Ze Stráského kůrovce na Šumavě se stala evropská kauza

Pavel Baroch
20. 4. 2011 0:30
Renomovaná organizace BirdLife varuje před ničením evropského dědictví na Šumavě
Patnáct let sporů zda chránit přírodu či místní podnikatele
Patnáct let sporů zda chránit přírodu či místní podnikatele | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Aktuální spor o kůrovce v Šumavském národním parku už přeskočil hranice a stal se evropskou kauzou.

Proti plánům ředitele parku Jana Stráského na radikální postup proti lýkoužroutu včetně masivního kácení smrků v nejcennějších oblastech Šumavy u premiéra Petra Nečase protestuje prestižní mezinárodní ornitologická organizace BirdLife.

"Ředitelé 37 národních organizací sdružených v evropském a středoasijském partnerství BirdLife zaslali výzvu premiérovi Petru Nečasovi, aby zabránil hrozícímu zničení Šumavy, jedné z posledních nedotčených lesních oblastí, které v Evropě zůstaly," uvedla organizace ve svém prohlášení, které má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

BirdLife vidí ve své aktivitě jeden z posledních pokusů, jak zachránit před zničením nádherné místo a spoustu ohrožených druhů.

To je on, lýkožrout smrkový
To je on, lýkožrout smrkový | Foto: Wikipedie Commons

Vandalismus proti dědictví Evropy

Podle BirdLife nejde na Šumavě pouze o české lesy, ale o evropskou přírodu. Stráského plán, který počítá i s nasazením chemických postřiků proti kůrovci, označuje sdružení za vandalismus.

"Ničení šumavských lesů by byl nejen útok na společné evropské dědictví, ale také jasné porušení právních předpisů EU a mezinárodních závazků podepsaných Českou republikou," uvedlo BirdLife.

Šumavský národní park je totiž součástí evropské soustavy chráněných území Natura 2000. Na nebezpečí "evropských problémů" v případě uskutečnění Stráského plánů upozorňovali už čeští ekologičtí vědci. 

Co je BirdLife International

  • Byla založena už v roce 1922 pod názvem Mezinárodní rada pro ochranu ptáků.
  • Je to celosvětové sdružení národních organizací na ochranu ptactva a přírody.
  • Působí ve více než 100 zemích.
  • Jejím cílem je zabránit vyhubení jakéhokoliv ptačího druhu na Zemi, snížit počet ohrožených druhů ptáků a chránit přírodní stanoviště.
  • V Česku je členem této uznávané mezinárodní organizace Česká společnost ornitologická.

Čekání na Chalupovo rozhodnutí

Aby mohli dřevorubci začít kácet kůrovcové smrky i v nejcennějších územích Šumavského národního parku, musí to nejprve odsouhlasit ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Jeho vyjádření se očekává v nejbližších dnech, až získá a prostuduje si oponentní expertní posudky ke Stráského návrhu na radikální postup proti kůrovci.

Před kácením v nejcennějších územích parku varovalo Chalupu i sedm jeho předchůdců v ministerském křesle včetně jeho někdejší náměstkyně Rut Bízkové, která rezignovala na svou funkci teprve zkraje dubna.

Padnou i jiní živočichové

Mezinárodní organizace BirLife upozornila, že spolu se stromy "padnou" na Šumavě i jiní vzácní živočichové včetně ptactva, protože se naruší jejich prostředí.

"Divoký šumavský les je jedním z přírodních pokladů v Evropě, je součástí komplexu přeshraničních chráněných území táhnoucích se do Německa. To představuje prakticky poslední významné rozlohy vysoce kvalitních lesů ve střední Evropě," uvedlo sdružení.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 38 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy