Ze Stráského kůrovce na Šumavě se stala evropská kauza

Pavel Baroch
20. 4. 2011 0:30
Renomovaná organizace BirdLife varuje před ničením evropského dědictví na Šumavě
Patnáct let sporů zda chránit přírodu či místní podnikatele
Patnáct let sporů zda chránit přírodu či místní podnikatele | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Aktuální spor o kůrovce v Šumavském národním parku už přeskočil hranice a stal se evropskou kauzou.

Proti plánům ředitele parku Jana Stráského na radikální postup proti lýkoužroutu včetně masivního kácení smrků v nejcennějších oblastech Šumavy u premiéra Petra Nečase protestuje prestižní mezinárodní ornitologická organizace BirdLife.

"Ředitelé 37 národních organizací sdružených v evropském a středoasijském partnerství BirdLife zaslali výzvu premiérovi Petru Nečasovi, aby zabránil hrozícímu zničení Šumavy, jedné z posledních nedotčených lesních oblastí, které v Evropě zůstaly," uvedla organizace ve svém prohlášení, které má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

BirdLife vidí ve své aktivitě jeden z posledních pokusů, jak zachránit před zničením nádherné místo a spoustu ohrožených druhů.

To je on, lýkožrout smrkový
To je on, lýkožrout smrkový | Foto: Wikipedie Commons

Vandalismus proti dědictví Evropy

Podle BirdLife nejde na Šumavě pouze o české lesy, ale o evropskou přírodu. Stráského plán, který počítá i s nasazením chemických postřiků proti kůrovci, označuje sdružení za vandalismus.

"Ničení šumavských lesů by byl nejen útok na společné evropské dědictví, ale také jasné porušení právních předpisů EU a mezinárodních závazků podepsaných Českou republikou," uvedlo BirdLife.

Šumavský národní park je totiž součástí evropské soustavy chráněných území Natura 2000. Na nebezpečí "evropských problémů" v případě uskutečnění Stráského plánů upozorňovali už čeští ekologičtí vědci. 

Co je BirdLife International

  • Byla založena už v roce 1922 pod názvem Mezinárodní rada pro ochranu ptáků.
  • Je to celosvětové sdružení národních organizací na ochranu ptactva a přírody.
  • Působí ve více než 100 zemích.
  • Jejím cílem je zabránit vyhubení jakéhokoliv ptačího druhu na Zemi, snížit počet ohrožených druhů ptáků a chránit přírodní stanoviště.
  • V Česku je členem této uznávané mezinárodní organizace Česká společnost ornitologická.

Čekání na Chalupovo rozhodnutí

Aby mohli dřevorubci začít kácet kůrovcové smrky i v nejcennějších územích Šumavského národního parku, musí to nejprve odsouhlasit ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Jeho vyjádření se očekává v nejbližších dnech, až získá a prostuduje si oponentní expertní posudky ke Stráského návrhu na radikální postup proti kůrovci.

Před kácením v nejcennějších územích parku varovalo Chalupu i sedm jeho předchůdců v ministerském křesle včetně jeho někdejší náměstkyně Rut Bízkové, která rezignovala na svou funkci teprve zkraje dubna.

Padnou i jiní živočichové

Mezinárodní organizace BirLife upozornila, že spolu se stromy "padnou" na Šumavě i jiní vzácní živočichové včetně ptactva, protože se naruší jejich prostředí.

"Divoký šumavský les je jedním z přírodních pokladů v Evropě, je součástí komplexu přeshraničních chráněných území táhnoucích se do Německa. To představuje prakticky poslední významné rozlohy vysoce kvalitních lesů ve střední Evropě," uvedlo sdružení.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Ryanair má rekordní ztrátu, letectví se už ale zotavuje z pandemie

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair vykázala za uplynulý finanční rok bez mimořádných položek rekordní ztrátu 815 milionů eur (20,8 miliardy Kč) po zisku více než jedné miliardy eur v předchozím roce. Omezení související s pandemií donutila firmu zrušit více než 80 procent letů. Aerolinky ale ve své výsledkové zprávě dnes také uvedly, že v odvětví letecké dopravy už vidí signály začínajícího oživení. Finanční rok skončil v březnu.

Ztráta byla nižší, než čekali analytici. Ti ji podle agentury Reuters odhadovali na 834 milionů eur. Počet cestujících, které firma přepravila, klesl na 27,5 milionu ze 149 milionů v předchozím roce. Loňský rok přitom největší nízkonákladová letecká společnost v Evropě označila za nejnáročnější ve své historii. Výnosy jí klesly o 81 procent na 1,64 miliardy eur.

Ryanair potvrdil předchozí výhled, že v současném fiskálním roce přepraví 80 až 120 milionů cestujících, i když pravděpodobnější je, že tento počet bude spíše na dolním konci rozpětí. Za duben až červen by měl Ryanair přepravit pět až šest milionů cestujících. Dodal ale, že je nemožné poskytnout oficiální výhled zisku na celý rok, předpokládá nicméně, že by mohl vykázat téměř vyrovnané hospodaření, pokud v EU postoupí očkování.

Růst týdenních rezervací z poslední doby podle generálního ředitele Michaela O'Learyho naznačuje, že "oživení už začalo". Počet rezervací na začátku dubna vzrostl na 1,5 milionu týdně z předchozích zhruba 500.000 týdně.

před 1 hodinou

Útočník v Jekatěrinburgu zabil nožem tři muže, zřejmě šlo o opileckou hádku

Tři lidi zabil nožem zřejmě při opilecké hádce útočník v ruském Jekatěrinburgu. Policie při zadržování pachatele musela použít zbraň a zranila ho. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na sdělení vyšetřovacího výboru pro Sverdlovskou oblast.

Podle poskytnuté informace bylo policii oznámeno, že v parku poblíž jekatěrinburgského vlakového nádraží došlo "na základě konzumace alkoholu" ke konfliktu. Jeho výsledkem bylo zabití tří mužů.

Mluvčí policie sdělil, že policisté, kteří na místo události přijeli, se snažili útočníka zadržet, ten však s nožem kladl odpor. Protože se nemínil vzdát ani po výstražném výstřelu, byl při dalším použití služební zbraně zraněn. Jak vážné zranění je, mluvčí neupřesnil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy