Sedm exministrů píše Chalupovi: Nekácejte na Šumavě

Pavel Baroch
19. 4. 2011 13:11
Mezi nimi je i někdejší Chalupova náměstkyně Rut Bízková
Tady se vůli státu prosadit nedaří
Tady se vůli státu prosadit nedaří | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sedm bývalých ministrů životního prostředí se obrátilo s otevřeným dopisem na současného ministra Tomáše Chalupu s výzvou, aby nepovolil radikální postup proti kůrovci v nejcennějších územích Národního parku Šumava.

Mezi sedmičkou exministrů je pod dopisem podepsaná rovněž někdejší Chalupova náměstkyně Rut Bízková, která rezignovala na svou funkci počátkem dubna.

Bývalí ministři v třístránkovém dopisu varují především před kácením kůrovcových smrků v nejvzácnějších zónách parku, před použitím chemických postřiků a umělým vysazováním nových stromů v horských partiích parku. 

List dorazil na ministerstvo životního prostředí jen pár dní před očekávaným rozhodnutím Tomáše Chalupy o tom, zda podpoří plán ředitele parku Jana Stráského na masivní zásah proti kůrovci.

Rozhodnutí ministra životního prostředí Tomáše Chalapy o zásahu proti kůrovci v šumavském parku se očekává každým dnem.
Rozhodnutí ministra životního prostředí Tomáše Chalapy o zásahu proti kůrovci v šumavském parku se očekává každým dnem. | Foto: MŽP

Iniciátorem dopisu je Ladislav Miko, ministr životního prostředí v úřednické Fischerově vládě, který je v současnosti zástupcem generálního ředitele na generálním ředitelství pro ochranu zdraví a spotřebitele Evropské komise.

Lepší je nechat les uschnout

Exministři žádají Chalupu, aby se jeho verdikt opíral "nikoli o politické či ideologické, ale především vědecké názory, které kromě samotného porostu smrčin berou ohled i na celou řadu dalších vzácných a významných druhů, na půdu a její obyvatele i na perspektivy celého ekosystému v dlouhodobém výhledu".

Podle autorů dopisu může kácení kůrovcových smrků vést k vytvoření rozsáhlých a stěží zalesnitelných holin. Odborné studie z Česka i zahraničí ukazují, že ekologické důsledky takového postupu jsou mnohem horší, než když se ponechá les po kůrovci "uschnout". 

Kdo napsal Chalupovi

  • Doc. RNDr. Ladislav Miko, PhD.
  • Prof. RNDr. Bedřich Moldan, CSc.
  • RNDr. Libor Ambrozek
  • Ing. Petr Kalaš
  • RNDr. Martin Bursík
  • JUDr. Jan Dusík, M.Sc.
  • Ing. Rut Bízková

Pozor na likvidaci šumavské přírody

Exministři naopak doporučují kácet kůrovcové smrky po obvodu parku, aby nebyly ohroženy sousední porosty.

"Rádi bychom upozornili i na to, že možná nechtěným důsledkem kácení v centrálních částech parku může být otevření těchto ploch ekologicky neudržitelným investičním projektům, které by mohly dlouhodobě nebo i definitivně nejcennější partie šumavské přírody narušit či zničit," stojí v dopise, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Nechte les, ať si poradí sám

Exministři varují i před použitím chemických postřiků proti kůrovci. Je to podle nich příliš riskantní, protože insekticidy mohou zahubit i jiný hmyz - navíc vzácný.

Lýkožrout smrkový
Lýkožrout smrkový | Foto: Wikipedie Commons

Otevřený dopis nedoporučuje Chalupovi ani to, aby povolil v horských partiích umělé vysazování nových stromků, protože tím by se znovu vytvořil stejnověký les, který je málo odolný proti kůrovci.

Příroda si podle někdejších ministrů dokáže poradit sama, což se už ukazuje na místech, kde se proti kůrovci nijak nezasahovalo. Pod uschlými smrky už roste nový, různověký, divoký les.

"Jsme přesvědčeni, že na takto cenném a unikátním území, o rozloze pouze zlomku procenta výměry státu, je třeba postupovat obezřetně, s větším ohledem na cenné přírodní fenomény a s co největší pokorou k přírodním a přirozeným procesům," napsalo Chalupovi sedm jeho předchůdců.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Kandidát na ministra zahraničí Kulhánek jednal s Babišem, sdělil mu své priority

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve čtvrtek ráno zhruba 45 minut jednal na úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Své priority v úřadu chce nejdřív sdělit předsedovi vlády, řekl při příchodu. Po jednání s Babišem se novinářům vyhnul. Odpoledne Kulhánka na zámku v Lánech přijme prezident Miloš Zeman.

"Jak jsem se vyjadřoval pro média už předtím, nejdříve si chci promluvit s panem premiérem a s panem prezidentem," řekl Kulhánek. Náměstek ministra vnitra Kulhánek je druhou volbou vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) na ministra zahraničí, když se v úterý do čela úřadu odmítl vrátit Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Zdroj: ČTK
Další zprávy