučera
9. 9. 2009 13:10
Co přináší schválený protikrizový balíček
Foto: Reuters

Praha - Poslanci dnes přehlasovali veto prezidenta republiky a schválili protikrizový balíček, otevírající cestu mimo jiné k zavedení šrotovného. Schválený "zákon o podpoře hospodářského růstu a sociální stability" také zvyšuje přídavky na děti, daňovou slevu na dítě a prodlužuje podporu v nezaměstnanosti.

Pro zákon hlasovalo 101 poslanců, tedy nejnižší nutný počet k přehlasování veta.

Dnes schválený protikrizový balíček pochází z dílny ČSSD. Jeho schválení na jaře podpořila i ODS na základě politického kompromisu - sociální demokraté na oplátku podpořili návrhy ODS, zejména slevu na sociálním pojištění a rychlejší daňové odpisy. Poté, co zákon vetoval prezident republiky Václav Klaus, jej však ODS odmítla znovu podpořit.

Kia Soul, cena: 300 - 450 tisíc  Motor: 1,6 CVVT Emise CO2: 158 Šrotovné: ANO   Motor: 1,6 VGHT Emise CO2: 164 (Euro 4) Šrotovné: ANO
Kia Soul, cena: 300 - 450 tisíc Motor: 1,6 CVVT Emise CO2: 158 Šrotovné: ANO   Motor: 1,6 VGHT Emise CO2: 164 (Euro 4) Šrotovné: ANO | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte více o projednávání šrotovného ve sněmovně:
Šrotovné bude, sněmovna přehlasovala Klausovo veto

Sněmovna nicméně i dnes odsouhlasila "jen" právní rámec pro možné zavedení šrotovného. O jeho skutečném spuštění rozhodne až vláda po předčasných volbách. Případná vláda vedená ODS by tedy vůbec nemusela šrotovné zavést.

Třicet tisíc na nové auto

Bude-li šrotovné skutečně spuštěno, dostanou lidé od státu 30 tisíc korun na nákup nového auta. Podmínkou však je, že odevzdají k ekologické likvidaci auto starší 10 let, které vlastnili alespoň dva roky.

Cena nového auta nesmí přesáhnout 500 tisíc korun. Může mít benzinový i naftový motor. Emise však nesmějí přesahovat 160 gramů oxidu uhličitého na kilometr. Koupí-li si někdo auto s ekologickým pohonem (plyn, elektromobil, hybridní motor), dostane dvojnásobný příspěvek (60 000 korun) a hranice pro cenu nového auta se zvyšuje na 700 tisíc korun.

Šrotovné bude určeno jen pro fyzické osoby, nepůjde jej získat "na firmu" (právnickou osobu ani OSVČ).

Kromě podpory automobilového průmyslu jako významných tuzemských zaměstnavatelů je cílem šrotovného také zlepšení životního prostředí (provoz nových aut je výrazně ekologičtější) a zvýšení bezpečnosti (ABS, airbagy a další novinky).

Podle dosavadních odhadů vystačí podpora pro 80 000 lidí (pokud si budou ve větší míře kupovat alternativní pohony, pak pro méně zájemců).
 

Daňová sleva na dítě

Součástí přijatého zákona je také zvýšení slevy na dítě u daně z příjmů fyzických osob. Vyšší slevu půjde poprvé uplatnit pravděpodobně až za zdaňovací období roku 2010, nezmění-li se znovu zákon.

Měsíčně se zvýší o 77 korun na 967 korun, ročně vzroste o 924 korun na 11 604 korun. Každý má nárok na tolik slev, kolik má dětí, slevu však může uplatnit vždy jen jeden z rodičů. Podmínkou je, že jde o vyživované dítě žijící ve společné domácnosti s poplatníkem.

Vyšší přídavky na děti

O padesát korun měsíčně se zvýší také přídavky na děti pro sociálně slabé rodiny.

Pro děti do šesti let tedy vzrostou na 550 korun, pro děti od 6 do 15 let vzrostou na 660 korun a pro děti do 26 let na 750 korun.

Zároveň se mírně zvýší hranice příjmů domácnosti pro nárok na tyto přídavky. Dostanou je rodiny s maximálně 2,5násobkem životního minima (namísto dosavadního 2,4násobku).

Delší podpora v nezaměstnanosti

Schválený protikrizový balíček také zvyšuje a prodlužuje podporu v nezaměstnanosti.

V prvních dvou měsících vzroste na 80 procent původní mzdy (dosud 65 procent). Vzroste i podpora v dalších měsících (z 50 nebo 45 procent na 55 procent původní mzdy). Během rekvalifikace dostanou uchazeči o práci 85 procent předchozího platu (dosud 60 procent).

Současně se délka podpory zvýší o jeden měsíc (u lidí mladších 50 let se prodlouží z pěti na šest měsíců, u věkové kategorie 50-55 let vzroste z osmi na devět měsíců a u lidí starších 55 let z jedenácti na dvanáct měsíců).

Na vyšší podporu v nezaměstnanosti však mají nárok jen lidé, kteří byli v minulých 36 měsících zaměstnaní alespoň 24 měsíců (pro ostatní platí dosavadní výše).

Maximální výše podpory (strop) zůstává stejná jako dosud a činí 13 307 korun měsíčně.

Vyšší a delší podpora má platit jen od listopadu 2009 do konce roku 2010.


 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy