Stráského lidé značkují tisíce smrků Šumavy ke kácení

Pavel Baroch
18. 4. 2011 14:35
Ministr Chalupa přitom Stráského plán na masivní kácení kvůli kůrovci ještě nepovolil
Území, kde se zatím kácet nesmělo.
Území, kde se zatím kácet nesmělo. | Foto: Hnutí Duha

Vimperk - Tisíce šumavských smrků dostaly v těchto dnech barevnou značku. Pracovníci národního parku takto označili stromy, které mají padnout, protože je napadl kůrovec.

Značku na kmen ovšem dostaly i smrky, které rostou v bezzásahových zónách parku. Jenže k tomu zatím řediteli šumavského parku Janu Stráskému chybí povolení jeho nadřízeného, ministra životního prostředí Tomáše Chalupy.

Vedení národního parku "akci značky" odůvodňuje tím, že chce mít kácení dobře nachystané. "V bezzásahovém území se někde skutečně stromy označují, ale je to jen z důvodu předběžné připravenosti," řekl Aktuálně.cz Stráského náměstek Jiří Mánek.

"Samozřejmě je klíčové stanovisko ministerstva životního prostředí, bez kterého nebude uříznut ani jediný strom," dodal Mánek. Ministerstvu životního prostředí postup šumavského parku nevadí.

"Označování nakažených stromů je standardní postup a pokud nerozhodneme o postupu boje s kůrovcem, žádné další kroky se podnikat nebudou, ani kácení," řekla Aktuálně.cz mluvčí resortu Michaela Jendeková. Později vedení parku uvedlo, že značení smrků je pouze podrobný monitoring výskytu kůrovce.

Čekání na dřevorubce?
Čekání na dřevorubce? | Foto: Hnutí Duha

Kdo zaplatí barvu?

Proti značkování šumavských smrků v územích, kde se v minulých letech nesmělo kácet, se ohradilo ekologické Hnutí DUHA, které patří mezi nejhlasitější kritiky Stráského plánu na masivní kácení stromů v národním parku.

"Je to divadlo. Ministr Chalupa říká, že čeká na posudky, podle kterých rozhodne, a ředitel parku už vyznačuje v oblastech ponechaných přírodě stromy k těžbě," konstatoval Jaromír Bláha z Hnutí DUHA.

"Pokud ministr Chalupa kácení v oblastech ponechaných přírodě neschválí, zaplatí Jan Stráský náklady na zbytečné vyznačování stromů ze svého?" dodal Bláha.

Kácení v samém srdci Šumavy

Lidé z této organizace se na vlastní oči přesvědčili, že barevnou značku dostaly stovky smrků například v Černohorském močálu a oblasti kolem Ptačího potoka mezi Černohorskou nádrží a Modravským potokem.

To je on, lýkožrout smrkový.
To je on, lýkožrout smrkový. | Foto: Wikipedie Commons

"Jan Stráský chce těžit stromy v horských pralesích, rašeliništích i mokřadech v samotném srdci Šumavy," uvedl Bláha. Padnout mají třeba i pralesy na Smrčině a Hraničníku, nebo smrky v oblasti Mlynářské a Rybárenské slati.

"Kácením smrků se zničí mladé stromky, které pod nimi již teď vyrůstají," upozorňuje člen Hnutí DUHA.

Stráský chystá chemický útok

Před kácením v nejcennějších oblastech parku varují i přední čeští vědci. Ředitel Stráský přitom chystá nasadit proti kůrovci i chemické postřiky.

"Aplikace chemických postřiků v chráněných lokalitách je velmi riziková a nežádoucí," uvedla Česká společnost pro ekologii, která sdružuje desítky vědců z Jihočeské univerzity, Přírodovědecké fakulty nebo Botanického ústavu.

Před chemií varovalo i Centrum pro výzkum biodiverzity, podle něhož jde o nejhorší způsob "ochrany" před kůrovcem. Mimo jiné proto, že insekticidy mají na lýkožrouta, který žije pod kůrou, malý účinek, zato zahubí jiný hmyz žijící na povrchu. 

"Mnohé z těchto druhů jsou ohrožené, chráněné, mimo jiné i celoevropskou sítí chráněných území Natura 2000. Chemické zásahy by pochopitelně měly značně negativní dopad na hodnocení České republiky Evropskou komisí, včetně citelných finančních následků," upozorňují vědci. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Tisíce lidí v Itálii demonstrovaly proti mafii, uctily památku jejích obětí

Tisíce lidí v úterý v Itálii demonstrovaly proti mafii. Pochodu v Miláně se zúčastnilo na 70 tisíc lidí, píše agentura ANSA. Mnozí nesli transparenty s nápisy "Je to možné", tedy že mafii porazit lze. Akce se konaly u příležitosti Dne památky nevinných obětí mafie, který si Italové připomínají v tento den od roku 2017. Někteří také připomněli, že před dvěma měsíci byl po 30 letech na útěku zatčen nejhledanější zločinec v zemi Matteo Messina Denaro, šéf sicilské mafie Cosa Nostra.

"Není možné, aby takový člověk byl na útěku 30 let. Nezapomeňme, že by býval mohl být zadržen dříve, pokud by nebyli lidé, kteří mu pomáhali unikat tak dlouho před spravedlností," řekl na dnešní demonstraci v Miláně turínský kněz Luigi Ciotti, který v roce 1995 založil sdružení Libera. To se snaží bojovat proti organizovanému zločinu a je organizátorem i úterních demonstrací.

Manifestace v Miláně se zúčastnil i starosta města Giuseppe Sala, po jehož boku šel například Vincenzo Agostino, otec policisty, jehož v roce 1989 zabila Cosa Nostra. V průvodu šli i další příbuzní obětí mafie, mnozí z nich měli na krku pověšené fotky svých zemřelých blízkých. Někteří z nich stále čekají na dopadení vrahů svých blízkých. "Bude to už 28 let a stále čekáme na pravdu," řekl agentuře AFP padesátiletý Paolo Marcone, jehož otce zabila v roce 1995 mafie v regionu Apulie. Během demonstrace řečníci přečetli jména zhruba 1100 lidí, které v uplynulých letech zabil organizovaný zločin.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Afghánistán a Pákistán zasáhlo zemětřesení o síle 6,5 stupně, hlášeni jsou mrtví

Sever Afghánistánu a Pákistánu ve středu zasáhlo zemětřesení, které mělo podle americké geologické služby sílu 6,5 stupně. Agentura Reuters píše, že zemětřesení bylo v hloubce 194 kilometrů a jeho epicentrum se nacházelo v horském pásmu Hindúkuš nedaleko odlehlé afghánské provincie Badachšán. Hlášeny jsou zatím tři oběti.

Úřady v pákistánském údolí Svát podle Reuters uvedly, že o život přišla 13letá dívka, na kterou se zřítila zeď domu. Dalších 150 lidí utrpělo zranění a nemocnice vyhlásily stav nouze. Mluvčí afghánského ministerstva pro řešení následků katastrof uvedl, že v provincii Laghmán na východní země zemřeli dva lidé. V Islámábádu, ale i v Kábulu a jinde v Afghánistánu, vybíhali lidé z domů a citovali verše z koránu, posvátné knihy muslimů, píše agentura AP.

Do některých vesnic v Badachšánu se i běžně dostává jen těžko a není s nimi telefonní spojení ani možnost komunikace prostřednictvím internetu. Obyvatelé Fajzábádu, metropole této provincie, uvedli, že se jim asi minutu třásly tabulky v oknech. Poškozeny podle nich mohou být domy, které jsou postaveny z hlíny.

Loni v červnu při zemětřesení o síle 6,1 v Afghánistánu zemřelo přes tisíc lidí.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lyžař Klaebo počtvrté vyhrál SP, Beranová byla ve sprintu v Tallinnu šestá

Norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo obhájil prvenství ve Světovém poháru, celkově ho získal počtvrté. V Tallinnu dnes suverénně zvítězil ve sprintu volnou technikou, byl to jeho 18. triumf v sezoně. Tereza Beranová dojela ve finále šestá a vyrovnala své maximum v seriálu. Zvítězila Norka Kristine Skistadová.

Kateřině Janatové chyběly k postupu do semifinále čtyři setiny sekundy, obsadila 15. místo. Muži se v kvalifikaci do nejlepší třicítky nedostali, neuspěl ani finalista z únorového mistrovství světa Michal Novák.

Poslední tři závody SP se uskuteční od pátku do neděle v Lahti, dva z nich budou individuální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy